Токар Анастасія, студентка 4-ого курсу

Люлько Михайло, старший викладач, науковий керівник

Національний університет біоресурсів і природокористування України.

 

Важливість граматики англійської мови 

та особливості ї навчання

 

Існує  дві протилежні думки щодо необхідності вивчення граматики англійської мови. Першу думку щодо необхідності вивчення граматики можна умовно назвати академічною, тому що вона типова для шкіл, вищих навчальних закладів та багатьох курсів іноземної мови. Згідно цій думці, неможливо вивчити англійську мову без засвоєння англійської граматики, без знання граматики володіння мовою буде безграмотним.

Другу протилежну думку щодо необхідності вивчення граматики можна умовно назвати альтернативною, оскільки вона формується в результаті незадоволення  результатами академічного викладання іноземної мови і успішного оволодіння іноземною мовою після самостійних занять. На наш погляд, обидві ці думки щодо необхідності вивчення граматики є крайніми і мають недоліки.

Стосовно академічного підходу до вивчення граматики, то, дійсно, в навчальних закладах приділяють занадто багато уваги саме вивченню граматики. Намагаючись досягти грамотності, забувають про те, що граматика необхідна здебільш для того, щоб контролювати і коригувати навички вільного володіння англійською мовою. Таким чином, практичні навички володіння англійською мовою залишаються в нерозвинутому стані. Традиційно, вивчення граматики вважається найскладнішою частиною навчання, і простішу роботу – тренування практичних навичок володіння англійською мовою – студенти виконають самостійно. Але, англійська мова не єдиний предмет, який вони вивчають, і студенти часто не мають для цього вільного часу, і тому виявляють:

          труднощі при читанні неадаптованих англійських текстів;

           погане сприйняття англійського мовлення на слух;

          складності при розмові на вільні теми.

    Щоб сформувати розумний підхід до вивчення граматики англійської мови треба усвідомити, що навіть ідеальне знання граматики не дає повноцінного знання мови, але повноцінне знання мови включає в себе знання граматики. Думаючи, що граматика взагалі не потрібна для вивчення іноземної мови, ви помиляєтесь. Напроти, граматика дозволяє усвідомлювати і засвоювати мовні конструкції набагато швидше ніж це відбувається природним шляхом. Людина набагато легше і швидше запам’ятовує усвідомлену інформацію, яка має логічну структуру.

Англійська граматика – це набір зв’язків, за допомогою яких ви можете швидше та успішніше усвідомлювати та засвоювати новий практичний матеріал. Але якщо із процесу видалити засвоєння практичного матеріалу залишивши лише пізнання зв’язків, він не буде корисним, оскільки не буде мати цілі. Щодо практичних цілей навчання граматики у навчальних закладах, її завдання полягає у формуванні у студентів граматичних навичок в продуктивних і рецептивних видах мовленнєвої діяльності в межах визначеного програмою граматичного мінімуму. Комунікативна ціль навчання граматики дозволяє сформувати основну вимогу щодо об’єму граматичного матеріалу, який необхідно засвоїти: він повинен бути достатнім для користування мовою як засобом спілкування і реальним для засвоєння в межах програми.

Граматичний  мінімум поділяється на активний, до якого включаються явища необхідні для продуктивних видів мовленнєвої діяльності, і пасивний, до якого відносяться граматичні явища,  які використовуються в письмовому мовленні і які студенти мають розуміти при читанні та на слух. Таким чином, об’єм  пасивного граматичного  матеріалу є більше активного.

Граматичний матеріал має бути організований функціонально, а саме: граматичні явища повинні органічно поєднуватись з лексичними. Наприклад, при навчанні правильній побудові  та структурі речень потрібно брати до уваги також їх зміст та тематику. Граматичні навички повинні формуватися як  на рівні окремих структур, так і на рівні зв’язного діалогічного та монологічного мовлення. Це дозволяє тренувати граматичні структури не  лише відокремлено, а й  в тематичному зв’язку. Граматичні навички є компонентами різних видів мовленнєвої діяльності, і тому вони  відрізняються залежно від виду мовленнєвої комунікації. Наприклад, граматичною навичкою говоріння є стабільно правильне і автоматичне, комунікативно мотивоване використання граматичних явищ в усному мовленні. Навички письмового мовлення мають ті ж самі механізми, але вони доповнюються  також орфографічними навичками.

Під рецептивними граматичними навичками ми розуміємо автоматизовані дії щодо впізнавання і розуміння граматичної інформації в письмовому і усному вигляді. Можна виділити чотири основних етапи роботи над граматичним матеріалом:

       етап презентації граматичних явищ і створення основи для подальшого формування навичок;

       формування мовленнєвих граматичних навичок шляхом їх автоматизації в усному мовленні;

       включення навичок до різних видів мовлення;

       розвиток мовленнєвих вмінь.

        Форма презентації усна чи письмова вибирається залежно від рівня студентів та складності матеріалу. Характер ознайомлення з новим граматичним матеріалом також може бути різним, як практичним, так і теоретично-практичним. В першому випадку студенти знайомляться з новим граматичним явищем на прикладі і мають зрозуміти його значення із контексту, усвідомити самостійно і  далі виконувати граматичні дії по аналогії з прикладом. Такий метод дуже корисний при оволодінні простими граматичними навичками, які потребують виконання елементарних мовленнєвих дій.

Для розуміння більш складних граматичних явищ знадобилася б велика кількість прикладів а також часу, тому тут біль доцільним є теоретично-практичний метод, який включає в себе коротке граматичне пояснення до мовленнєвого приклада, яке стосується утворення і використання в мовленні даного граматичного явища.

         Другий етап – етап формування мовленнєвих граматичних навичок – можна назвати найбільш важливим, оскільки з ним пов’язана автоматизація граматичних дій, без якої неможливе утворення навички. Вправи для формування граматичних навичок, поділяються на групи:

          Мовні: вправи, в яких немає ніяких ознак комунікативності, або вправи з деякою мовленнєвою направленістю. Наприклад, збудувати речення за зразком; переписати речення в пасиві.

          Умовно-мовленнєві: вправи, які імітують мовленнєву комунікацію. Наприклад, відповісти на питання, використовуючи вказану граматичну форму.

          Істинно мовленнєві: вправи, які відносяться до природної мовленнєвої комунікації. Наприклад, описати ситуацію за картинкою; прослухати і прокоментувати текст.

        Граматика будь-якої мови – це система. Вивчаючи граматику ми систематизуємо наші знання. Разом з тим граматичні правила необхідно усвідомлювати такий принцип утворює звичку і використання правил поступово стає автоматичним.

 

Список літератури

 

1.      Ляховицкий М.В. Методика обучения иностранным язикам. М., «Высшая школа». – 1982.

2.      Конышева А.В. Современные методы обучения английскому язику. М., Тетрасистемс,  – 2003.

3.      Кузнецов П.С. О принципах изучения граматики. М., Тетрасистемс, – 2003.

4.      Каталог статей – Филолингвия. Учить английскую граматику или нет?