Економіка/ Фінансові відносини

К.е.н. Якимчук Т.П., Котенко А.М.

Криворізький економічний інститут ДВНЗ «КНУ»

Превентивні заходи щодо фінансових правопорушень у грошовому посередництві

 

Сучасний етап розвитку економіки України характеризується стрімким підвищенням ролі фінансових посередників у всіх сферах суспільних відносин, що зумовлює виникнення різноманітних за масштабами та формами фінансових правопорушень. Злочини, вчинені у банківській сфері, можна віднести до одних із найбільш небезпечних економічних злочинів, оскільки їх вплив негативно позначається на фінансовій системі держави в цілому.

Статистичні данні останніх років переконливо свідчать про зростання кількості злочинів у сфері грошового посередництва України (рис. 1).

Рис. 1. Динаміка кількості злочинів, учинених у сфері грошового посередництва в Україні, та суми матеріальних збитків за 2010 –2011 рр. та  10 місяців 2012 р.

*За даними Департаменту Державної служби боротьби з економічною злочинністю МВС України

 

Наведені тенденції актуалізують проблему, що розглядається, та потребують додаткової уваги до практичних та теоретичних аспектів її вирішення.

Таблиця 1

Найбільш поширені випадки правопорушень у грошовому посередництві

Правопорушення

Зміст

Розкрадання коштів вкладників, що знаходяться на депозитних рахунках

підробка банківських документів з переказу грошових коштів на розрахункові рахунки інших суб’єктів підприємництва, які знаходяться у змові зі службовими особами банків

Розкрадання коштів банківських установ

оформлення фіктивних кредитних договорів на втрачені документи громадян (паспорт та ідентифікаційний код); використання завірених копій документів вкладників, які мали або мають банківські депозити

Злочинна змова керівників кредитних департаментів або відділів з клієнтами

отримання кредитів клієнтами без відповідної оцінки їх кредитоспроможності та належного обґрунтування

Оформлення кредитів на підставних осіб

здійснення операцій банком без відома особи-позичальника

 

До органів, які контролюють фінансову діяльність у сфері грошового посередництва, відносяться НБУ, Державна служба фінансового моніторингу України, Державна служба боротьби з економічною злочинністю тощо. Утім аналіз здійснюваного державного контролю вказує на існування низки проблем, які пов’язані із відсутністю єдиної бази даних, неузгодженістю дій і чіткого розмежування повноважень кожного з контролюючих органів тощо.

Усе вище перераховане потребує розробки заходів щодо попередження скоєння фінансових злочинів у банківській сфері України, які доцільно розподілити на організаційні, правові та фінансові (табл. 2).

Таблиця 2

Форми превентивних заходів щодо фінансових правопорушень у грошовому посередництві

Форми

Зміст удосконалення

Організаційні

Усунення дублювання повноважень контролюючих органів шляхом їх реорганізації

Підвищити ефективність співробітництва з міжнародними організаціями щодо боротьби зі злочинами в банківській сфері, а саме з FATF, Євразійською групою з протидії легалізації злочинних доходів і фінансування тероризму, Егмундською групою

Правові

Прийняття змін до Закону України "Про банки і банківську діяльність" щодо:

забезпечення громадського порядку в банках та їх філіях;

заходів із забезпечення захисту прав споживачів банківських послуг;

забезпечення прав вкладників комерційних банків.

Встановлення більш жорсткої відповідальності за порушення порядку розрахунків по кореспондентських рахунках з обов’язковою попередньою перевіркою достовірності документів, що обґрунтовують платежі за ними

Фінансові

Збільшення обсягів фінансування заходів щодо протидії злочинам у грошовому посередництві

 

Отже, фінансові правопорушення, вчинені при грошовому посередництві, можна віднести до одних із найбільш небезпечних економічних злочинів, що потребують значного доопрацювання законодавчої та нормативно-правової бази діяльності банківської сфери та державного контролю за нею. Запропоновані заходи з попередження таких правопорушень дозволять підвищити економічну безпеку держави.