Економічні науки / Макроекономіка

ПРОБЛЕМА ДЕФІЦИТУ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ В УКРАЇНІ

                        Т. В. Блідченко, студентка

         Науковий керівник: стар. викладач Лимар О. Ф.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Актуальність дослідження. Проблема бюджетного дефіциту є однією із найпоширеніших економічних проблем у світі. Дослідження цього питання  є актуальним тому, що зростання бюджетного дефіциту спричиняє посилення інфляційних процесів у суспільстві, кризу державних фінансів, грошової системи, зростання диференціації в доходах. Дефіцит бюджету є причиною зниження ефективності податкової системи, послаблення стимулів до праці, підриву впевненості членів суспільства у майбутньому. Бюджетний дефіцит впливає на економiчне та соцiальне становище країни є важливим інструментом державної фінансової полiтики. Невиважена соцiально-економiчна полiтика, спад виробництва, занепад підприємств на Україні є глибинними причинами бюджетного дефіциту країни. Отже, питання бюджетного дефіциту і удосконалення пiдходiв до його фінансування, зокрема, в Україні особливо актуальні.

Виклад основного матеріалу. Згідно Бюджетного Кодексу України статті 2, бюджетний дефіцит являє собою перевищення видатків бюджету над його доходами (з урахуванням різниці між наданням кредитів з бюджету та поверненням кредитів до бюджету) [1]. Затвердження бюджету з дефіцитом дозволяється у разі наявності обґрунтованих джерел фінансування бюджету. Показники дефіциту розраховуються під час складання бюджету, записуються окремим рядком у законі про Державний бюджет України на плановий рік, тобто мають стосунок до бюджету як основного фінансового плану. За результатами виконання бюджету такі показники розраховуються за спеціальною методикою і відображаються у звітності про виконання бюджету.

“Бюджетний дефіцит виникає в результаті незбалансованості економіки, зниження доходів і різкого зростання видатків, викликаних безгосподарністю. Ринкова економіка зможе стабілізувати економіку й вирівняти видатки з доходами, користуючись жорстоким режимом економії коштів, який повинні провадити всі владні і управлінські структури” [4, c. 93].

 На сьогодні дефіцит державного бюджету і наявність державного боргу є регулярним та стабільним економічним явищем в країнах із розвинутою ринковою економікою, тому що досить часто споживання перевищує доходи суспільства.

 До основних причин бюджетного дефіциту на Україні можна віднести:

1.              перехід до ринкової економіки;

2.              низький рівень ділової активності;

3.              зниження ефективності виробництва;

4.              скорочення об'ємів валового внутрішнього продукту;

5.              кризові явища в економіці;

6.              спад виробництва у окремих сферах економіки;

7.              неефективність фінансово-кредитних відносин;

8.              значне зростання бюджетних витрат.

Результатом економічної політики будь-якого уряду повинне бути вирішення проблеми дефіциту бюджету та визначення способів її вирішення. В принципі забезпечивши основні пріоритети, можна вирішити цю проблему. Тобто необхідно забезпечити сприяння підприємництву, розвитку виробництва, ділової активності через обдумані соціальні витрати.

Фінансування бюджетного дефіциту можливе з використанням різних способів. Відповідно до Бюджетного Кодексу України джерелами фінансування дефіциту бюджету є:

     1) кошти від державних  (місцевих)  внутрішніх  та  зовнішніх

запозичень;

     2) кошти  від  приватизації  державного майна (включаючи інші

надходження,  безпосередньо пов'язані з процесом  приватизації)  -

щодо державного бюджету;

     3) повернення   бюджетних  коштів  з  депозитів,  надходження

внаслідок продажу/пред'явлення цінних паперів;

     4) вільний  залишок  бюджетних  коштів  з  дотриманням  умов,

визначених цим Кодексом.

За січень-вересень 2012 року від приватизації державного майна до державного бюджету надійшло 5351,1 млн. гривень. Згідно річного плану на 2012 рік граничний обсяг дефіциту загального фонду Державного бюджету України повинен дорівнювати сумі 34.922.588,8 тис. гривень [2]. Дефіцит державного бюджету за січень-вересень 2012 року уже становив 24378,1 млн. грн. [3].  Звідси можна зробити такий висновок і прогноз: на кінець бюджетного періоду обсяг дефіциту бюджету перебуватиме у межах граничного обсягу, визначеного в Законі про Державний бюджет України. При розробці проекту державного бюджету на 2013 рік слід врахувати необхідність: більш активного використання для диверсифікації джерел фінансування дефіциту бюджету, а також випуск державних казначейських зобов'язань для населення.

Література

1.     Бюджетний кодекс України від 08.07.2010, № 2456-VI [Електронний ресурс]. – Режим доступу: // http://www.rada.gov.ua/

2.     Закон України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» (від 22.12.2011, № 4282-VI ) // Верховна Рада України / [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/

3.     Інформація про стан виконання Зведеного та Державного бюджетів України за січень-вересень 2012 року // Відомості  Міністерства Фінансів України (відповідно до квартального звіту Державної казначейської служби України від 05.11.2012) / [Електронний ресурс].  Режим доступу : http://www.minfin.gov.ua/

4.     Рєдіна Н. І., Гордєєва Л. П. Дефіцит бюджету й основні шляхи його подолання в Україні // Фінанси України. – 2009. - №5. – С. 93.