Проблеми розвитку технологічних наук у медицині в Україні

В умовах обмежених ресурсів та постійного підвищення цін на лікарські засоби, все більшого значення надається компютерним технологіям у медицині. Також це зумовлено зростанням кількістю хворих за останні десять років.

Наприклад: поширеність гіпертонічної хвороби серед населення за період 1991-2013 рр. зросла в 3,6 рази, ішемічної хвороби серця — у 3,3 рази, цереброваскулярної хвороби — у 2,4 рази. Дітей з епілептичною хворобою у 2014 р. було майже 26 тисяч. За останній рік кількість цих дітей в Україні збільшилася на 3,5 тисячі. У 2009 році кількість онкохворих людей становила 407 тисячі, у 2010 – 418 тисяч, а в 2011 – вже 423 тисячі.

Із кожних десяти дітей, як мінімум, двоє не мають шансів вижити тільки тому, що немає доступу до сучасним методикам лікування.

Звичайно, для того щоб створити хороші умови лікування в Україні, основані на інноваційних технологіях, необхідно не тільки неабиякі кошти, але й багато інших факторів, такі як: інноваційний потенціал,кадрове забезпечення, хороші медичні фахівці тощо.

У 2013 році з 1143 організацій технічними науками займалися 42% організацій, що на 5% менше ніж у 2011 році. Медичними науками займалися лише 6,65% з усіх організацій.

Така ж сама ситуація із спеціалістами наукових та науково-технічних робіт і розробок: у 2013 р. виконавців наукових та науково-технічних робіт і розробок на 4 тис. менше, ніж у 2012 р.

До факторів, які впливають негативно на динаміку розвитку технічних наук та на кількість спеціалістів даної галузі, можна додати також:

1. Еміграція фахівців вищої кваліфікації;

2. Обмеження в доступності якісної освіти;

3. Фінансування науково-технологічних організацій;

4. Проблеми із зайнятістю населення, тощо.

Еміграція фахівців вищої кваліфікації зумовлена тим, що їх заробітні плати дуже малі. Зазвичай науковці повинні фінансувати свої роботи, проекти самі, тому часто їх рівень життя дуже низький. У 2009 р. з України емігрували 31 науковець, та 39 і 53 науковці емігрували у 2010 та у 2011 рр. відповідно. 

Як було вищесказане, великою проблемою у розвитку новітніх технологій у медичній галузі є те, що джерелом фінансування залишається сама наукова організація, або, навіть, самі науковці. Негативним явищем є практична відсутність державної підтримки.

У 2013 р. власні витрати становили 6973,4 або 72,9% порівняно із витратами держави на розвиток технологій, що становили 24,7 або 0,3%.

Отже, можна зробити висновок, що стан розвитку технології у медицині незадовільний, і більш визначається як кризовий. Науковці не отримують достатнього фінансування для розробки своїх наукових, науково-технічних робіт. Стабільне спадання кількості наукових організацій, самих наукових осіб, фінансування призведе до того, що медична сфера технологій в Україні зникне. Виконання прийнятих законів незадовільне. Все це свідчить про те, що потрібні докорінні зміни.

Список літератури:

1.                 Державна служба статистики – [електронний ресурс]http://www.ukrstat.gov.ua/druk/publicat/kat_u/publ1_u.htm

2.                 Уніан «Здоровя» – [Електронний ресурс]http://health.unian.ua/country/900707-v-ukrajini-zrostae-kilkist-hvorih-na-epilepsiyu-ditey-moz.html

3.                 Ваше здоровя – [Електронний ресурс]  http://www.vz.kiev.ua/sercevo-sudinni-zaxvoryuvannya-v-ukra%D1%97ni-prognozi-nevtishni/

4.                 Україна в цифрах 2013 – Статистичний збірник – Київ 2014 – 239 с.