Короткова А.С.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановсько, Україна

Етика бізнесу в міжнародних відносинах

 

Проблема етики ведення бізнесу у світі, в умовах глобалізації та інтеграції країн, формування єдиного світового економічного простору, міжнародного співробітництва набуває надзвичайно актуального характеру. У бізнесі неможливо забезпечити стійкий розвиток окремого суб'єкта та мінімізувати внутрішні та зовнішні ризики без застосування етичних принципів, тому, що вона є однією із основних складових іміджу суб'єкта підприємницької діяльності.

В західній літературі концептуальні підходи до етики бізнесу та соціальної відповідальності є більш розробленими. У цьому зв’язку слід відзначити фундаментальні роботи закордонних вчених, таких як Р.Т. Де Джорджа, Т.М. Герета та Р.Дж. Клоноскі, Дж. Старчера, Дж.Д. Фрітцше. В останні декілька років етика бізнесу стала об’єктом уваги багатьох українських та російських авторів (Ю. Благов, Т. Возний, І.Н. Герчікова, І.П. Гурова, О. Бродська, М. Рудакевич, Е. Уткін та ін.).

Етика бізнесу – це сукупність етичних принципів і норм, якими повинна керуватися діяльність організацій та їх членів у сфері управління і підприємництва. Етика бізнесу є вивченням відповідності моральних норм людини діяльності і цілям ділової організації. Вона не є простим набором певних моральних стандартів, а виступає інструментом аналізу і вирішення проблем, які постають перед етичною людиною, що займається бізнесом [3].

Сьогодні перед лідерами ділового світу постають завдання величезного масштабу і складності. Конкуренція набула глобального характеру, бізнесом все частіше приходиться займатися у світі без кордонів, який все більше вимагає високих стандартів якості, швидкого реагування на запити споживача та ефективного керівництва в умовах нестабільних обставин, які постійно змінюються. Підприємства не можуть далі діяти в ізоляції одне від одного і не можуть ігнорувати реалій світового ринку. В той же час, все більше проблем постає перед суспільством в цілому: безробіття, зростання злочинності, падіння рівня життя тощо. Довіра до численних соціальних інститутів, таких як уряд, церква, право, значно ослабла, бізнесу доводиться брати на себе відповідальність по формуванню нового соціального та економічного порядку, такого, при якому приватні підприємства, процвітаючи, можуть в той же час підтримувати і відновлювати здорове життя суспільства. Бізнес покликаний оздоровити суспільство. Прибуток важливий, але він не повинен йти врозріз з інтересами всіх втягнутих в процес осіб (стейкхолдерів) – акціонерів, працівників, клієнтів, постачальників, жителів всієї нашої планети, нинішніх та майбутніх.

Аналіз наукових праць дає нам змогу дійти до висновку, що зростання уваги бізнесменів до етичних питань, спричинено двома групами чинників: співпраця з міжнародними компаніями потребує вдосконалення етичних норм ведення бізнесу; розвиток бізнесу передбачає реагування на проблеми суспільства, підвищення ролі корпоративної культури, регулювання відносин з працівниками, взаємодії з державними органами, врахування впливу конкуренції на бізнес-поведінку тощо. Факторами, що спричиняють підвищення ролі етичних принципів у веденні бізнесу є те, що останнім часом спостерігається інтенсивна робота у напрямку нарощування інвестиційних ресурсів та розвиток інформаційних технологій робить капітал все більш відкритим для контролю, і тому − все важче стає приховувати інформацію про махінації, бізнес стає набагато вразливішим від свого іміджу [1].

Слід відмітити, що підприємництво передбачає ініціативу, пов'язану з ризиком економічної діяльності, спрямовану на виробництво товарів та надання послуг із метою отримання соціально-економічного ефекту (прибутку) [1, с. 200]. Успіх ведення бізнесу великою мірою залежить від уміння налагоджувати взаємовідносини. Підприємництво не може функціонувати без наявності певних моральних передумов. Бізнес неодмінно активізує міжособистісне спілкування і взаємодію, відповідно потребує моральних принципів, цінностей та норм [1].

Етичні дослідження в бізнесі передбачають аналіз конкретних розповсюджених типів неетичної поведінки особистостей і компаній з метою демонстрації їхніх несприятливих наслідків, передусім економічних. Врешті, від неетичної поведінки завжди страждають люди. Наприклад, відносно легко показати, які негативні наслідки може мати зловживання монопольною ситуацією, дискримінація чи крадіжки. Найчастіше кінцевим рецептором цих негативних наслідків стає споживач, тобто, врешті-решт, всі ми недотримуємо задоволення від користування певними благами, що лише стає симптомом неефективної економіки. Тобто, між ефективністю та етичністю існує тісний зв'язок, який було помічено ще Адамом Смітом [2].

Таким чиноном, можна зробити наступні висновки, щоб знайти своє місце серед європейської спільноти, потрібно навчитися жити у сучасному цивілізованому суспільстві. В забезпеченні стабільного розвитку держави та суспільства дедалі більшого значення набуває відповідальність перед ними бізнесу. Етика бізнесу як нормативна основа глобальної етики виступає важливою складовою у зовнішньоекономічній діяльності.

Література:

1.     Левцун О. Культура підприємництва / Левцун О. − К.: Вид. дім "КМ Академія", 2003. − 316 с.

2.     Ліщинська О. Моральні аспекти підприємницької діяльності/О. Лещінська// Вісник львівського університету. Філософські науки. − 2008. − №11.− С. 115−123. Мамедов С. Бизнес − этика: современные подходы [Электронный ресурс] / Мамедов С − Режим доступу : http://www.reklamaster.com

3.     Петрунин Ю.Ю., Борисов В.К. Этика бизнеса. – М.: Дело, 2000. С.106–107.