Экономические науки/ 4.Инвестиционная деятельность и фондовые рынки.

 

Падова І. Г.

Науковий керівник - Головінов О. М., д.е.н., професор

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

Концесія як механізм розвитку економіки держави

 

Скорочення обсягів державного фінансування, незначні обсяги довгострокового кредитування банківським сектором та невеликі обсяги іноземних інвестицій в порівнянні з їх потребою викликало необхідність у розробці та впровадженні нових механізмів залучення фінансових ресурсів в реальний сектор економіки, одним із яких є механізм концесій.

Концесія - надання з метою задоволення суспільних потреб уповноваженим органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування на підставі концесійного договору на платній та строковій основі юридичній або фізичній особі (суб’єкту підприємницької діяльності) права на створення (будівництво) та (або) управління (експлуатацію) об’єкта концесії (строкове платне володіння), за умови взяття суб’єктом підприємницької діяльності (концесіонером) на себе зобов’язань по створенню (будівництву) та (або) управлінню (експлуатації) об’єктом концесії, майнової відповідальності та можливого підприємницького ризику [1].

До об’єктів концесії належить майно підприємств, які є цілісними майновими комплексами, об’єкти незавершеного будівництва та законсервовані об’єкти, які можуть бути добудовані або спеціально збудовані об’єкти з метою їх використання для надання послуг по задоволенню громадських потреб. Крім того, Закон України «Про концесії» надає можливість отримувати в концесію також право на провадження окремих видів підприємницької діяльності у вищезазначених сферах господарської діяльності.

Об’єкти права державної і комунальної власності можуть бути передані у концесію лише на конкурсній основі. Серед основних принципів діяльності, пов’язаної з наданням та отриманням концесії, є оплатне використання об’єкта концесії. Концесійний платіж вноситься концесіонером відповідно до умов концесійного договору незалежно від наслідків господарської діяльності та зараховується до державного або місцевих бюджетів.

Передача об’єктів у концесію здійснюється у строки і на умовах, визначених у концесійному договорі, та не припиняє права державної чи комунальної власності.

Застосування механізму концесії має ряд переваг в порівнянні з іншими механізмами кредитування.

Для концесієдавця:

- збереження контролю за об’єктом, переданим у концесію;

- переважний вплив власника на загальну стратегію розвитку об’єкта концесії, формування цін і тарифів;

- можливість розвитку об’єкта концесії без залучення бюджетних коштів;

- отримання концесійних платежів;

- забезпечення ефективного використання державного та комунального майна.

Для концесіонера:

- право отримати державне або комунальне майно на довгостроковий період терміном від 10 до 50 років;

- можливість отримати в концесію не лише майно , але і права на провадження певних видів підприємницької діяльності, а саме: надання послуг зв’язку, поштових, транспортних, житлово-комунальних та інших послуг;

- право власності на прибуток, отриманий від управління об’єктом концесії, а також на продукцію, отриману в результаті виконання умов договору;

- право на відшкодування витрат, зроблених у зв’язку з поліпшенням майна, отриманого в концесію, за рахунок отриманого прибутку, якщо інше не передбачено концесійним договором.

Крім того, концесіонерам збиткових та низькорентабельних об’єктів концесії, які мають важливе соціальне значення, можуть надаватись пільги щодо концесійних платежів, а також дотації і компенсації. У частковому фінансуванні таких об’єктів передбачена і участь держави або органів місцевого самоврядування.

Концесія зберігає переважний вплив власника на загальну стратегію розвитку об’єкта концесії, дає йому можливість здійснювати контроль за виконанням умов договору, забезпечує ефективне використання державного та комунального майна, яке, до речі, як було у власності держави та територіальних громад, так у ній і залишається. Не переходить до концесіонера і право власності на створене чи добудоване ним майно [2, 106 - 107] .

Таким чином концесія надає можливість залучати найновіші та найкращі технології, техніку та інші наукові розробки, на що, у державному та місцевих бюджетах найчастіше не вистачає коштів. Також концесійний механізм зменшує фінансове навантаження на державний бюд­жет, що позитивно впливає на економічний стан країни, а також поліпшення інвестиційного клімату.

 

Література:

1.     Закон України “Про концесії” від 14 грудня 1999 року N 1286-ХІУ

2.     Бєліков О. Концесії, інвестиції, угоди про розподіл продукції//Юридичний журнал. - 2008. - № 11. - С. - 130.

3.     Шапиро В.Д. Управление проектами (зарубежный опыт). – СПб.: «Два Три», 1996. – 610с.