Урусова З. П. к.е.н., доцент, Битківська А. В.                                                                                 

Запорізький національний університет

М.Запоріжжя

 

 

Реформування бухгалтерського обліку та звітності в банківській системі України на сучасному етапі

 

В процесі інтеграції України у світову спільноту та Європейський Союз банки набувають ознак ефективного важеля розвитку економіки нашої країни. Питання реформування бухгалтерського обліку та звітності в банківській системі є досить актуальними на сучасному етапі розвитку. Це пов’язано з потребою стандартизації методології та практики бухгалтерського обліку банківських установ, зокрема необхідністю підготовки фінансової звітності відповідно до міжнародних стандартів таким чином, щоб ця звітність була зрозумілою іноземним користувачам, у першу чергу інвесторам та власникам українських банків. [2, с.70]

Міжнародні стандарти фінансової звітності (МСФЗ; англ. - International Financial Reporting Standards) – це набір документів (стандартів та інтерпретацій), що регламентують правила складання фінансової звітності, необхідної зовнішнім користувачам для прийняття ними економічних рішень відносно підприємства [4, с. 339].

МСФЗ є ефективним інструментом підвищення прозорості і достовірності інформації в банку. Саме звітність, складена відповідно до міжнародних стандартів викликає більшу довіру у іноземних інвесторів та можливих партнерів. МСФЗ надають можливість об’єктивно розкривати існуючі фінансові ризики. Це є досить важливим, оскільки Україна інтегрується у Європейське співтовариство і визнання українських банків на міжнародній арені сприятиме зміцненню вітчизняної економіки, відкриттю нових можливостей для іноземних інвесторів, покрашенню рівня життя населення. [3, с. 258]

Серед основних завдань на шляху вдосконалення системи бухгалтерського обліку та звітності в банківській системі України, можна виділити наступні:

1)       стандартизація бухгалтерського обліку в банках, розробка та якісне поліпшення нормативної бази для відображення операцій банків відповідно до міжнародних стандартів;

2)       удосконалення обліку в системі нових програмних продуктів, оскільки кращих результатів можна досягти шляхом розробки та впровадження нових форм носіїв облікової інформації, раціональних схем обігу документів, поліпшення й оптимізації порядку проведення інвентаризацій, вибору найбільш оптимальних технологій для вирішення облікових завдань;

3)       розробка та вдосконалення управлінської звітності з урахуванням вимог керівництва банку;

4)       постійне підвищення кваліфікації кадрів, робота щодо якісного поліпшення підготовки викладацького складу й підвищення вимог до навчання бухгалтерів. [1, с. 63]

Стандартизація бухгалтерського обліку в банках стає все більш актуальним питанням правової практики і міжнародного визнання якості фінансових послуг, інструментом стимулювання конкурентоспроможності банківських послуг та об’єктом пильної уваги банківських установ.

На міжнародному рівні найбільш ефективно в даному напрямку працюють Міжнародна організація стандартів (ISO), Європейський комітет по стандартизації (CEN), Американський національний інститут стандартів і технологій (NIST), Корпорація швейцарських комерційних банків (ALPINA), Об’єднання всесвітніх банківських телекомунікацій (SWIFT).

На даний момент виникає потреба, спираючись на міжнародний досвід, створити  Комітет із моніторингу і контролю стандартизації бухгалтерського обліку в банках, який буде підпорядкований Національному банку України. Комітет буде сприяти виконанню таких завдань:

·          розробка єдиних стандартів бухгалтерського обліку для банків, яких будуть дотримуватись всі банківській установи в Україні;

·          постійне їх удосконалення відповідно до Міжнародних стандартів фінансової звітності;

·          здійснення моніторингу і контролю щодо дотримання розроблених стандартів бухгалтерського обліку в банківській діяльності.      [3, 261, 262]

Отже, на сучасному етапі розвитку банківської системи України реформування бухгалтерського обліку та звітності у цій сфері повинне орієнтуватися не лише на економічні реалії нашої країни та позитивний вітчизняний досвід, але й на здобутки зарубіжної теорії та практики бухгалтерського обліку.

Реформування системи бухгалтерського обліку на основі застосування міжнародних стандартів є пріоритетним напрямом розвитку бухгалтерського обліку, який:

·          по-перше, дозволить поліпшити ситуацію в банківському секторі та підвищити його інвестиційну привабливість ;

·          по-друге, забезпечить зростання рейтингів окремих українських банків;

·          по-третє, сприятиме входженню України до європейського економічного простору.

 

 

Література:

 

1.                 Петрушевський Ю., Олейник В. Реформування бухгалтерського обліку та фінансової звітності в банківській системі України // Схід.  – 2011. – №4 (111). – С. 61- 64.

2.                 Стрельченко А. В. Реформування бухгалтерського обліку банківської системи України і його проблеми на сучасному етапі // Управління розвитком.  – 2011. – №18 (115). – С. 70,71.

3.                 Ларікова Т. В. Історичні передумови виникнення та впровадження стандартизації бухгалтерського обліку в банківську      практику // Фінанси, облік і аудит.  – 2010. – №16. – С. 256-263.

4.                 Чирко Д. М. МСФЗ як елемент виходу на міжнародний валютний ринок Форекс  // Міжнародний збірник наукових праць. –2009. – № 3 (15). –   С. 338-345.