Экономические науки/7. Учет и аудит

Юшковець Т.М., ст. викладач Левковська В.Г.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського, Україна

Державний внутрішній фінансовий контроль в Україні: проблеми та шляхи його вдосконалення

 

Актуальність. Державний внутрішній фінансовий контроль з`явився в економічному просторі нещодавно і саме з огляду на це деякі аспекти здійснення державного внутрішнього фінансового контролю потребують удосконалень. У зв’язку з цим тема запровадження та вдосконалення системи державного внутрішнього  фінансового контролю є надзвичайно актуальною на сьогодні.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Проблеми фінансового контролю досліджувалися у працях багатьох вітчизняних та зарубіжних вчених, а саме:  І.Б. Стефанюка, Ф.Ф. Бутинця, Л.В. Дікань [1],  І.І. Іванова [2], В.І. Невідомого [3], Чугунова І. Я. [4] та ін. Але водночас залишається недостатньо розкритим поняття внутрішнього державного фінансового контролю.

Метою даної роботи є розгляд сучасного стану державного внутрішнього  фінансового контролю, висвітлення основних його проблем і обґрунтування напрямів вдосконалення державного внутрішнього фінансового контролю в Україні.

Державний внутрішній  фінансовий контроль – це управлінський контроль, метою якого є допомога керівництву в управлінні і виконанні завдань, покладених на орган державного сектору, тобто постійний процес, який складається з низки дій та видів діяльності, що проводяться органами на постійній основі [4].

Система внутрішнього держаного фінансового контролю, яка побудована в Україні, не забезпечує на належному рівні фінансово-бюджетну дисципліну. Незацікавленість керівників центральних органів виконавчої влади в дієвій внутрішній контрольно-ревізійній роботі та недостатнє розуміння керівниками своєї персональної відповідальності за діяльність та досягнення мети очолюваних ними органів знижують ефективність внутрішньої контрольно-ревізійної роботи в системі центральних органів виконавчої влади [3].

Однією з основних причин несформованості цілісної системи можна виділити недосконале законодавство. Система державного фінансового контролю України функціонує без існування базового закону, який би встановлював основні поняття у цій сфері, чітко розподіляв би завдання, функції та повноваження між органами державної та місцевої влади, регламентував відносини між суб’єктами та об’єктами контролю, визначав відповідальність і незалежність відповідних уповноважених посадових осіб.

Наслідком безсистемності в правовому полі стала розбалансована система органів, що забезпечують внутрішній державний фінансовий контроль. Діяльність державних органів, що здійснюють контрольні дії щодо бюджетних коштів, регламентується окремими спеціальними законами і нормативно-правовими актами.

Ці проблеми потребують нагального вирішення. При цьому треба зауважити, що реформування системи повинно відбуватися поетапно та потребувати не лише зміни законодавства і прийняття нормативно-правових актів, а й проведення необхідної роз'яснювальної роботи, розробки дієвих методів управління державними ресурсами й майном.

Виходячи з вищезазначеного, можна запропонувати напрями вдосконалення державного внутрішнього фінансового контролю (рис. 1).

Висновки та рекомендації. За результатами дослідження можна зробити висновок, що реалізація запропонованих заходів з удосконалення внутрішнього державного фінансового контролю забезпечить його функціонування як цілісної системи та сприятиме підвищенню стабільності економіки та соціальної сфери країни. Здійснення вищезазначених напрямів виведе державний внутрішній фінансовий контроль на більш високий рівень, що відкриє для України можливість економічного зростання.

Рис. 1 Напрями вдосконалення державного внутрішнього фінансового контролю

 

Література

1.     Дікань Л. В. Фінансовий контроль: теорія та методологія : монографія / Л. В. Дікань, Ю. О. Голуб, Н. В. Синюгіна. – Х. : Вид. ХНЕУ, 2009. – 92 с.

2.     Іванова І. І. Державний фінансовий контроль: Парадигми розвитку : монографія / І. І. Іванова. – К. : Академвидав, 2010. – 168 с.

3.     Невідомий В. І. Перспективи розвитку незалежного фінансового контролю в системі органів державного управління / В. І. Невідомий // Сучасний стан та перспективи розвитку державного контролю і аудиту в Україні : зб. праць Всеукраїнської науково-практичної конференції / за заг. ред. проф. В. Д. Базилевича. – К., 2009.

4.     Чугунов І. Я. Державний внутрішній фінансовий контроль: стратегія розвитку / І. Я. Чугунов, В. М. Федосов // Фінанси України. – 2009. – № 4.