Шквиря Володимир, студент магістратури

Люлько Михайло, старший викладач, науковий керівник

Національний університет біоресурсів і природокористування України

 

Інформаційні технології як мотивація до вивчення іноземної мови

 

                  Сучасний  період розвитку цивілізованого суспільства характеризується процесом інформатизації.

Інформатизація суспільства – це глобальний соціальний процес, особливість якого полягає в тому, що домінуючим видом діяльності в сфері суспільного виробництва є збирання, накопичування, обробка, зберігання, передача і використовування інформації. Цей вид діяльності здійснюється на основі засобів сучасної мікропроцесорної і обчислювальної техніки, а також на базі різноманітних засобів інформаційного обміну. Інформатизація суспільства забезпечує:

-         активне використання інтелектуального потенціалу суспільства;

-         інтеграцію інформаційних технологій з науковими та виробничими сферами суспільного виробництва, інтелектуалізацію трудової діяльності;

-         високий рівень інформаційного обслуговування, доступність джерел правдивої інформації, візуалізацію представленої  інформації.

Інформатизація суспільства забезпечує розвиток потенціалу індивіда.

         Одним із пріоритетних напрямів процесу інформатизації суспільства є інформатизація освіти, що має на увазі впровадження  нових інформаційних технологій в систему освіти. Це робить можливим:

-         вдосконалення механізмів управління системою освіти, а також

вдосконалення методології відбору змісту, методів і організаційних форм навчання;

-         створення методичних систем навчання, орієнтованих на розвиток інтелектуального потенціалу людини, яка навчається, на формування вмінь самостійно отримувати знання, здійснювати різноманітні види самостійної діяльності з обробки інформації;

-         створення і використання комп’ютерних тестуючи, контролюючих і оцінюючих систем.

Використання відеокомп’ютерних систем забезпечує реалізацію інтенсивних формі методів навчання, організацію самостійної навчальної діяльності, сприяє підвищенню мотивації навчання за рахунок можливості використання сучасних засобів комплексного представлення і маніпулювання аудіовізуальною інформацією за рахунок підвищення рівня емоціонального сприйняття інформації.

         Застосування інформаційних технологій дозволяє забезпечити:

-         розширення сфер самостійної діяльності за рахунок можливості організації різноманітних видів навчальної діяльності, в тому числі індивідуальної, групової на кожному робочому місці;

-         індивідуалізацію процесу навчання;

-         самостійність вибору режиму навчальної діяльності і організаційних форм навчання;

-         підвищення мотивації навчання за рахунок комп’ютерної візуалізації об’єктів, які вивчаються, можливості самостійного вибору форм і методів навчання.

Нині значних змін зазнало вивчення іноземних мов. Зокрема, в навчальний процес почали впроваджуватися такі нові інформаційні технології, як навчаючі, контролюючі програми та Інтернет-ресурси.

Комп’ютерні навчаючі і контролюючі програми в навчанні сприяють

індивідуалізованому керуванню навчальною діяльністю, контролю знань.

         Дослідники вважають, що комп’ютери дещо посунуть традиційні методики в процесі вивчення іноземних мов, і примусять викладачів вирішувати методологічні проблеми, до яких не всі викладачі готові. Кожний викладач має зрозуміти, що комп’ютер в навчальному процесі – не механічний педагог, не аналог викладача, а засіб, посилюючий і розширюючий можливості його навчальної діяльності, який дає йому додатковий час для творчої роботи .

         Як відомо, коефіцієнт корисної дії технічних засобів навчання і контролю на заняттях з іноземної мови визначається такими критеріями, як:

-         підвищення ефективності навчального процесу;

-         утворення свідомого інтересу до вивчення мови;

-         можливість швидкого вводу відповідей без тривалого їх кодування і шифрування.

Використання комп’ютерів на заняттях з іноземної мови значно підвищує

 інтенсивність навчального процесу  та сприяє глибшому засвоєнню набагато більшої кількості матеріалу у зв`язку з включенням у процес всіх видів пам`яті

         Комп’ютер також забезпечує всебічний контроль навчального процесу. А це, як відомо, є невід’ємною частиною навчального процесу і виконує функцію зворотного зв’язку між студентом і викладачем. При використання комп’ютера для контролю якості знань студентів досягається більша об’єктивність оцінки. Комп’ютер є лояльним до різноманітності відповідей студентів, що створює сприятливу соціально-психологічну атмосферу на заняттях, надає студентам впевненості у собі, що є важливим фактором для розвитку їх індивідуальності і підвищення мотивації до вивчення іноземної мови.

         Управління мотивацією вивчення іноземної мови є одною з головних проблем методики навчання. На жаль, нині вивчення іноземних мов має дещо штучно-навчальний характер через відсутність у більшої частини студентів «природної потреби» в спілкуванні  іноземною мовою.

                  Спираючись на праці з цього питання, ми розуміємо мотивацію як систему  імпульсів які спонукають, які направляють навчальну діяльність  на більш глибоке вивчення іноземної мови, її вдосконалення і намагання розвивати потреби іншомовної мовленнєвої діяльності. При цьому, велика роль належить позитивній і грамотній установці викладача.

         Спостерігання впродовж не одного року показали, що  протягом одного курсу навчання ставлення студентів до різних видів мовленнєвої діяльності  іноземною мовою змінюється в позитивний чи негативний бік. Це безпосередньо залежить від стилю роботи викладача. Постійне використання одного лише підручника, одноманітні  вправи зменшують позитивні емоції слухачів, і студенти перетворюються на пасивних спостерігачів.

         Як свідчить практика, нові інформаційні технології приваблюють студентів і є одними з головних їх інтересів. Тому використання  інформаційних технологій в навчальному процесі, безперечно, сприяє формуванню позитивної мотивації, що й було доведено нами за допомогою використання контролюючої програми в поточному і проміжному контролі засвоєння чергової вивченої теми.

         Теоретичне вивчення проблеми є необхідністю підтвердження цього питання на практиці в навчальному процесі. Робота проводилась зі студентами першого курсу, які вивчають іноземну мову. На цьому етапи було поставлено завдання –  визначити ступінь готовності студентів до роботи з комп’ютером та умови, які посилюють мотивацію до вивчення іноземної мови.

         У процесі роботи було вивчено думку викладачів на основі запропонованих запитань, а саме;

-         які педагогічні технології використовуються на заняттях?

-         чи сприяють ці технології повній реалізації мети заняття?

-         назвіть,який головний мотив відвідування занять студентами?

-         чи володієте ви комп’ютером?

-         як  часто ви використовуєте комп’ютер на заняттях?

-         яких заходів потрібно вжити для зміцнення мотивації до вивчення іноземної мови?

Аналіз відповідей дає змогу стверджувати, що традиційні освітні технології переважають і викладачі рідко використовують засоби інформаційних технологій.

Необхідність використання комп’ютера  як засобу, що сприяє підвищенню і зміцненню мотивації до вивчення іноземної мови, обумовила створення контролюючої програми, як першого етапу на шляху використання  нових інформаційних технологій у навчальному процесі.

Після кожної теми, вивченої студентами, як правило, пропонується тест. Такий тест був запропонований з використанням комп’ютера. Аналіз відповідей студентів під час першого тесту показав деяке зниження оцінок порівняно з традиційним письмовим тестом. Це зумовлено такими факторами, як безпристрасність комп’ютера в оцінюванні, а також неможливістю списати чи скористатися допомогою інших. Але студенти були задоволені отриманими оцінками, оскільки вважали їх об’єктивними. До позитивних факторів також можна зарахувати значне скорочення часу на виконання завдання.

В завершення потрібно підкреслити, що впровадження нових інформаційних технологій в навчальний процес зовсім не виключає використання традиційних методів викладання , а гармонійно сполучається з ними на всіх етапах вивчення іноземної мови. Але використання комп’ютера дозволяє не тільки підвищити ефективність навчання, а й стимулює студентів до подальшого самостійного навчання і зміні його мотивації в позитивному напрямку.

 

Список літератури

1.            Зимняя И.А. Психологические аспекты обучения говорению на иностранном языке. М. Просвещение, 1978. С.72-75.

2.            Носенко Э.Л. ЭВМ в обучении иностранным языкам в вузе: Учеб.-метод. пособие.  М. : Высшая школа 1988. С. 10-20.

3.            Сердюков П.І. технологія розробки комп’ютерних програм з іноземних мов. – К. : Ленвіт, 1996. – С. 8-18.

4.            Уваров А.Ю. Электронные учебники : теория и практика.  М. : Высшая школа 1988. – С. 7-29.