Шевчук О.В.

Науковий керівник: ст.викл. Лимар О.Ф.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Вплив бюджетної політики на соціально-економічний розвиток країни

Актуальність проблеми. Особливо гостро на сучасному етапі розвитку економіки України, а саме – у кризовому періоді, постає проблема дослідження бюджетної політики України. Виконання бюджету є одним із основних завдань уряду, адже саме бюджет є основним кермом руху всіх важливих сфер економіки.  Економічно обґрунтована бюджетна політика служить базою для забезпечення фінансовими ресурсами соціально-економічного розвитку країни, удосконалення структури економіки, створення належних умов для розвитку підприємницької діяльності суб’єктів господарювання.

Виклад основного матеріалу. Формування надходжень до бюджету та їх використання визначаються бюджетною політикою. Бюджетна політика є політикою фінансового спрямування і передбачає: визначення цілей і завдань у галузі державних фінансів, розробку механізму мобілізації грошових коштів у бюджет, вибір напрямків використання грошових засобів, управління фінансами у бюджетній сфері Залежно від соціально-економічної та політичної ситуації та розробленої стратегії соціально-економічного розвитку країни бюджетна політика може передбачати різний ступінь перерозподілу ВВП за допомогою бюджету, більший чи менший рівень централізації фінансових ресурсів у межах бюджетної системи, посилення чи послаблення регламентації використання бюджетних коштів, пріоритетність бюджетного фінансування тих чи інших заходів, вибір шляхів досягнення збалансованості бюджетних доходів і видатків тощо. Основою бюджетної політики є забезпечення економічної і фінансової стабільності, стійкого економічного розвитку держави.

Бюджетна політика, яка реалізується через систему бюджетних механізмів, повинна забезпечувати бюджетну рівновагу та ефективний вплив на соціально-економічні процеси. Механізм формування обсягу та структури доходів і видатків бюджету є важливою складовою бюджетного регулювання для забезпечення всебічного розвитку суспільства. [4, ст.7]

Ефективність бюджетної політики слід оцінювати за ступенем виконання належних їй функцій. З огляду на це, ефективність бюджетної політики на сьогодні розглядається, по-перше, з точки зору виконання державного бюджету, по-друге – з точки зору впливу на соціально-економічну ситуацію в країні. Розглянемо бюджетні показники України у 2010-2012 роках. На рис.1 наведено статистичні дані динаміки доходів, видатків та відповідно дефіциту бюджету в складі Державного бюджету. Незважаючи на неодноразове коригування даних протягом року практично усі фактичні значення показників   суттєво відрізняються від прогнозних.

Рис.1 Планові та фактичні показники доходів, видатків та дефіциту зведеного бюджету України 2010-2012рр.

Слід зазначити, що ефективність бюджетної політики характеризується низкою показників, таких як: динаміка ВВП і обсягу виробництва, рівень цін, динаміка валютного курсу, рівень зайнятості. На жаль поліпшення цих показників в останні роки не є характерним для України, що говорить про неефективну бюджетну політику уряду. Дані основних показників наведені в таблиці 1:

Табл.1

Основні макропоказники за 2010-2012рр.

Показники

2010

2011

2012 (січ-вер)

ВВП, млн. грн.

1082569

1314786

351777

Експорт товарів та послуг, млн.дол.США

46129,6

61950,2

45267,0

Імпорт товарів та послуг, млн..дол.США

54987,6

74714,4

55367,2

Середньомісячна заробітна плата одного працівника, грн..

2239

2633

2975

Індекс споживчих цін, %

9,1

4,6

4,2

Рівень зайнятості населення, %

66

66,8

66,9

 

Слід зазначити, що Постановою ВРУ «Про бюджетну політику на 2012 рік» було передбачено, що «…основним результатом реалізації бюджетної політики у 2012 році повинні стати економічне зростання, формування сприятливого інвестиційного клімату, що базуватимуться на розширенні інвестиційного та внутрішнього споживчого попиту, зміцненні конкурентоспроможності національної економіки, підвищенні ефективності використання виробничих ресурсів та науково-технологічного потенціалу.»[1] Однак впровадження ефективної бюджетної політики залишилось лише на папері, адже фактичні макроекономічні показники показують зниження рівня соціально-економічної ситуації в країні.

Активізація можливостей бюджетної політики потребує раціонального використання її регуляторного потенціалу, насамперед визначення шляхів підвищення її ефективності. При визначенні бюджетної пріоритетності на цьому етапі необхідно врахувати, що вітчизняна економіка пережила фінансово-економічну кризу, яка суттєво актуалізувала питання, пов’язані із формуванням ефективної системи бюджетного регулювання, необхідністю узгоджених дій органів державної влади та місцевого самоврядування щодо протидії фінансово-економічним дисбалансам і ризикам.[3, ст.51]

В період трансформації економіки України необхідно поєднувати, з одного боку, посилення соціальної спрямованості бюджету, з другого – збільшення бюджетних інвестицій на програми підвищення конкурентоспроможності країни (наукові дослідження, людський капітал, інноваційно-інвестиційну діяльність). Ефективне бюджетне планування є способом захисту від значного дефіциту державного бюджету, що виникає через структурну розбалансованість економіки, нераціональне визначення джерел надходжень бюджетних коштів і напрямів їх перерозподілу всередині бюджетної системи.[2, cт.60] Показники економічного зростання, інфляції мають бути взаємоузгодженні з рівнем дефіциту держбюджету, державного боргу.

Досягнення головної мети бюджетної політики передбачає збільшення реальних доходів громадян, поліпшення якості товарів і послуг, що надаються населенню, створення належних умов для здобуття освіти, охорони здоров'я, підвищення культури, захисту конституційних прав, охорони навколишнього природного середовища та ін. Для розв'язання таких завдань потрібно забезпечити поступальний розвиток підприємницької діяльності, прискорення економічного зростання, досягнення повної зайнятості, стримування інфляції, активізацію інвестиційної діяльності тощо.

Зрозуміло, що бюджетна політика не спроможна розв'язати всі перелічені проблеми. Тому вона повинна, з одного боку, націлюватися на забезпечення сприятливих умов для їх розв'язання силами бізнесу та працездатної частини населення. З другого — взяти на себе фінансування програм, яке неможливо здійснити без участі держави.

 

Література:

1.     Постанова ВРУ Про основні напрями бюджетної політики на 2012 рік від 13.05.2011 року   3358-VI

2.     Захарін С.В. Бюджетна політика інвестиційної активності // Економіка та прогнозування №3 – 2008, С. 50 -61

3.     Макогон В. Пріоритети сучасної бюджетної політики України// Вісник КНТЕУ №3 – 2011, С.50-56

4.     Мярковський А., Чугунов І.  Бюджетна політика як складова соціально-економічного розвитку країни // Вісник КНТЕУ № 5 – 2010, С. 5-14