Економічні науки/7. Бухгалтерський облік і аудит

 

К. е. н. Разборська О.О., Польовик А.С., Саковська А.Д.

Вінницький торговельно-економічний інститут Київського національного торговельно-економічного університету, Україна

 

Застосування принципів внутрішнього аудиту в роботі органів Пенсійного фонду України

 

Проведено аналіз змісту внутрішнього аудиту в літературі та розкрито деякі його аспекти, зокрема такі, як принципи внутрішнього аудиту. Розглянуто застосування принципів внутрішнього аудиту в діяльності органів Пенсійного фонду України що обумовлено динамікою розвитку самої пенсійної системи.

Ключові слова: внутрішній аудит, Пенсійний фонд України, складові бюджету та бюджетне наповнення, принципи та система внутрішнього аудиту.

Постановка проблеми. В умовах реформування державного фінансового контролю особливого значення набуває сучасна його форма – державний фінансовий аудит, що спрямована на забезпечення ефективного використання ресурсів держави. Проте, всі існуючі теоретичні розробки вітчизняної наукової думки спрямовані головним чином на організацію зовнішнього державного аудита. Важливою віхою в розвитку аудиту стало впровадження в економіку внутрішнього державного аудиту, яка сприяє прийняттю якісних управлінських рішень керівників установ, організацій та державних підприємств.

В економічній літературі питання розвитку внутрішнього державного аудиту присвячено праці різних видатних вчених та практиків, як: Бичкової С.М., Бурцева В.В., Богомолова А.М. і Голощапова Н.А., Доджа Р..

Бичкова С.М. вважає, що „внутрішній аудит являє собою елемент системи внутрішнього контролю, організований керівництвом підприємства з метою аналізу облікових і інших контрольних даних” [2, c.125].

На думку Бурцева В.В., „внутрішній аудит — це регламентована внутрішніми документами організації діяльність щодо контролю ланок керування і різних аспектів функціонування організації, здійснювана представниками спеціального контрольного органа в рамках допомоги органам керування організації...” [4, с.24].

З погляду Богомолова А.М. і Голощапова Н.А., „внутрішній аудит (внутрішньогосподарський, внутрішньофірмовий) — складова частина загального аудита, організованого на економічному суб'єкті в інтересах його власників і регламентованого його внутрішніми документами по дотриманню встановленого порядку ведення бухгалтерського обліку, охорони власності і надійності функціонування системи внутрішнього контролю” [2, с.145].

Відомий англійський учений Додж Р., що представив у Росії одну з перших робіт, зв'язаних з міжнародним аудитом, дає своє розуміння внутрішнього аудита, а саме „Внутрішній аудит є складовою частиною внутрішнього контролю; здійснюється за рішенням органів керування фірми для цілей контролю й аналізу господарської діяльності” [2, с.148].

Отже, внутрішній аудит в системі пенсійного забезпечення – це елемент системи внутрішнього контролю, що регламентований внутрішніми документами по дотриманню встановленого порядку ведення бухгалтерського обліку і здійснюється за рішенням органів керування для цілей контролю й аналізу господарської діяльності.

В умовах реформування пенсійної системи важливого значення набувають сучасні методи ефективного управління контролю та аудиту в діяльності Пенсійного фонду України. Невід’ємною складовою частиною роботи в органах Пенсійного фонду України, а саме в організації роботи стає внутрішній аудит. Дослідження питань можливості функціонування внутрішнього аудиту в органах Пенсійного фонду України на сьогодні є актуальними і своєчасними, що обумовлено динамікою розвитку самої пенсійної системи.

Метою дослідження є аналіз  змісту поняття внутрішній аудит, та професійних принципів внутрішніх аудиторів, визначення місця внутрішнього аудиту в системі пенсійного забезпечення, обґрунтовання пропозицій щодо впровадження внутрішнього аудиту в систему пенсійного забезпечення для прийняття ефективних управлінських рішень.

Основний матеріал.

Запорукою успішного виконання завдань,  визначених для органів Пенсійного фонду, є ефективне функціонування елементів його системи,  до яких належать органи управління,  платники страхових внесків та одержувачі пенсій.  Водночас слід наголосити,  що саме від ефективної  роботи органів Пенсійного фонду України значною мірою залежить наповнення його бюджету,  а також своєчасне фінансування пенсійних виплат. 

Бюджет Пенсійного фонду України –  головний фінансовий план утворення та використання цільового страхового фонду, що формується за рахунок страхових внесків до солідарної системи та надходжень з інших джерел,  визначених чинним пенсійним законодавством,  для забезпечення завдань і функцій,  які здійснюються органами Пенсійного фонду [3, с.12].

Не менш важливим аспектом, що визначає умови функціонування внутрішнього аудиту, є установка і характеристика тих принципів, що визначають його особливість і вимоги, запропоновані до нього з боку системи управління Пенсійного фонду України. До цих принципів відносять: незалежність, чесність, сумлінність, об'єктивність, конфіденційність, професійну компетентність, професійне поводження [1, с.23].

Відомо, що основним принципом, на якому будується аудиторська діяльність, є принцип незалежності. З цієї причини функціонування внутрішнього аудиту, в органах Пенсійного фонду України, повинне базуватися на особливому організаційному статусі служби внутрішнього аудиту в органах Пенсійного фонду України. Іншими словами, служба внутрішнього аудиту повинна бути незалежна від підрозділів організаційної структури управління.

У той же час до задач внутрішнього аудиту входить консультування персоналу Пенсійного фонду України по всіх аспектах, що входить у його компетенцію. З цієї причини найбільш прийнятним є участь у роботі служби внутрішнього аудиту декількох кваліфікованих у цій області фахівців.

Принцип чесності являє собою, не чесність у звичайному розумінні цього слова, а, скоріше, дотримання внутрішнім аудитором його професійної свідомості і загальних норм моралі, а також істинності у вираженні своїх суджень. Дотримання даного принципу визначає довіру суб’єктів навколишнього середовища до діяльності всієї служби внутрішнього аудиту в органах Пенсійного фонду України.

Наступним принципом, що тісно взаємопов’язаний із принципами незалежності і чесності, є принцип об'єктивності, що визначає для служби внутрішнього аудиту безсторонніх і вільного від особистих інтересів та конфліктів сторін підходу до проведення аудитування будь-якого напрямку діяльності органів Пенсійного фонду України. За даним принципом внутрішній аудитор не повинний навмисно спотворювати існуючі факти і формувати свою думку з огляду на думку інших осіб.

Принцип сумлінності припускає обов'язковість проведення внутрішнього аудиту, ґрунтуючись на відповідальному відношенні аудитора до своїх професійних обов'язків і виконанні своїх функцій з визначеною належною старанністю, уважністю й оперативністю. Оскільки  завдання, розв'язувані службою внутрішнього аудиту, торкаються практично всієї діяльності Пенсійного фонду України, то інформація, що входить в інформаційні потоки, досліджувані службою, носить закритий або, точніше сказати, конфіденційний характер.

Отже, якщо виходити з принципу незалежності, то службу внутрішнього аудиту можна представити як сторонню структуру, що одержала доступ до такого роду конфіденційних інформаційних потоків, що накладає на неї деякі функції збереження конфіденційності.

Відповідно до існуючого визначення принципу конфіденційності аудитори зобов'язані забезпечувати збереження документів, що одержані або складені ними в ході аудиторської діяльності, і не мають права передавати ці документи або копії (як цілком, так і частково) будь-яким особам.

Принцип професійної компетентності припускає виконання внутрішніми аудиторами Пенсійного фонду України своїх завдань на належному професійному рівні. Даний принцип передбачає необхідність постійного підвищення професіоналізму всіх співробітників служби, що обумовлено постійною зміною умов діяльності Пенсійного фонду України, а також нормативно-правової бази, що є основою функціонування внутрішнього аудиту.

І, нарешті, останнім з фундаментальних принципів внутрішнього аудиту у пенсійній системі є принцип професійної поведінки. Незважаючи на те, що система управління Пенсійного фонду України очікує від внутрішнього аудиту безпомилкових результатів його діяльності, однак, постійно варто пам'ятати, що внутрішні аудитори не можуть гарантувати абсолютної точності своїх висновків і рекомендацій.

Висновки. Таким чином,  для найефективнішого процесу бюджетного планування доходів та видатків Пенсійного фонду України, а також щоб робота Пенсійного фонду була чіткою, якісною і адекватною вимогам часу,  потрібно забезпечувати організацію сучасної форми внутрішнього аудиту з дотриманням принципів професійної поведінки внутрішніх аудиторів.

Система внутрішнього аудиту є важливим інструментом державного управління,  що дає змогу досягти виконання завдань та звузити коло потенційних проблемних питань,  пов’язаних з діяльністю органів державного сектору,  зокрема системи Пенсійного фонду України та його органів.

 

 

Література:

1.   Положення  про  Пенсійний  фонд  України,  затверджене  Указом Президента  України  від  01.03.2001р.  №121/2001//Законодавство  України.  Інформаційно-правова  бібліотека  «Експерт-юрист»,  СО-вид-во  «Інфодиск», травень 2001 . – 81 с.

2.   Бичкова С.М. Аудиторська діяльність. Теорія і практика/Бичкова С.М. – Спб.: Видавництво „Лань”, 2000. – 253 c.

3.   Зайчук  Б.О.,  Зарудний  О.Б.,  Березіна  С.Б.,  Александров  В.Т.,  Недбаєва  С.М. Пенсійний фонд України: організаційно-правові та соціально-економічні засади функціонування. – Київ: «АВТ». – 2006. – 1056 с.

4.   Терехов А.А. Аудит: перспективи розвитку/Терехов А.А. – М.: Фінанси і статистика, 2010. С. 23-29.