Экономические науки/1.Банки и банковская система

Гембич С.М.

Криворізький економічний інститут ДВНЗ „Криворізький національний університет”

Проблеми у використанні платіжних карток в сучасній економіці

 

Останнім часом у всьому світі розвиток платіжних систем характеризувався поступовим звуженням сфери використання готівки та паперових платіжних засобів, переходом до нових платіжних інструментів. Застосування платіжних карток у країнах з розвиненою ринковою економікою стало звичайною практикою. В Україні пластикові картки лише починають займати свою нішу на ринку банківських та торговельних послуг. Економічний ефект від впровадження і використання платіжних карток важко переоцінити. Витрати на щорічну підтримку грошового обігу в Україні складають приблизно 220 млн. дол. Зниження потреби в готівці може дати щорічну економію коштів держбюджету у 60-100 млн. дол. [3].

Можливість використовування даних картки для оплати в Інтернеті, проведення трансакцінийних операцій не власником картки - характеризують деякі з ризиків у використанні пластикових карток [1]. Недосконалість механізмів захисту платіжних карток, емітент  перекладає на своїх клієнтів і торговців. Ризик з боку клієнта банку: списання коштів за рахунком клієнта за підробленими картками; несвоєчасне повідомлення клієнтом банку про втрату картки; розголошення конфіденційної інформації .

Обмеженість мережі магазинів, підприємств сфери послуг, які готові приймати платежі з платіжних карток, стримує застосування останніх і зумовлює широке користування готівкою. На Україні на сьогодні існує велика кількість малих підприємств, які не в змозі самостійно профінансувати забезпечення апаратами для безготівкової оплати за послуги. Однак для банків перехід на карткові платежі вимагає також значних витрат на технічне і програмне забезпечення, підготовку кадрів, лінії зв’язку тощо [5].

Незважаючи на всі недоліки і проблеми в сфері використання платіжних карток можна зазначити, що сьогодні держателі карток мають можливість отримувати заробітну плату готівкою через банкомат у будь-якому місці країни чи за її межами частинами або в повній сумі, не турбуючись про безпеку транспортування грошей, що дуже зручно.

З моменту впровадження в роботу системи електронних карток існує проблема шахрайства, яку не вирішено і до цього часу. Щорічно від даної проблеми потерпають банки, їх клієнти та торговці. Причина цього - у високій розповсюдженості застарілої інфраструктури для роботи карток з магнітною смужкою. Ще одна причина не впровадження банками нових технологій - головні ризики від недосконалого захисту карток із магнітною смугою несуть не банки, а держателі платіжних карток та торговці та інші проблеми в використанні платіжних карток [3].

Однією з багатьох проблем у використанні платіжних карток є недостатній рівень поінформованості суспільства про різновиди платіжних карток, їх характеристики та сфери використання. Вирішенням цієї проблеми може бути створення відділів, які б займався інформування населення, зокрема фізичних осіб, про існуючі та нові можливості банківських карткових інструментів [3].

Серед основних причин не користування карткою для оплати в точках продажу є те що, суспільство віддає перевагу готівці(42%), далі зі значним відривом - мала кількість магазинів, що приймають картки, якими володіють громадяни [4].

Таким чином, аналіз сучасних тенденцій функціонування карткових платіжних інструментів указує на існування таких основних проблем, як: недостатній рівень поінформованості суспільства про різновиди платіжних карток, їх характеристики та сфери використання, недостатньо розвинута нормативно-правова база та шахрайство при використанні карткових платіжних інструментів. Визначено, що найбільшу загрозу для фінансових установ складають підроблені пластикові картки.

 

Література:

1.   Колдовський М. В. Ризики використання банківських платіжних карток / М. В. Колдовський, О. М. Ващенко // Вісник Української академії банківської справи. – 2010. – № 1. – С. 45-49.

2.   Богдан В. Платіжна картка як інтегрований інструмент реалізації соціально-економічних проектів / В. Богдан // Вісник Київського національного торгово-економічного ун-ту. - 2006.- №3. – С. 87-88.

3.   Герасимова С.В.Тенденції запровадження карткових платіжних інструментів в Україні/ С.В. Герасимова, І.О. Дмитрієва// Вісник Бердянського університету менеджменту і бізнесу.-2011.- №3(15).- С.137-140

4.    Катюха К.О. Аналіз стану та розвиток ринку платіжних карток / К.О. Катюха //Економіка та управління підприємствами машинобудівної галузі: проблеми теорії і практики. - 2012.- №2(18).- С.34-41

5.    Волосович С.В. Ринок платіжних карток в Україні: розвиток та страхування/ С.В. Волосович// Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. – 2010.- №12.- С. 52-54