Економіка/3. Фінансові відносини

Крисюк О.О., Фурман І.В.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

Аналіз сучасного стану кредитування сільськогосподарських товаровиробників

Сільське господарство є однією з найважливіших галузей економіки. Його ефективний розвиток дає можливість гарантувати питання продовольчої безпеки, отримати ефективний ресурс зовнішньоекономічної діяльності, створити надійне джерело бюджетних надходжень та потужний виробничо-економічний потенціал для розвитку сільських територій.

Проблеми кредитного забезпечення розвитку сільського господарства займають вагоме місце у працях багатьох вітчизняних науковців. Серед них слід виділити таких як: Дадашев Б. А., Черемісіна С.Г., Любар О. О., Мінченко І. В., Саблук П.Т., Петрук О.М. та ін.

Метою дослідження є вивчення сучасного стану кредитного забезпечення сільськогосподарських підприємств України згідно аналізу статистичних даних за 2006 - 2011 роки та визначення основних напрямів щодо стабілізації механізму кредитування сільськогосподарських підприємств.

Сільське господарство є кредитомісткою галуззю. Функціонування сільськогосподарських підприємств в сучасних умовах неможливе без залучення додаткових коштів, а саме кредитних ресурсів. Тому потреба в банківському кредитуванні агроформувань постійно зростає й загострюється. [2]

У сфері сільського господарства кредитні ресурси відіграють вирішальну роль: сезонний розрив між вкладенням і надходженням коштів, безперервність процесів відтворення, значна потреба в обігових засобах перетворюють кредит в основне джерело поповнення фінансових ресурсів. [3]

На рисунку 1 зображено стан сфери сільського виробництва в Україні за 2006 -2011 роки.

За даними рис. 1 можна побачити досить гнучку тенденцію залучених кредитних коштів. В 2006 році пільгові кредити становили 7 млрд. грн., а всього залучено було кредитів у розмірі 12,8 млрд. грн. До 2008 року ми спостерігаємо стрімке зростання залучених коштів, що збільшились у порівнянні з 2006 роком на 8,1 і 7,3 млрд. грн. відповідно. Проте в зв’язку зі світовою кризою, що зробила сільськогосподарських товаровиробників некредитоспроможними, у 2009 році відбувся різкий спад у сфері кредитування.

Рис. 1 Кредитування підприємств АПК України у 2006 - 2011 роках, млрд. грн., [4]

Хоч і обсяги кредитування сільськогосподарських товаровиробників, починаючи з 2010 року почали збільшуватися, проте досвід банківського кредитування підприємств аграрної галузі свідчить, що збитковість галузі, відсутність ліквідної застави, висока ймовірність неповернення кредитів та недосконалість законодавчих механізмів робили їх непривабливими  для  банків. Значний ризик неповернення кредитів змушує банки встановлювати високу процентну ставку за цими кредитами.

Гальмує розвиток системи кредитного обслуговування аграрного сектора економіки неврегульованість таких питань як нерозвиненість ринку землі, що унеможливлює її використання як застави для отримання кредиту, знос основних засобів, тривала процедура отримання банківського кредиту, недоступність малих і середніх підприємств до фінансових послуг, високі відсоткові ставки. Також слід відзначити, що велике значення для розвитку сільськогосподарського виробництва має державна підтримка. Сьогодні її механізм є малоефективним і не дозволяє задовольнити всі потреби аграріїв.

Підвищенню ефективності кредитування аграрного сектора економіки сприятимуть дієві заходи в плані роботи з проблемною і сумнівною заборгованістю позичальників, щодо використання усіх можливих шляхів реструктуризації та погашення таких кредитів у разі виявлення перших ознак проблемності. [1]

Основними напрямами щодо стабілізації механізму кредитування сільськогосподарських підприємств є комплекс заходів із боку держави та банківської системи, спрямованих на розвиток дієвого механізму взаємодії з аграрним сектором економіки; розробка і застосування всіх можливих джерел для залучення капіталу при кредитуванні сільського господарства (раціональне використання бюджетних коштів, збільшення бюджетних асигнувань, залучення іноземних кредитів); вирішення майнового і земельного питань, а також проблем існуючих заборгованостей сільськогосподарських підприємств.

Література:

1. Дадашев Б.А. Кредитування агроформувань: проблеми та напрями стабілізації/ Б. А. Дадашев, С.Г. Черемісіна // Вісник Полтавської державної аграрної академії. - 2012. - № 2. - C. 142-149.

2. Любар О. О. Банківське кредитування суб’єктів аграрної сфери в умовах ринку / О. О. Любар // Економіка АПК. - 2011. - № 3. - C. 73-77.

3. Мінченко І. В. Вітчизняний та зарубіжний досвід кредитування підприємств АПК / І. В. Мінченко // АгроСвіт. - 2012. - № 18. - C. 31-34.

4. Офіційний сайт Міністерства аграрної політики та продовольства України [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.minagro.gov.ua.