Экономика/Маркетинг и менеджмент

 

Мельник О., Недбалюк О.О.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

Ефективність використання основних засобів господарства

 

Вступ. В умовах ринкових відносин особливої актуальності набуває питання підвищення економічної ефективності використання основних засобів. Підприємствам важливо знати, якою ціною виробляється валовий продукт, скільки авансованих засобів, у тому числі основних фондів, брало участь у його створенні. Розвиток підприємства, рівень і темпи виробництва продукції та підвищення продуктивності праці в значній мірі залежить від забезпеченості підприємств основними засобами, а також ефективності їх використання.

Аналіз останніх досліджень. Останнім часом в агропромисловому комплексі України намітилася чітка тенденція до різкого погіршення основних фондів сільськогосподарських підприємств.

 Питання, пов’язані з відтворенням основних фондів у сучасних умовах господарювання, знаходять своє відображення в наукових працях таких відомих вітчизняних вчених: Я.К. Білоусько, В.Г. Більський, Г.М. Підлісецький, П.Т. Саблук, В.П. Ситник, В.С. Шебанін та ін.

Результати досліджень. Від ефективності використання основних засобів в значній мірі залежить багато важливих економічних показників роботи підприємства, тому необхідно постійн досого аналізувати і знаходити шляхи підвищення ефективності використання основних засобів.

В даний час особливе значення надається прогнозуванню використання основних засобів. Для прогнозування бухгалтер проводить аналіз фондовіддачі основних засобів за певний період і шляхом використання бази знань формує пропозиції по управлінню [1].   

З цієї точки зору особливо важливі питання ефективного використання устаткування (виявлення непотрібного устаткування) і питання росту випуску продукції на існуючому парку основних засобів.

Одним з важливих показників використання основних засобів є фондовіддача, фондомісткість, фондоозброєність, технічний стан основних засобів та ступінь їх оновлення. Для аналізу ефективності використання основних засобів на підприємстві становить модель фондовіддачі, за допомогою якої аналітик аналізує і дає пропозиції про прийняття необхідних управлінських рішень [2].

Підвищення фондовіддачі може бути досягнуто на основі впровадження нової техніки і передової технології, збільшення коефіцієнта змінності устаткування, усунення позапланових простоїв машин і устаткування, заміни і модернізації застарілого обладнання, зниження трудомісткості продукції, поліпшення якості продукції і усунення "шлюбу, як найшвидшого освоєння проектної потужності нових підприємств, агрегатів, машин і устаткування, посилення економічного впливу та матеріального стимулювання за краще використання основних фондів [4].

Фвід= П/Ф ,

де: П – обсяг товарної, валової чи реалізованої продукції, грн; Ф – середньорічна вартість основних виробничих фондів підприємства, грн.

Фондомісткість є величиною зворотною до фондовіддачі. Цей показник дає можливість визначити вартість основних засобів на одну гривню виробленої продукції і характеризує забезпеченість підприємства основними засобами. За нормальних умов фондовіддача повинна мати тенденцію до збільшення, а фондомісткість - до зменшення.

Фміс = Ф/П

Фондоозброєність характеризує ступінь технічної оснащеності праці. Фондоозброєність визначають як співвідношення вартості основних фондів до чисельності працівників.

Фо = Вф/ Чзм

Технічний стан основних фондів характеризується ступенем їх зношеності, оновлення, вибуття, віковим складом устаткування.
Показники ступеня зношеності основних фондів, у тому числі обладнання, є коефіцієнт зносу. Як правило, чим нижче коефіцієнт зносу основних фондів, тим краще стан, в якому вони знаходяться [3].

Ступінь оновлення основних фондів показує величину введених в дію основних фондів за той чи інший період. Коефіцієнт зносу та оновлення обчислюється як по всіх фондах, так і по активній їх частині, а також за групами устаткування і розглядаються звичайно в динаміці за ряд років.
         Висновок.  Ефективність діяльності будь-якого підприємства залежить від певних чинників. Останніми роками збільшилось значення речових факторів виробництва основних фондів. Основними проблемами є їхнє збереження, переоснащення для подальшої роботи на підприємстві. Збільшення обсягу виробництва відбувається завдяки ефективному використанню основних фондів. Таким чином, проблема ефективності стає на перший план у процесі вивчення і дослідження роботи підприємств.

 

Література:

1.                 Бойчик І.М. Економіка підприємства: Навчальний посібник. – Вид. 2-ге, доповн. І переробл. – К.: Атака, 2007. – 528 с.

2.                 Балабанов И.Г. Финансовый менеджмент: Учебник. –Москва: Финансы и статистика, 2008.– 724С.

3.                 Кузьмін, О. Економічна ефективність використання основних засобів підприємства/О. Кузьмін//Науковий вісник НЛТУ України. – 2010. - №20(9). – С.240-245.

4.                 Колеснік, Я. Відтворення основних засобів: види, форми та джерела фінансування/Я. Колесник//Збірник Дніпропетровського державного аграрного університету. – 2009. - №4. – С.130-133.