Надобко Сергій Володимирович

Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого

Методи здійснення функцій держави

Зародження держави, як особливої політичної організації суспільства, супроводжується різними напрямками розвитку певного суспільства. З виникненням держави перед нею постає чимало завдань, задля реалізації яких необхідними є економічні, політичні, соціальні, фінансові ресурси. Саме сукупність завдань та напрямків діяльності певної держави і становлять категорію  функції держави, яка визначається як основні напрямки діяльності держави, через які проявляється сутність, соціальне призначення держави та характер державної діяльності. В залежності від певного критерію функції можна класифікувати на відповідні групи: за сферою територіального впливу (внутрішні, зовнішні), за часом дії ( постійні, тимчасові, спеціальні), за сферою суспільного життя (економічні, політичні, соціальні, культурні, трудові, екологічна, інформаційна, гуманітарна), за значущістю (основні, другорядні, або похідні). Внутрішні та зовнішні функції держави базуються на безумовному  додержанні  Конституції  України, забезпеченні прав  і  свобод  людини  і  громадянина  та гарантуванні прав  і  свобод,  проголошених  Конституцією  України, на   загальновизнаних   принципах   і   нормах міжнародного    права,   забезпеченні   соціальної   спрямованості економіки  України  та  сталого  соціально-економічного   розвитку України, зміцненні  демократичних  засад суспільного і державного життя, забезпеченні верховенства права,  економічної і політичної незалежності   держави,   захисту   її   національних   інтересів, утвердження  України  як  повноправного  і   авторитетного   члена світового співтовариства.

Функції держави розрізняють за формами і методами їх здійснення. Основними формами здійснення функцій держави є правотворчість, безпосередня організаторська діяльність та забезпечення здійснення правових настанов методами переконання, заохочення і примусу.

Форми здійснення функцій характеризують зв’язок держави з правом як одним з основних засобів здійснення влади. Через право держава проводить в життя свої  функції, свої економічні, політичні, ідеологічні завдання. В одних випадках держава видає юридичні норми, в других - організовує їх виконання, у третіх – забезпечує та охороняє їх. В залежності від цього й розрізняють три основні форми здійснення функцій:

1. Правотворча - державна діяльність, що знаходить свій вираз у розробці та прийнятті юридичних норм, в яких закріплюються програми діяльності людей. Вона полягає у виданні нормативних актів, тобто актів, які встановлюють нові норми, змінюють або відміняють старі.

2. Правовиконавча - державна діяльність, що виражається у прийнятті заходів щодо виконання норм права. Вона полягає головним чином у виданні індивідуальних актів, тобто актів, які розраховані тільки на даний, конкретний випадок (наприклад, видання одноразового планового акту на будівництво, призначення особи на посаду тощо).

3. Правозабезпечуюча (правоохоронна) - державна діяльність, яка має на меті контроль та нагляд за дотриманням і виконанням норм, а також застосовує примусові заходи до порушників встановлених норм. В процесі здійснення цієї функції вирішуються юридичні справи, пов’язані із застосуванням санкцій, спорами між окремими особами тощо.

Кожна окрема взята функція держави поєднує в собі ці форми, а також методи їх здійснення. Але кожна функція має свої певні особливості, які характерні для виконання тієї чи іншої функції держави. Для прикладу можна взяти охоронну функцію. Для виконання завдань цієї функції застосовуються такі форми:

1) правотворчість - виражається у правовому регулюванні шляхом видання відповідними державними органами нормативних актів щодо застосування норм права, спрямованих на забезпечення здійснення прав та свобод громадян;

2) безпосередня організаторська діяльність (правовиконавча форма) - виражається у проведенні конкретних заходів, що стосуються зазначених питань: розподіл кадрів, їх навчання, забезпечення технічними засобами, організація цієї роботи;

3) право забезпечення - виражається у здійснення нагляду за неухильним виконанням положень нормативних актів, контролі за виконанням норм права, у забезпеченні правопорядку, безпосередній охороні життя громадян, запобіганні порушенням шляхом застосування різних санкцій

         Методи при здійсненні цієї функції мають дещо особливий характер, як то переконання шляхом правового виховання населення, проведення різних попереджувальних заходів, агітації; заохочення шляхом пропаганди досвіду й надання різних пільг та нагород особам, колективам, які самі не допускають правопорушень і беруть активну участь у боротьбі з ними; метод примусу має на увазі застосування до суб’єктів, що скоїли правопорушення заходів покарання, перевиховання тощо.

Отже, здійснення відповідного напряму державної діяльності вимагає поєднання форми та методу функції держави.