Економічні науки/10. Економіка підприємства

К.Ю. Величко

здобувач

Харківська національна академія міського господарства

 

ОСОБЛИВОСТІ ІНТЕГРАЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ У БУДІВЕЛЬНОМУ СЕКТОРІ УКРАЇНИ

Процеси укрупнення бізнесу, практичною реалізацією яких є  злиття та поглинання є найпоширенішою формою прямого іноземного інвестування, а технології злиття і поглинання сьогодні є найприбутковішим бізнесом в країнах з розвиненою економікою. Успішні процеси злиття та поглинання стають основою для розвитку компаній, відкривають нові можливості для діяльності на внутрішньому та зовнішньому ринку, підвищують рівень конкурентоспроможності, забезпечують доступ до інноваційних, інформаційних та інвестиційних ресурсів. Україна є одним із найбільших ринків M&A Східної Європи, проте у більшості випадків інформація щодо обсягів угод не розповсюджується. Згідно з даними експертів, за дев’ять місяців 2011 року в Україні було укладено 17 угод M&A (обсягом понад $30 млн.) на загальну суму $3 344 млн. [2].   За кількістю,  більшість угод припадає на агропромисловий  сектор.  Найбільші за обсягом угоди відбулися в хімічній промисловості та секторі телекомунікацій. Лідерами вітчизняного ринку M&A стали такі компанії як Group DF та її дочірня структура Ostchem Holding (уклали 3 угоди загальним обсягом $1,15 млрд.), Kernel (4 угоди загальним обсягом $294 млн.), Ukrlandfarming (3 угоди загальним обсягом $280 млн.). Найбільш значущою  угодою в є придбання компанією ESU на приватизаційному конкурсі держпакету акцій ВАТ «Укртелеком» (обсяг угоди сягнув $1,35 млрд.). Згідно з даними Антимонопольного комітету України, галузева структура українського ринку M&A в останні роки суттєво не змінилася. Так, у 2010 році найбільш активно угоди зі злиттів та поглинань відбувалися в промисловості (30% від загальної кількості угод), АПК (20%), будівництві (13%), фінансовому секторі (12%), у секторі телекомунікацій (8%). У 2011 році найбільшу кількість угод було здійснено в агропромисловому секторі (35%), промисловості (20%), фінансовому секторі (10%), у секторі телекомунікацій (5%) [1]. Основними причинами зростання кількості угод злиття та поглинання у будівельному секторі, на думку Манцурова І.Г. та можна вважати [3, с. 22]:

¾   необхідність симетричної відповіді на дії конкурентів, що укрупнюються;

¾   необхідність підвищення конкурентоспроможності компаній на національному і міжнародному рівнях;

¾   фактичну відсутність альтернативних джерел різкого підвищення капіталізації;

¾   налагодження прозорого бізнесу.

Мешко Н.П. [4, с. 210] аналізує консолідаційні процеси у світовій економіці і відмічає, що будівний бізнес у процесах злиття і поглинання займає 12 місце серед 32 інших .

Особливістю сучасних процесів злиття та поглинання  у національній економіці, у тому числі і у сфері будівництва, є формування кластерних структур. Так Семенов Г.А. [5, с.11] розглядає кластери, як об’єднання декількох окремих елементів у єдине ціле для реалізації визначених цілей, досягнення спільної мети, вирішення спільних проблем. Аналіз світових процесів кластеризації, як і процесів консолідації, в цілому доводить високу ефективність діяльності кластерних об’єднань та їх суттєвий вплив на прискорення економічного розвитку, отже, цілком доцільним для України є використання досвіду зарубіжних країн при створенні власної кластерної моделі інноваційного розвитку.

Література:

1.      M&A. Ключевые продавцы и покупатели украинских активов [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.uaib.com.ua/news/138323.html

2.      Лагутіна К.В. Проблеми управління вартістю корпоративних злиттів і поглинань/ К.Ю Лагутіна//Управління розвитком: науковий журнал.-2011.-№4(101).-С.239-241.

3.      Манцуров І.Г. Розвиток малих підприємств (статистичне оцінювання впливу на економічне зростання та конкурентоспроможність країни [текст]:монографія/І.Г.Манцуров і ін..;-К.:КНЕУ,2009.-181с.

4.      Мешко Н.П. Інноваційний розвиток країн світової економіки в умовах глобалізації[текст]:монографія/Н.П.Мешков.-Донецьк.:Юго-Восток,2008.-383с.

5.      Семенов,Г.А. Кластери підприємств як передумова активізації розвитку регіональної економіки/ Г. А. Семенов, О.С. Богма // Економіка та держава : Міжнародний науково - практичний журнал. – 2006. – N4. – С.11-13.