«Научная индустрия европейского континента – 2012»/Экономические науки/9.Экономика промышленности.

Антонюк В. В., доцент Вінницького соціально-економічного інституту Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна», м. Вінниця, Україна

Твердохліб Альона Олександрівна,  група М-71-11  Вінницького соціально-економічного інституту Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна», м. Вінниця, Україна

 

 ОЦІНКА ЕФЕКТИВНОСТІ ВИКОРИСТАННЯ ПОТУЖНОСТЕЙ ОПЕРАЦІЙНОЇ І ФІНАНСОВОЇ СИТЕМ ПІДПРИЄМСТВА

 (на матеріалах ПАТ «Тульчинська швейна фабрика»)

 

Проблеми управління завжди є і будуть  актуальними. В їх складі особливе місце посідають проблеми  керованості ефектами  і ефективністю виробничих і фінансових систем. Для досягнення їх вирішення проведено наступне дослідження.

Метою дослідження є узагальнення теоретичних і методичних  підходів до якісної оцінки впливу органів управління на ефективності використання потужностей операційної  і фінансової систем підприємства.

Об’єктом дослідження слугує операційна і фінансова система ПАТ «Тульчинська швейна фабрика», що функціонує в м. Тульчин Вінницької області.

Інформаційна база для дослідження сформована на основі офіційної фінансової звітності, одержаної з Інтернет-ресурсу smida.gov.ua

Методика дослідження. Для якісної оцінки та узагальнення впливу органів управління на ефективності використання потужності операційної системи розглядається операційний і фінансовий цикли як єдність управлінських дій, процедур та необ­хідного часу для виконання цих дій. Тривалості циклів визначено на основі таких моделей:

  

 

Основні результати дослідження. На основі загальноприйнятих методів і методологічних підходів на основі офіційних статистичних даних ПАТ «Тульчинська швейна фабрика» отримано наступні дані (табл. 1).

Таблиця 1

Оцінка операційного і фінансового циклу

(на кінець року, тис. грн.)

 

 

 

Темп

зростан-

Види коштів

2010

2011

ня, %

 

 

 

 

Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)

5610,0

5994,0

106,8

 

Середньорічні запаси

573,0

466,5

81,4

 

Число оборотів запасів

9,8

12,8

131,2

 

Тривалість обороту запасів, дні

37

28

76,2

 

Сердньорічна дебіторська заборгованість

434,5

798,0

183,7

 

Число оборотів

12,9

7,5

58,2

 

Тривалість обороту дебіторської заборгованості, дні

28

49

171,9

 

Тривалість операційного циклу, дні

65

77

117,8

 

Сердньорічна кредиторська заборгованість

2373,5

2866,5

120,8

 

Число оборотів

2,4

2,1

88,5

 

Тривалість обороту кредиторської заборгованості, дні

152

172

113,0

 

Тривалість фінансового циклу, дні*

-87

-96

109,5

 

*знак «-» показує відсутність потреби у коштах

 

В цілому за 2011 р. здійснено 4,7 виробничих циклів, що на 0,8 циклу менше ніж в  попередньому  році. Отже, відбулося зменшення ефективності використання виробничого потенціалу підприємства. Цей процес відбувся в силу наступних причин і факторів.

Відомо, що тривалість операційного циклу в днях встановлюється як сума тривалості обороту запасів  та дебіторської заборгованості.

  

На основі моделі  отримуємо, що у 2011 році операційний цикл тривав 77 днів. Відносно попереднього року він збільшився на 12 днів. Збільшення  тривалості операційного циклу відбулося за рахунок протилежно направлених процесів, що охопили політику в галузі захоплення товарних ринків інших підприємств та політику в області товарно-матеріальних запасів.

Основними факторами, що визначали тривалість основного виробничого циклу підприємства є  тривалості  обороту запасів та обороту дебіторської заборгованості.

За 2011 р запаси підприємства здійснили 12,8 оборотів, що на 3 обороти більше ніж в попередньому році. Відносне збільшення оборотності запасів складає 31,2 %. Це засвідчило вступ підприємства в фазу значного підйому виробництва.             Річний темп приросту виручки склав 6,8  %.

Збільшення кількості числа оборотів запасів товарно-матеріальних цінностей знаходиться в зворотній пропорційній залежності з тривалістю оборотів в днях. Тривалість оборотів запасів товарно-матеріальних цінностей в 2011 р. становила 28 днів.  Отже, за 2011 р. запаси товарно-матеріальних цінностей створювалися менше ніж на календарний місяць. Тривалість оборотів запасів товарно-матеріальних цінностей в 2011 р. була на 9 днів менше ніж в попередньому році. Це свідчить, про більш раціональний логістичний підхід до формування запасів, що забезпечило вивільнення 106,6 тис. грн. Отже, політика, що проводилася в області запасі на 36,4 % визначала тривалість основного виробничого циклу підприємства. За такого рівня впливу на операційний цикл вона не являлася його визначальною. Отже, визначальне значення в формуванні тривалості операційного циклу належало діям керівництва щодо політики просування товарів на ринок.

За 2011 р. здійснено  7,5 оборотів дебіторської заборгованості за товари роботи і послуги. У порівнянні з попереднім роком оборотність дебіторської заборгованості зменшилася. Зменшення відбулося на 5,4 обороти. В результаті тривалість одного обороту дебіторської заборгованості за товари роботи і послуги збільшилася від 28 днів в 2010 р. до 49 днів в 2011 р.

Отже, дебіторська заборгованість  2011 р. має  стабільність погашення 79,1 %.  Вона погашається в терміни від 38 до 59 днів. Так як коефіцієнт варіації терміну погашення заборгованості становить 20,9 %,  то для підприємства існує  наявний середній ризик її непогашення.

Це свідчить по настання несприятливих умов для виробництва продукції даного підприємства так як здійснювалося  вилучення з господарського обороту значну суму коштів. Це обумовлювало визначальну силу впливу (63,6 %)  експансійної політики щодо захвату ринку на тривалість операційного циклу.

Отже, вплив керівництва на тривалості оборотів запасів та дебіторської заборгованості узагальнився в динаміці операційних циклів підприємства.

Стабільність фінансового стану підприємства в умовах ринкової економіки може бути визначена за  ступенем виконання плану (договірних зобов’язань) за основними показниками господарської діяльності, за рівнем ефек­тивності використання ресурсів (капіталу) і стабільності еко­номічного зростання.

Фінансовий цикл підприємства формується під впливом операційного циклу та тривалості обороту кредиторської заборгованості.

 

Отже, тривалість фінансового циклу в 2011 р. становитиме 96 днів.  Знак мінус вказує на то, що весь цей період підприємство працюватиме по толінговій схемі, використовуючи давальницькі ресурси. Ще рік назад тривалість фінансового циклу  була 85 днів. Отже, фінансовий цикл поточного року збільшився на 11 днів. За 2011 рік буде здійснено 3,8  фінансових циклів проти 4,2 в  2010 р.  Фінансова потужність підприємства  проти  попереднього року зменшилася на 0,4  фінансових циклів.

 Основними факторами, що визначали тривалість основного виробничого циклу підприємства стали зміни у тривалості  обороту запасів та обороті дебіторської заборгованості.

Негативне значення фінансового циклу характеризує  тривалість періоду, протягом якого підприємство не відчуває потреби в коштах для фінансування оборотних активів, тому що залучило значний товарний кредит. За 2011 р. такі ресурси здійснили 2,1 обороту, що на 11,5 %  менше ніж в 2010 р.  Через уповільнення обігу кредиторської заборгованості збільшилася тривалість цього обігу з 152 днів до 172 днів.

 

 

 

Рис.1. Динаміка циклів підприємства

 

Збільшення тривалості користування товарним кредитом  засвідчувало вигідність умов власного кредитування над умовами кредитування з боку підприємства. Основним фактором впливу на тривалість фінансового циклу являється кредиторська заборгованість, яка  характеризує обсяг додаткових  ресурсів залучених в господарський оборот підприємства.   Така оцінка є підставою стверджувати, що підприємство немає необхідності залучати додатковий позиковий капітал.

Висновки. Збільшення  тривалості операційного циклу відбулося за рахунок протилежно направлених процесів, що охопили політику в галузі захоплення товарних ринків інших підприємств та політику в області товарно-матеріальних запасів. Зменшення фінансових циклів впродовж операційних, що вказує на наростання труднощів з оборотними  коштами підприємства. Отже, обсяг управлінських дій, процедур та мінімально необ­хідного часу для виконання цих дій потрібно збільшити щоб покращити ефект і ефективність підприємства.

ЛІТЕРАТУРА:

 

1. Річна фінансова звітність  ПАТ «Тульчинська швейна фабрика» / smida. gov.ua.