УДК 330.342                         Проф. Башнянин Г.І., докт. екон. наук – Львівська комерційна академія

проф.Кульчицький Б.В., докт. екон. наук – Львівський національний університет імені Івана Франка

Гончарук Л.Я. – Львівська комерційна академія

Тесля А. І. – Львівський національний університет імені Івана Франка

 

НЕЙТРАЛЬНА  СОЦІАЛІЗАЦІЙНА  ЕФЕКТИВНІСТЬ  ЕКОНОМІЧНИХ  СИСТЕМ: СУТЬ ТА ВИДИ

         Економічна ефективність функціонування господарських систем є функцією системи факторів – власне економічних, екологічних, соціально-духовних, політичних тощо. Функціональна залежність між рівнем економічної ефективності і вказаними вище факторами становить основний зміст загальної формули економічної ефективність. Вплив процесів соціалізації на формування та зміну рівня економічної ефективності функціонування господарських систем відображає соціалізаційна ефективність, функція якої описує залежність між рівнем економічної ефективності функціонування господарських систем і рівнем та інтенсивністю розвитку соціалізаційних процесів.

Соціалізацію ми розглядаємо передусім як своєрідну соціальну силу – лише опосередковано та лише через останню вона певною мірою стає продуктивною (тобто економічною) силою. Соціальна політика, яка формується без врахування типу чи виду соціалізації, лише випадково може призвести до позитивних економічних результатів.

         Характер залежності між зміною рівнів економічної ефективності функціонування певних господарських систем та інтенсивністю розвитку соціалізаційних процесів може бути різним: позитивним, нейтральним і негативним. Відповідно до цього виділяють три типи (види) соціалізаційної ефективності: позитивну, нейтральну і негативну (а також і три типи соціалізаційних ефектів). Соціалізаційний ефект будь-якого типу чи виду в нашому трактуванні – це  та частина загального економічного ефекту, яка є наслідком розвитку соціалізаційних процесів.

Тип соціалізації детермінується, по-перше, типом економічних систем (доіндустріальні, індустріальні і постіндустріальні), а по-друге, ринковим періодом (короткотривалий, довготривалий і гіпердовготривалий).  

Нейтральна соціалізаційна ефективність полягає в тому, що за її умов посилення інтенсивності розвитку соціалізаційних процесів не супроводжується підвищенням рівня економічної ефективності функціонування економічних систем, тобто відповідний коефіцієнт соціалізаційної еластичності економічної ефективності дорівнює нулю (або майже нулю): Ke-s=dEe:dS=0 .

В економічних системах з нейтральним типом соціалізаційної ефективності розширення практики соціалізації в економічному плані безрезультатне, воно не сприяє підвищенню рівня економічної ефективності їх функціонування, а отже, в цих економічних системах формується нульовий соціалізаційний ефект. Соціалізувати таку систему немає жодної потреби. Якщо, звичайно, не розглядати власне соціальний бік справи, бо в цій економічній ситуації соціалізація має нульову економічну ефективність, вона безрезультатна в суто економічному плані. Тому з економічних позицій і економічних перспектив її розвиток не варто продовжувати, тим більше посилювати. Однак з суто соціальних позицій, соціалізація і в таких економічних системах може сприяти підвищенню рівня соціальної забезпеченості членів певного колективу, тобто вона володіє певною соціальною ефективністю і здатна її підвищувати.

Залежно від того, як нейтралізуються негативні ефекти соціалізації її   позитивними  ефектами  (частково, повністю чи надмірно) виділяють три види нейтральної соціалізаційної ефективності (і, відповідно, нейтральної соціалізації): гіпопозитивна нейтральна, власне (нульова) нейтральна і гіпонегативна нейтральна соціалізаційна ефективність.

Гіпопозитивна нейтральна соціалізаційна ефективність полягає в тому, що будь-яке значне посилення інтенсивності соціалізації супроводжується дуже незначним зростанням рівня економічної ефективності. За умов гіпопозитивної нейтральної соціалізаційної ефективності і відповідного виду соціалізації (гіпопозитивної нейтральної соціалізації) коефіцієнт соціалізаційної еластичності економічної ефективності близький до нуля, але з боку від’ємного квадранта, тобто: Ke-s=dEe:dS0(-).

         За умов формування та розвитку гіпопозитивної нейтральної соціалізації економічна система (точніше, рівень економічної ефективності її функціонування) дуже слабо реагує (але все-таки позитивно) на зміну інтенсивності розвитку соціалізаційних процесів. На нашу думку, такими системами, які дуже слабо реагують на зміну інтенсивності розвитку соціалізаційних процесів, є або індустріальні системи (їх певний і строго зазначений вид), або такі системи, які функціонують у межах довготривалого ринкового періоду. Гіпопозитивний нейтральний соціалізаційний ефект за своїм характером – віддалений ефект, він може проявитися найчастіше в довготривалому ринковому періоді і навіть у будь-якій економічній системі. Зауважимо, що позитивні (квазіпозитивні, помірно позитивні і гіперпозитивні) соціалізаційні ефекти, навпаки, проявляються  в гіпердовготривалому  ринковому періоді (майже у всіх типах економічних систем, але в різних типах з різною силою), тобто він за своїм характером гіпервіддалений. Негативні соціалізаційні ефекти проявляються найшвидше, вони більш-менш чітко проявляються в короткотривалому ринковому періоді.

За умов нульової нейтральної соціалізаційної ефективності будь-яке значне посилення інтенсивності соціалізації ніяк не змінює рівень економічної ефективності, тобто реакція економічної системи на посилення інтенсивності розвитку соціалізаційних процесів нульова, а відповідний коефіцієнт соціалізаційної еластичності економічної ефективності такий самий:                Кe-s=dEe:dS=0.

В економічних системах, у яких формується нейтральний соціалізаційний ефект, загальний рівень економічної ефективності не змінюється. Причому ця нейтралізація спостерігається за досить широкого діапазону обсягів діяльності (впродовж усього довготривалого ринкового періоду). Якщо в певній економічній системі формується нульовий нейтральний соціалізаційний ефект, то це означає, що процес її соціалізації вже вийшов за межі короткотривалого ринкового періоду і ввійшов у зону довготривалого ринкового періоду, оскільки нейтральна соціалізаційна ефективність найчастіше формується у довготривалому ринковому періоді.

Гіпонегативна нейтральна соціалізаційна ефективність, яка формується за умов, коли будь-яке значне посилення інтенсивності соціалізації супроводжується дуже незначним зниженням рівня економічної ефективності. При цьому коефіцієнт соціалізаційної еластичності економічної ефективності близький до нуля, але з боку негативного квадранту, тобто: Ke-s=dEe:dS0(-).

Гіпонегативний нейтральний соціалізаційний ефект формується в більшості економічних систем на початковому відтинку довготривалого ринкового періоду, коли економічні втрати від соціалізації більші, ніж економічні вигоди. Мінімізація цієї різниці між економічними втратами і економічними вигодами від соціалізації означає,   що   економічна   система   у   своєму   розвитку    прямує    до    стану збалансування їх величин і формування в них соціалізаційної рівноваги економічних систем, в точці якої соціалізація в економічному аспекті ні вигідна, ні невигідна. Подальша соціалізація   економічних систем здатна розширити стан соціалізаційної рівноваги на користь економічних вигод від соціалізації над її економічними втратами.

Література

1. Башнянин Г.І. Ефективність макроекономічної дерегуляції в гіпердовготривалому ринковому періоді / Г.І. Башнянин, Г.С. Третяк, Н.Б. Буряк // Економіка: проблеми теорії і практики. Збірник наукових праць. Вип. 262. Т. ІХ. – Дніпропетровськ, Дніпропетровський ДНУ, 2010. – С.2316-2324.

2. Bashnyanyn G.I. Methological economic systems: introduction info the general theory and methodology of formation of economic parameters / G.I. Bashnyanyn. – Lviv: Publishing house of Lviv Commercial Academy, 2012. – 1152 pp. 

 

ДАНІ ПРО АВТОРІВ

 

 

Прізвище, ім’я, по батькові        -  Башнянин Григорій Іванович

доктор економічних наук, професор, завідувач кафедрою економічної теорії Львівської комерційної академії

Кульчицький Богдан Володимирович,

доктор економічних наук, професор,

Львівський національний університет імені Івана Франка

Гончарук Лілія Яківна,

здобувач кафедри економічної теорії Львівської комерційної академії

Тесля Алла Ігорівна

аспірантка кафедри економічної теорії та маркетингу

Львівський національний університет імені Івана Франка

 

 

 

 

Адреса для розсилки                79008,  м. Львів,

                                             вул. Туган-Барановського, 10,

                                            Львівська комерційна академія,

                                            кафедра економічної теорії

                                            Башнянину Григорію Григоровичу

 

Телефон                                       0322-95-81-37