Ткаченко Сергій Анатолійович

к.е.н., проректор з науково-педагогічної роботи (навчальний процес)

ВНЗ «Миколаївський політехнічний інститут», Україна

ДЕРЕВО ЦІЛЕЙ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ

Деталізація цілей підсистеми веде до побудови дерева цілей. В процесі побудови дерева цілей підсистеми вирішальним фактором виступає взаємозв’язок цілей, який проявляється в тому, що досягнення однієї цілі сприяє реалізації іншої. При цьому цілі нижніх рівнів дерева цілей завжди виступають як засіб досягнення цілей вищих рівнів. І дерево цілей найбільш ефективно реалізується тільки в тому випадку, коли наявна достатня узгодженість окремих поодиноких цілей з вищими цілями, які логічно належать до тієї ж гілки дерева, і генеральною ціллю усієї підсистеми у цілому.

Дерево цілей підсистеми бухгалтерського обліку має ієрархічну структуру, яка включає декілька рівнів (рис. 1).

На першому, самому верхньому, рівні розташована генеральна ціль підсистеми , яка проявляється в підвищенні ефективності господарської життєдіяльності підприємства. На другому, більш низькому, рівні вона диференціюється на дві підцілі. Перша із цих підцілей  проявляється в тому, щоб забезпечити користувачів на рівні управління підприємством у цілому інформацією, необхідною для прогнозування господарської діяльності на перспективу, об’єктивного обліку роботи за різні періоди, оперативного регулювання господарських процесів, виявлення резервів підвищення ефективності комерційно-виробничої життєдіяльності тощо. Друга підціль підсистеми  проявляється у наданні облікової інформації для користувачів внутрішньозаводського рівня управління, яка потрібна їм для прогнозування роботи цехів і дільниць, об’єктивного обліку їх господарської діяльності за окремими періодами, оперативного регулювання виробничо-збутових процесів на внутрішньоцеховому рівні, виявлення резервів комерційно-виробничої життєдіяльності і інше.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Граф «Принципова структура дерева цілей

підсистеми бухгалтерського обліку

 

На третьому рівні дерева цілей відбувається подальша деталізація двох вказаних підцілей. Підцілі  і  диференціюються на підцілі  і , які мають призначенням видачу облікової інформації, відповідно, для рівня управління підприємством і внутрішньозаводського рівня управління за окремими парадигмами бухгалтерського обліку: уніграфічна; камеральна; диграфічна.

Четвертий рівень дерева цілей підсистеми являє собою сукупність підцілей , які спрямовані на надання облікової інформації за різними сторонами і напрямками господарської життєдіяльності, відповідно, підприємства і його внутрішніх господарських підрозділів.

П’ятий рівень дерева цілей підсистеми бухгалтерського обліку, який забезпечує чотири рівні, розташованих вище, - отримання інформації за локальними питаннями, які стосуються дослідження окремих сторін і напрямків господарської життєдіяльності підприємств і їх внутрішніх підрозділів. Наприклад, на рівні управління підприємством підцілі цього рівня будуть проявлятися в отриманні інформації за звітом про приведену виручку , за звітом про маржинальний дохід - , за звітом про валовий прибуток -  і інше.

Найнижчий, шостий рівень дерева цілей підсистеми має своїм призначенням отримання інформації за багаточисельними обліково-економічними показниками. Топологія дерева цілей на цьому рівні допускає, що досягнення попередньої більш високої цілі може бути забезпечено інформацією як за одним обліковим показником, так і за їх деякою сукупністю.

Цілеспрямоване уявлення дозволяє розглядати функціонування підсистеми бухгалтерського обліку з точки зору інваріанту поведінки, який відображає ціль підсистеми.

Список використаних літературних джерел

1. Стиллигер И. Обстоятельное руководство двойного или итальянского счетоводства купеческого / И. Стиллигер. — Курск, 1795.

2. Чернышев М.П. Двойная бухгалтерия в вопросах и ответах / М.П. Чернышев. — Спб., 1914.

3. Шерр И.Ф. Бухгалтерия и баланс / И.Ф. Шерр; [пер. с нем. под. ред. С.И. Цедербаума]. - М.: Экономическая жизнь, 1925.

4. Шмаленбах Э. Счетные планы / Э. Шмаленбах. - Л., 1928.

5. Янковский И. Двойное счетоводство как зародыш грядущего научного метода / И. Янковский. - Спб., 1913.

6. Янсон Ю.Ю. Основные начала банковской бухгалтерии / Ю.Ю. Янсон. - М.: Фин. изд-во НКФ СССР, 1925.