Экономические науки/7. Учет и аудит

К.е.н., доц. Даценко Г.В, Ласкіна Н.І.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Сутність Державного фінансового контролю на сучасному етапі

Контроль за використанням бюджетних коштів завжди був надзвичайно суворим, а органи, уповноважені його здійснювати, наділялися величезними повноваженнями. Заходи державного фінансового контролю можна застосовувати не лише до бюджетних установ, а й комерційних підприємств, які отримують асигнування з бюджету.

Органом, який забезпечує здійснення державної політики у сфері державного фінансового контролю є Державна фінансова інспекція. Вона є центральним органом виконавчої влади, діяльність якої спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів. Основним завданням ДФІ є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку та фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, бюджетних установах та інших оганах виконавчої влади, бюджетних установах, у суб’єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують державне чи комунальне майно.

Важливою ознакою Держфінінспекції як органу державного фінансового контролю є здатність контролювати всі рівні бюджетів на території конкретно взятої області, тобто тримати в полі зору владну вертикаль від сільської до обласної ради.

Державний фінансовий контроль реалізується через проведення: державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель, інспектування.

Державний фінансовий аудит полягає у перевірці та аналізі фактичного стану справ щодо законного та ефективного використання державних чи комунальних коштів та майна, інших державних активів, правильності ведення бухгалтерського обліку та достовірності фінансової звітності, функціонування системи внутрішнього контролю.

Перевірка державних закупівель полягає у документальному та фактичному аналізі дотримання підконтрольними установами законодавства про державні закупівлі та проводиться органами контролю на всіх стадіях державних закупівель.

Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній та фактичні й перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи.

Заходи державного фінансового контролю органи ДФІ України здійснюють у плановому або позаплановому порядку. Планова ревізія здійснюється не частіше одного разу на рік. Повідомлення про її проведення надсилається підконтрольним установам не пізніше 10 днів до початку проведення.

Частка позапланових перевірок значно нижча, ніж планових. Необхідно збільшити допустиме число незапланованих перевірок, цим самим забезпечивши прозорість та зрозумілість у проведенні контрольних заходів.

Важливим аспектом у проведенні якісного державного фінансового контролю є його планування. Належно сформовані плани контрольно-ревізійної роботи дають можливість виважено підійти до її виконання. Та помилково вважати планування лише початковим етапом роботи ДФІ, його вплив є визначним на всіх стадіях роботи.

На сучасному етапі відбувається значне скорочення органів ДФІ, яким вдається проводити ревізій у рік на 14 тис. об’єктів, що дає змогу охопити їх контролем раз на 7-8 років. При цьому законодавством установлено досить незначні терміни позовної давності та зберігання бухгалтерських документів( здебільшого до 3-х років).

Протягом січня – вересня 2012 року фахівці Держфінінспекції у Вінницькій області забезпечили відшкодування втрат фінансових і матеріальних ресурсів держави на суму більш як 32 млн. грн.

За результатами контрольних заходів керівники місцевих органів влади, підприємств, установ, організацій прийняли 245 управлінських рішень. За матеріалами ревізій правоохоронні органи порушили 51 кримінальну справу. Ще 91 кримінальну справу порушено за результатами участі працівників Держфінінспекції у Вінницькій області як залучених спеціалістів у перевірках, що їх проводили правоохоронні структури.

У 162 випадках до об’єктів, на яких виявлені порушення бюджетного законодавства, застосовано фінансові санкції. Зокрема, 51 підприємству, установі, організації зменшено бюджетних асигнувань на загальну суму 9,1 млн. грн. Задля максимального відшкодування втрат фінансових і матеріальних ресурсів до суду подано 47 позовів на суму 19,3 млн. грн. За вчинені фінансові порушення до адміністративної відповідальності притягнуто 563 посадові особи, до дисциплінарної та матеріальної – 170, трьох осіб звільнено із займаних посад.

Отже, органи ДФІ проводять плідну роботу для забезпечення своїх функцій. А подальша реорганізація та адаптація роботи контрольних органів відповідно до міжнародних стандартів дасть змогу проводити незалежний та більш висококваліфікований контроль.

Література:

1.Городянська Л. Державний фінансовий аудит та аудит ефективності в системі державного фінансового контролю / Л. Городянська // Бухгалтерський облік і аудит. - 2010. - № 10. - С. 35-44.

2.Гулько В.В. Удосконалення механізму державного фінансового контролю в Україні / В. В. Гулько // Актуальні проблеми економіки. - 2010. - № 12. - С. 181-185.