Економічні науки/10.Економіка підприємництва

БеглаЮліяМихайлівна,Хачатрян Валентина Валентинівна

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київського національного торговельно-економічного університету,Україна

Система управління витратами на підприємстві

Кожна сучасна фірма, яка планує отримати швидко дохід, повинна розробити для себе систему управління витратами. Це є важливою функцією економічного механізму будь-якого підприємства.

Управління витратами — це процес цілеспрямованого формування витрат щодо їхніх видів, місць та носіїв за постійного контролю рівня витрат і стимулювання їхнього зниження. Воно є важливою функцією економічного механізму будь-якого підприємства.Система управління витратами повинна формуватися таким чином, щоб забезпечити прийняття обгрунтованих управлінських рішень не тільки на рівні управління всім підприємством, але і на рівні виробничих структур, концентруючи увагу керівника на самих критичних напрямках.

Важливо відзначити, що ще одним аспектом організації управління витратами є мета її формування. Адже в більшості випадків першочергова мета, яка переслідується - це підвищення прибутковості бізнесу в найближчий період. Однак, з кожним днем ​​зростає актуальність питання підвищення вартості підприємств. А це - далеко не завжди відповідає моментальному підвищенню прибутковості.

 Система управління витратами має функціональний та організаційний аспекти. Створення ефективної системи управління витратами підприємства передбачає вирішення таких організаційних аспектів:

-         формування облікової політики для цілей управління витратами,

-         розробка стандарту управління витратами,

-         розробка Положення про центр (відділ) управління витратами,

-         створення центру (відділу) управління витратами,

-         формування переліку (сім’ї) посад центру (відділу) управління витратами,

-         розробка посадових інструкцій та анкет керівника й фахівців центру (відділу) управління витратами,

-         формування карти показників для цілей аналізу витрат та оцінки ефективності системи управління витратами підприємства,

-         розробка форм управлінської звітності [3].

 Виявлення й використання чинників економії ресурсів, зниження витрат є обов'язком кожного працівника підприємства, передусім спеціалістів і керівників усіх рівнів. Згідно з певними організаційно-технічними рішеннями та умовами розробляються норми витрат усіх видів ресурсів: сировини, основних і допоміжних матеріалів, енергії, трудових ресурсів тощо.      

На сучасних українських підприємствах витрати в даний час є об’єктом обліку, хоча ринкові умови вимагають обов’язкового розгляду їх як об’єкта управління. Оптимізація рівня виробничих витрат повинна розглядатися як основа їх успішного функціонування, яка буде здатна забезпечити рентабельність та прибутковість виробництва, а також  високу конкурентоспроможність продукції, що виробляється. На даний час на більшості вітчизняних підприємствах існують багато проблем з обліку витрат, серед яких можна виділити наступні:

-  проблема повноти та своєчасності відображення витрат у системі обліку (рівень не відображення витрат коливається від 10 до 50%);

- проблема забезпечення максимальної оперативності та достатньої аналітичності вихідної інформації про витрати;

- проблема встановлення оптимального співвідношення обсягів автоматизованих і неавтоматизованих обліково-контрольних робіт та визначення їх ролі у скороченні необґрунтованих витрат.

Управління витратами забезпечується на системній основі: управління бізнесом - це гармонійне поєднання управління як прибутковою частиною бізнесу, так і його витратами. Ефективність бізнесу забезпечується ступенем задоволення споживача, ефективністю використовуваних технологій, оптимальною структурою залучених ресурсів, ефективністю бізнес-процесів, системи управління та організаційної структури підприємства[1].

Комплексність підходу передбачає управління витратами бізнесу не тільки на стадії вивчення ринків збуту, але і по всьому ланцюжку життєвого циклу продукту. Система управління витратами грунтується на трьох базових елементах: організаційна структура, процеси управління і методика управління.Враховуючи складність і специфіку системи управління - передбачається два основних завдання управління витратами: забезпечення та здійснення управління витратами.

Завдання забезпечення управління витратами - збір необхідної інформації, її обробка та підготовка різних сценаріїв управління витратами. Необхідність обліку такого аспекту очевидна. Для того, щоб коректно сформувати необхідні функціональні якості продукту необхідно мати інформацію про структуру та обсяги ринку. Для того, щоб забезпечити необхідну ефективність закупівель - необхідно мати інформацію про ймовірних постачальників і т.п.

Завдання здійснення управління - здійснення управляючих впливів безпосередньо з метою зниження витрат. У цілому цей аспект полягає в реалізації тих програм, які розробляються на стадії забезпечення. Для вирішення цих завдань оптимальним варіантом було б використання комплексної команди, що складається із технологів, технічних менеджерів, економістів, фінансистів, математиків, фахівців з досліджень операцій і т.д. Ефективність робіт з організації управління витратами досягається за рахунок всебічного, комплексного підходу до проблем бізнесу: при вирішенні проблем забезпечується керування як на рівні виробництва (управління запасами, технологіями, ресурсами), так і на рівні взаємин з партнерами, постачальниками, споживачами, державою[2].

Література:

1. Влюсюк Г.В. Аналіз та оцінка існуючих систем управління витратами // Держава та регіони. – №6. – 2009. – С.77-79.

2. Гудима О.В. Системи обліку витрат на виробництво та їх характеристика // Держава та регіони. - №2. – 2008. – С. 47-49.

4. Пилипенко О. О. Управління витратами на сучасних підприємствах // Формування ринкових відносин в Україні. - №12. – 2008. – С.8-9.