Экономические науки/7. Учет и аудит

доц. Ліщинська Л.Б., Піддубченко Т.С.

ВТЕІ КНТЕУ, Україна

КОНТРОЛЬ РОЗРАХУНКІВ І УДОСКОНАЛЕННЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ОПЛАТИ ПРАЦІ НА ПІДПРИЄМСТВІ

Сьогодні особливо актуальною є проблема теоретичного обґрунтування організації контролю розрахунків з оплати праці на підприємстві, адже  значно збільшився обсяг економічних злочинів у цілому та порушень у сфері трудових відносин та оплати праці. А з розвитком всіх сфер економіки країни, змінилися і процедури контролю розрахунків з оплати праці, тому важливо розробити шляхи щодо удосконалення організації оплати праці. Вивченням цих  питань займалися такі вчені як Ю.В. Сліпченко,  Н.В.Сєкіріна, І. І.Остапенко, В.А. Мірошніченко, А.П.Макаренко,  О.М. Кузнецов  та інші.

Метою статті є розкриття  змісту, завдань контролю розрахунків з оплати праці згідно законодавства, визначення підходів до удосконалення організації розрахунків з оплати праці.

Під розрахунками з оплати праці підприємства пропонується розуміти розрахунки з оплати праці найманих працівників та розрахунки з бюджетом і державними позабюджетними цільовими  фондами.

Основними законодавчо-нормативними актами в Україні, що регулюють розрахунки з оплати праці, є: Кодекс законів про працю України, Закон України "Про оплату праці", Закон України "Про відпустки", Закон України "Про податок з доходів фізичних осіб", Закон України "Про загальнообов’язкове  державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності", Закон України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" [1].

Основним документом, який визначає застосування на підприємстві оплати праці, розміри основної, додаткової заробітної плати, преміювання працівників тощо, є Положення про оплату праці на підприємстві. Даний документ містить:

-         загальні принципи організації оплати праці на підприємстві, системи і форми оплати праці, які застосовуються до різних категорій працівників;

-         штатний розклад працівників підприємства;

-         побудову основної (тарифної) оплати праці з інструкціями по посадах і професіях тарифних ставок і окладів або порядку розрахунку в залежності від показників роботи працівника і підприємства в цілому;

-         обумовлені доплати, надбавки і компенсації із зазначенням їх розмірів;

-         інші преміальні системи, що використовуються на підприємстві;

-         визначений стимулюючий показник, шкала преміювання.

В заключній частині Положення можуть бути викладені питання оскарження працівниками розміру нарахованого їм заробітку, порядок і строки перегляду.

Порядок документального оформлення обліку розрахунку з робітниками по оплаті праці регламентується Типовими формами первинного обліку розрахунку з робітниками і службовцями по заробітній платі, затвердженими наказом Міністерства статистики України від 22.05.96 № 144. Порядок обліку розрахунків із працівниками щодо оплати праці на підприємстві   ведеться  за такою схемою:

1) розрахунки з працюючими з оплати праці ведуться централізовано. Первинні документи щодо обліку виробітку та заробітної плати здаються для перевірки і подальших розрахунків за встановленим графіком до розрахункового відділу бухгалтерії .

2) за роботу в першій половині місяця працюючим видається аванс, а кінцевий результат розрахунку заробітної плати провадиться при її виплаті за другу половину місяця;

3) розрахунки щодо заробітної плати з працюючими провадяться за розрахунковою відомістю (типова форма № П-50) та окремою платіжною відомістю (типова форма № П-53), за якою провадиться виплата заробітної плати.

За наявності великої кількості первинних документів щодо обліку виробітку підрахунок заробітку здійснюється в накопичувальній картці (типова форма № П-55 або № П-56); за спеціальними листами розрахунку заробітної плати (типова форма № П-52). Вони виписуються для кожного працівника на розрахунковий період. Записи розрахунків щодо заробітної плати виконуються під копіювальний папір у двох примірниках. Зворотний бік другого примірника форми розрахунку щодо заробітної плати може бути використано для розрахунку відпускних сум. Суми до видачі переносяться з форми розрахунку щодо заробітної плати до платіжної відомості (типова форма № П-53).

4) видача авансу за роботу в першій половині місяця у всіх варіантах провадиться за платіжною відомістю (типова форма № П-53).

5) для отримання інформації про заробіток працюючого за минулі періоди ведеться особовий рахунок (типова форма № П-54), в якому, крім загальних відомостей про працівника, щомісяця відображають суми нарахованої заробітної плати за її видами [7].

Для оптимізації розрахунків з оплати праці доцільно періодично проводити контроль. Мета контролю розрахунків з оплати праці — встановити дотримання підприємством чинного законодавства з оплати праці та правильність відображення господарських операцій в обліку; отримання достатніх доказів упевненості в ефективності їх використання, достовірності відображення та розкриття інформації відповідно до діючих принципів та тверджень (якісних аспектів) подання фінансової звітності.

Завдання контролю розрахунків з оплати праці — встановити: дотримання законодавчо нормативної бази із питань виплат (КЗпП, П(С)БО); правильність розрахунків виробітку за виконані роботи та надані послуги та їх відображення в обліку; обґрунтованість виплат заробітної плати за трудовими угодами та достовірність відображення в обліку; дотримання встановленого порядку віднесення витрат на оплату праці та собівартість продукції; правильність визначення розміру сукупно доходу, що підлягає оподаткуванню; відповідних нарахувань чи утримань; своєчасність перерахувань до бюджету утриманих сум податків та обов’язкових платежів; дотримання встановленого порядку депонування заробітної плати та своєчасності перерахування депонованих сум після закінчення строку позовної давності; резервування коштів для оплати відпусток [3].

Для досягнення мети виконання поставлених завдань необхідно мати достатньо інформації, джерелами якої є: наказ про облікову політику; графік документообігу; первинні документи з обліку праці (накази, трудові угоди, контракти, особові картки, наря­ди, рапорти); табель обліку робочого часу; розрахунково-платіжні відомості; накопичувальні картки; бухгалтерські довідки; регістри; головна книга, фінансова звітність (форми 1, 2, 3) [5].

Контроль операцій щодо оплати праці доцільно здійснювати в такому порядку: перевірка обґрунтованості нормативів щодо оплати праці, розцінок, ставок заробітної плати, правильність її нарахування та розрахунків з персоналом, перевірка документального обґрунтування і обліку за заробітною платою та витрат, пов’язаних з оплатою праці. Під час контролю необхідно контролювати процес проходження і обробки документації щодо обліку операцій з оплати праці. Цей процес контролю включає перевірку: табелів виходу на роботу, розрахунково-платіжних відомостей, бухгалтерських записів у журналі за рахунком 66 “Розрахунки з оплати праці”. У сучасних умовах поряд значну роль відіграє внутрішній контроль із боку керівників підприємств і бухгалтерської служби. Ці працівники повинні здійснювати оперативний контроль за використанням трудових ресурсів і фондів оплати праці з метою ефективного використання цих витрат [4].

При контролі заробітної плати перевірці також підлягають: допомога у зв’язку тимчасовою непрацездатністю та допомога у зв’язку вагітністю і пологами, а також виплати за виконання державних та громадських обов’язків у робочий час. Спеціальну увагу слід приділити перевірці законності правильності нарахування відпускних сумм [2].

Найбільш адекватною для ринкових умов є організація та оплата праці на основі передової технології, що дає можливість підвищувати продуктивність праці. Також з метою поліпшення обліку праці та її оплати необхідно розробити точний графік документообігу та чітко дотримуватися строків подання до бухгалтерії первинних документів наведених в ньому; налагодити постійний контроль за правильністю заповнення і своєчасним поданням первинних документів для достовірного нарахування заробітної плати; провести підвищення кваліфікації працівників бухгалтерської та економічної служби [4].

Удосконалення організації заробітної плати на підприємствах має будуватися на оптимізації тарифного регулювання заробітної плати, до неї належать:
     – удосконалення тарифної системи шляхом встановлення співвідношень тарифних ставок залежно від рівня кваліфікації робітників;

     − запровадження гнучких форм і систем оплати праці, включаючи контрактну й безтарифну;

     − розроблення внутрішньовиробничих тарифних умов оплати;

     − удосконалення мотиваційного механізму регулювання міжпосадових окладів, міжкваліфікаційних рівнів оплати праці;

     − удосконалення нормування як засобу регулювання міри праці та її оплати;
     − обґрунтування вибору найефективніших форм і систем заробітної плати;

     − колективне регулювання заробітної плати [1].

 Здійснюючи побудову або удосконалення організації обліку оплати праці, підприємства мають підходити до цього питання обґрунтовано, враховуючи доцільність, використовуючи результати наукових досліджень, передового досвіду. Розробляючи внутрішні документи (положення про оплату праці, преміювання та інші), необхідно:

 − розширювати практику персоніфікації ставок і окладів найбільш кваліфікованим працівникам, орієнтованим на підвищення ефективності праці;                    

  − враховувати   галузеві особливості, зокрема при створенні системи стимулювання, встановлювати спеціальні, специфічні фактори оцінок робіт для методу бальної системи преміювання, для кожної категорії персоналу, посилюючи регуляторну і стимулювальну функції заробітної плати;

   − до переліку факторів та критеріїв оцінювання умов преміювання включати рівень кваліфікації, ступінь відповідальності виконаної роботи, рівень професійної майстерності, ініціативності, стаж роботи, результати кваліфікаційної атестації робітників, які відповідають сучасним реаліям [6].

Отже, ефективна господарська діяльність підприємства без належної організації оплати праці неможлива. Від удосконалення контролю розрахунків, організації оплати праці залежить якість, правдивість, справедливість, повнота і своєчасність розрахунків з персоналом з оплати праці.

Список використаної літератури:

1. Про оплату праці : Закон України вiд 24.03.1995 р. № 108/95-ВР [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://zakon.rada.gov.ua.

2. Кузнецов О.М. Організаційно-методичні аспекти ревізії з розрахунків з оплати праці на підприємстві / Кузнецов О. М, Крівцова Т. О. // Управління розвитком. –  2012. – 7(128) – С. 51-52.

      3.  Макаренко А.П., Боюк І.В. Аудит операцій і розрахунків з оплати праці та обліку її витрат на підприємстві / А.П.Макаренко, І.В.Боюк // Вісник Бердянського університету менеджменту і бізнесу. -  № 1(13). – 2011. – С.112-118.

4. Мірошніченко В.А. Проблеми контролю і ревізії розрахунків з оплати праці / Мірошніченко В.А. – Режим доступу: http://nauka.kushnir.mk.ua/

5Остапенко І. І. Організація аудиту розрахунків з оплати праці / І.І. Остапенко // Управління розвитком". - 2011. - №2(99). – С.90 – 93.

6. Сєкіріна Н.В. Удосконалення організації обліку розрахунків з оплати праці на підприємствах / Сєкіріна Н.В., Лобанова І.О. – Режим доступу: http://nauka.kushnir.mk.ua

7. Сліпченко Ю.В. Організація бухгалтерського обліку і фінансової звітності заробітної плати / Сліпченко Ю.В. – Режим доступу: http://nauka.kushnir.mk.ua