Кухар О. М., студент

Клочко О. В., доцент

Вінницький національний аграрний університет, Україна

Моделювання економічної динаміки підприємств сектору АПК

Розвиток сільського господарства та АПК, не зважаючи на певні позитивні зміни, викликає занепокоєння і класифікується як такий, що створює загрозу продовольчій безпеці країни. Існує об'єктивна необхідність визначення причин та сукупної дії факторів, котрі зумовлюють таке положення. Процес відтворення в аграрному секторі економіки визначається в значній мірі внутрішньогосподарськими можливостями відшкодування поточних матеріальних витрат, формування фонду оплати праці, створення нагромаджень і своєчасної їх матеріалізації в засоби виробництва,  зміцнення матеріально-технічної бази господарюючого суб'єкта та створення відповідної зацікавленості працівників в підвищенні продуктивності праці.

       Загальними зусиллями вчених різних поколінь розроблені різноманітні методи дослідження окремих питань та рекомендації щодо регулювання параметрів функціонування економіки на макро- та мікрорівнях. Проте досить широке коло питань ще висвітлено в недостатній мірі. Існують різні підходи до трактування таких вихідних категорій як “економічна динаміка”,  “економічне зростання” та “економічний розвиток”, а також кількісних показників їх визначення. Недостатньо уваги приділяється вивченню економічної динаміки галузі сільського господарства на рівні регіону; комплексному аналізу зовнішніх та внутрішніх факторів, що впливають на процес відтворення на конкретних сільськогосподарських підприємствах; визначенню впливу вартісної структури виробленої продукції та її собівартості на показники ефективності діяльності сільськогосподарського підприємства та можливість здійснення на ньому процесу відтворення; вивченню особливостей циклічності економічної динаміки як в цілому сільського господарства, так і окремих його галузей та підприємств; пошуку додаткових механізмів вирівнювання умов відтворення підприємств, що здійснюють виробничий процес на землях різної якості. Все це обумовило необхідність проведення досліджень, що сприяли б створенню умов для забезпечення відтворення всіх факторів сільськогосподарського виробництва.

Відомо декілька підходів до аналізу структури часових рядів, що містять сезонні або циклічні коливання. 

Найпростіший  підхід розрахунок  значень  сезонної  компоненти  методом  ковзного  середнього  та побудови адитивної або мультиплікативної моделі часового ряду.

Загальний вигляд адитивної моделі такий:

                                                             Y=T+S+E.

    Ця модель  передбачає, що  кожен рівень часового ряду може бути представлений  як сума трендової  Т, сезонної S та випадкової Е компонент. Загальний вигляд мультиплікативної моделі виглядає так:

                                                               Y=T·S·E.

    Дана модель передбачає, що кожен рівень часового ряду може бути представлений як добуток трендової Т,  сезонної  S    та  випадкової  Е     компонент.  Вибір  однієї  з  двох  моделей  відбувається  на  основі  аналізу структури  сезонних  коливань.  Якщо  амплітуда  коливань  приблизно  постійна,  будують  адитивну  модель часового ряду, в якій значення сезонної компоненти передбачаються  постійними для різних  циклів. Якщо амплітуда сезонних коливань зростає або зменшується, будуть мультиплікативну модель часового ряду, яка ставить рівні ряду в залежність від значень сезонної компоненти.

    Побудова адитивної і мультиплікативної моделей зводиться до розрахунку значень Т, S та Е для кожного рівня ряду.

Для аналізу й синтезу агропромислових систем управління використовуються різноманітні економіко-математичні методи і моделі. Важливими є умови та особливості їхнього застосування залежно від мети дослідження, прийнятої системи гіпотез тощо. Порівняно з промисловими, аграрні системи значно складніші, оскільки вони включають живі організми.

Оскільки сільськогосподарське виробництво функціонує й розвивається під дією некерованих факторів в умовах невизначеності, то логічно для його планування використовувати методи нечіткого програмування. Сільськогосподарське виробництво під дією мінливості погоди та інших факторів розвивається в умовах невизначеності. В роботі В.В.Вітлінського, Г.І.Великоіваненко зроблена градація невизначеності щодо перебування економічного середовища у можливих інформаційних ситуаціях. Для сільськогосподарського виробництва доцільно розглядати: І2 — друга інформаційна ситуація — характеризується заданим розподілом апріорних ймовірностей різних станів економічного середовища, а також І1 — перша інформаційна ситуація — характеризується (згідно з висунутими гіпотезами) заданим розподілом апріорних ймовірностей станів економічного середовища. При І2 вважається, що відома функція розподілу ймовірностей, при І1 — цей розподіл ймовірностей задається таблично.

Отже, на стан економічної динаміки та формування фондів відтворення в сільському господарстві великий вплив справляє циклічність розвитку, характер якого формується під одночасною дією економічних та природних груп факторів. Вихідним є положення про необхідність відокремлення циклічності у зміні урожайності окремих культур та циклічності в динаміці розвитку галузей рослинництва, тваринництва та сільського господарства в цілому.

Математичні методи та моделі розвиваються, підвищується адекватність останніх. Насамперед при моделюванні економічної динаміки на підприємствах АПК повинна враховуватись мінливість погоди, яка суттєво впливає на рівень урожайності сільськогосподарських культур, а також інші некеровані або слабо прогнозовані фактори, наприклад, науково-технічний прогрес, кон´юнктура тощо. А результати оптимізації мають давати можливості розраховувати системні характеристики виробництва: стійкість економічних показників, маневреність, еластичність, надійність, економічні ризики та ін.

Література:

1.   Автореф. дис. канд. екон. наук: 08.07.02 / Т.В. Калашнікова; Харк. держ. аграр. ун-т ім. В.В.Докучаєва. — Х., 2001. — 17 с.

2.     Бабенко В. О. Інформаційне забезпечення та моделювання оптимізації гарантованого результату управління інноваційними технологіями на підприємствах АПК / В. О. Бабенко // Агросвіт. – 2012. – № 14. – С. 10-18.

3.     Дусановський С. Л., Є. М. Білан.. Економічні основи розвитку АПК в ринкових умовах. – Тернопіль.: «Збруч», 2003. – 182с.

4.     Наконечний С. І., Савіна С.С.. До питання математичного моделювання техніко-економічних процесів АПК// Економіка АПК. – № 1. – 2009.

5.     Сибаль Я.І., Кадюк З.С., Іваницький І.Є. Економіко-математичне моделювання в АПК. Навчальний посібник. – Львів: «Магнолія 2006», 2012. – 277 с.