УДК 519.86: 338.512                                                                                

Токаренко Д.В., Клочко О.В.

Вінницький національний аграрний університет

ЕКОНОМІКО-МАТЕМАТИЧНЕ МОДЕЛЮВАННЯ В УПРАВЛІННІ ВИТРАТАМИ ПІДПРИЄМСТВ АПК

У сучасних умовах проблема управління витратами є особливо актуальною для сільськогосподарських підприємств, оскільки вирішення цієї проблематики дозволяє суттєво збільшити конкурентоспроможність підприємства.

Витрати підприємства є одним з результативних показників господарської діяльності. Вони утворюються в процесі формування та використання ресурсів для досягнення певної мети.

Економічне розуміння витрат базується на проблемі обмеженості ресурсів і можливості їхнього альтернативного використання. Витрати – це виражена в грошовому вимірнику сума спожитих в процесі господарської діяльності економічних ресурсів підприємства або збільшення його зобов’язань [1].

Витрати виробництва класифікують за економічними елементами та калькуляційними статтями.

Класифікація витрат за економічними елементами дає змогу знати структуру собівартості і здійснювати цілеспрямовану політику покращення економіки підприємства. Але ця класифікація не може задовольнити інформаційні потреби підприємства про витрати за їх цільовим призначенням, по окремих видах продукції, при здійсненні контролю за раціональним використанням матеріальних, трудових і фінансових ресурсів [2].

Для визначення витрат на одиницю товару використовують класифікацію за статтями витрат (калькуляційними статтями). На відміну від попередньої класифікації, калькуляція дає змогу врахувати витрати, безпосередньо пов'язані з виготовленням конкретного виробу.

Витрати підприємств АПК можна досліджувати на основі методів моделювання.

Моделювання – спосіб дослідження будь-яких явищ, процесів або об’єктів шляхом побудови та аналізу їх моделей. Модель це матеріальний об'єкт, система математичних залежностей або програма, що відображають суттєві якості або характеристики об'єкта, процесу чи явища, які  досліджуються [3].

Основними властивостями моделей є цілеспрямованість, скінченність, спрощеність, повнота, адекватність.

Класифікація моделей проводиться за різними класифікаційними ознаками.

За ступенем визначеності моделі класифікуються як детерміновані, стохастичні та з невизначеністю. Відповідно області зміни параметрів моделі можуть бути дискретні, неперервні та дискретно-неперервні.

За мірою повноти опису моделі поділяють на повні, неповні та наближені. За фактором часу розрізняються статичні та динамічні моделі. Згідно засобу описання та оцінювання розрізняють дескриптивні та нормативні моделі.

Природа моделей визначає їх склад. За цією ознакою можна виділити 2 основні класи моделей –  предметні (реальні) та знакові (абстрактні). Предметні моделі – це фізичні тіла або системи. Деякі моделі з цього класу створені природою (природні), інші – людиною (штучні).

В знакових (символічних, абстрактних) моделях для представлення моделі використовуються символи, а не фізичні пристрої. Знакові моделі можна підрозділити на мовні, в яких система описується за допомогою формалізованої або напівформалізованої мови, та математичні, в яких поведінка об'єкта, що моделюється, та зв'язки між його елементами описуються засобами  математики [4].

Математичні моделі розглядаються двох основних типів – аналітичні та імітаційні. Аналітичні моделі описують функціонування системи у вигляді певних функціональних залежностей та (або) логічних співвідношень. Імітаційна модель відтворює процес функціонування системи в часі шляхом моделювання елементарних явищ в системі, обміну сиг­налами між елементами системи, формування вихідних сигналів та зміни станів елементів. При дослідженні складних систем імітаційне моделювання в багатьох випадках є єдиним практичним методом отримання інформації про поведінку системи.

В загальному модель витрат підприємств АПК можна представити у наступному вигляді:

де у – загальні витрати підприємств АПК, y1витрати від звичайної діяльності, y2 – надзвичайні витрати, z1 – операційні витрати, z2 – фінансові витрати, z3 – інвестиційні витрати, z11 – виробничі витрати, z12 – невиробничі витрати, x1 – прямі матеріальні витрати, x2 – прямі витрати на оплату праці, x3 – інші прямі витрати, x4 – загальновиробничі витрати, x5 – адміністративні витрати, x6 – витрати на збут, x7 – інші операційні витрати.

Застосування результатів вищенаведеної моделі спрямоване на розв’язання практичних завдань, зокрема, аналізу економічних об’єктів, економічного прогнозування, розроблення управлінських рішень тощо.

 Література

1.     Економічний зміст і класифікація витрат / Філіп (Попович) Л.В. // Вісник економіки транспорту і промисловості. – 2011. - № 36. – С.206-211

2.     Витрати виробництва та їх класифікація для потреб управління / Бутинець Ф.Ф. // Міжнародний збірник наукових праць. Проблеми теорії та методології бухгалтерського обліку, контролю і аналізу. – 2012. – Вип. 1 (22). – С.11-18

3.     Теоретичні аспекти моделювання як методу наукового дослідження / Харбатович С.В. // Вісник Чернігівського національного педагогічного університету. – 2012. – Вип. 96. – С.184-188

4.     Дзюбинська О.В., Смаль М.В. Основи системного аналізу [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://lib.lntu.info