Экономические науки / 3.Финансовые отношения

Грабик Р. В.

наук. кер. доц.  Ліщинська Л. Б.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Напрями підвищення ефективності фінансового контролю підприємств

 

Економічні, політичні, соціальні зміни, які відбуваються в даний час в Україні,  вимагають запровадження нових прогресивних форм і методів управління, підвищення ефективності та  вдосконалення змісту  фінансового контролю діяльності підприємств.                     

Для належного та ефективного здійснення фінансового контролю підприємств діяльність перевіряючих органів повинна бути чітко регламентована діючим законодавством в частині чіткого визначення завдань даного виду контролю,  компетенції органу,  що повноважний здійснювати дану перевірку, стадій, на яких здійснюється контроль та в яких джерелах фіксуються його результати. Правильна організація та здійснення контролю повинні сприяти забезпеченню законності,  охороні власності,  правильному,  ефективному та економному використанню коштів і попередженню порушень.

Фінансовий контроль передбачає перевірку господарських і фінансових операцій щодо їх достовірності, законності, доцільності і ефективності. Реалізація економічної стратегії держави потребує як удосконалення фінансового контролю в цілому, так і покращення контрольного потенціалу органів виконавчої влади, яким належить ключова роль у здійсненні державного фінансового контролю. До того ж в умовах економічної кризи, що склалась в державі, для сталого розвитку вітчизняної економіки необхідно вирішити проблему ефективного використання бюджетних коштів [4].

 Проблемам розвитку фінансового контролю на підприємствах України присвятили свої праці багато авторів, зокрема Гавришко І., Гриліцька А., Єгарміна В., Івануса Н., Сокін А., Футорангська Ю. та інші, проте результати їх досліджень потребують подальшого оновлення.

         Метою статті є висвітлення сутності та завдань  фінансового контролю підприємств, розроблення напрямів підвищення ефективності його проведення в сучасних умовах.

Фінансовий контроль являє собою комплексну і цілеспрямовану діяльність спеціалізованих органів,  спрямовану на здійснення ревізій господарських і фінансових операцій підприємств,  установ,  організацій щодо законності, раціональності та доцільності проведення таких операцій. 

     Основний зміст контролю полягає в активізації роботи органів контрольно-ревізійного апарату з усунення недоліків і порушень у господарсько-фінансовій діяльності підприємств, які отримують кошти з бюджетів усіх рівнів,  позабюджетних фондів,  перебувають у державній,  комунальній власності,  а також тих,  у статутних фондах яких є частка державного, комунального майна [2].

Внутрішній фінансовий контроль повинен забезпечувати:  постійну оцінку достатності та відповідності діяльності підприємства вимогам внутрішнього фінансового контролю; оцінку діяльності на відповідність результатів встановленим завданням і планам; інформування безпосередньо керівника підприємства про результати кожної перевірки, проведеної підрозділом внутрішнього фінансового контролю.

Слід відмітити, що з метою підвищення ефективності контролю питань,  які вимагають спеціальних знань,  до ревізії варто залучати спеціалістів та експертів на будь-якій стадії її проведення. Рішення про залучення спеціалістів та експертів приймають голова  контролюючого органу чи його заступники за поданням працівника, відповідального за проведення перевірки.  При проведенні перевірки застосовуються:         

1)  аналіз методів організації роботи об’єкта перевірки; 2)  аналіз результатів роботи об’єкта перевірки; 3) аналіз конкретних фактів та ситуацій,  виявлених на об’єкті перевірки; 4)  аналіз усіх наявних даних; 5) огляд документів [3].

 Пріоритетними напрямками удосконалення фінансового контролю підприємств, на нашу думку, є: аналіз причин та умов, що призвели до порушень законодавства; оцінка фінансово-господарської діяльності підприємств щодо ефективності та відповідності вимогам законодавства;  активізація співпраці між органами фінансового контролю з метою обміну досвідом проведення перевірок формування доходів бюджету.

Серед методів підвищення ефективності системи внутрішнього контролю на сучасних підприємствах найбільш доцільними та дієвими є методи розподілу повноважень і відповідальності між працівниками, ротація кадрів, здійснення контролю за окремими напрямами підприємницької діяльності, удосконалення контролю при плануванні продажу, формування справи-досьє на покупців і замовників, діагностика і прогнозування проблем [2].

Особливо важливим методом оптимізації контрольної системи підприємства є бюджетний контроль, який забезпечує своєчасне виявлення відхилень фактичних показників від запланованих, їх причини та забезпечує відповідну реакцію на них. Результати здійснення такого контролю повинні відображатись у щоденних, тижневих, декадних, місячних і квартальних контрольних звітах.

З метою формування конкретних економічних проблем, які виникають на підприємствах, і започаткування реформ внутрішнього контролю в Україні, особливе значення має розробка методики організації внутрішнього контролю для підвищення рівня ефективності системи управління, забезпечення її гнучкості; розробка оптимальної моделі внутрішнього контрольного процесу; формування управлінської моделі; розподіл функцій посадових осіб.

Для посилення боротьби з нестачами і розкраданнями необхідно здійснювати внутрішньогосподарський контроль об’єднаними зусиллями всіх спеціалістів, керівників господарських підрозділів та бухгалтерських служб. При цьому особливе значення має щоденний контроль за переміщенням цінностей на окремих об’єктах підприємства.

Підвищення ефективності контролю полягає не лише в його своєчасності, але й повноті операцій і процесів, розробці внутрішніх стандартів контролю [1].

Таким чином, застосування наведених методів в практичній діяльності безсумнівно забезпечить перетворення контролю із формальної констатації фактів і результатів діяльності підприємства в дієвий і ефективний засіб ефективного управління ним, тобто сприятиме якісному вирішенню практичних завдань щодо динамічного розвитку підприємств та його економічного зростання.

Висновки. Підбиваючи підсумки, слід зазначити, що досягнення суспільно значущого результату фінансового контролю залежить не лише від комплексності та якості контрольних дій, а й від використання матері- алів контролю підприємствами та установами, діяльність яких оцінюється.  Хотілося б підкреслити, що фінансовий контроль повинен бути дійовим, орієнтованим не тільки на виявлення, але й на попередження фінансових порушень,  створювати основу для прийняття конкретних управлінських рішень. Лише за таких умов за результатами кожного аудиторського дослідження буде напрацьовано конструктивні заходи для усунення виявлених недоліків та упущень.

 

Література:

 

1. Данильчук  Ю.М. Внутрішній контроль на підприємствах України: сутність та шляхи вдосконалення / Ю. М. Данильчук // Економічні науки/10.Економіка підприємства. – 2011 р. – С. 85 – 88.

2. Усач Б.Ф. Контроль і ревізія. – 7-е вид., перероб. і доп. – К.: Знання-Прес, 2010. – 263 с

3. Коваленко С. О.  Підвищення фінансового контролю / С. О. Коваленко // Науково - технічний збірник. – 2011 р.  - №98. - С. 216 – 220.

4.    Марченко Д.М. Удосконалення організації внутрішнього фінансового контролю підприємств / Д. М. Марченко // Актуальні проблеми економіки. – 2010. - № 2. – С. 163 – 171.