Аспірантка Корнієнко Т.О.

Уманський національний університет садівництва

Основні загрози економічній безпеці підприємства

На сьогоднішній день перед підприємствами, у зв’язку з дуже глибокою економічною кризою, виникає актуальна задача забезпечення економічної безпеки виробництва від різних проявів зовнішнього і внутрішнього походження, які суттєво впливають на потенціал підприємства, створення системи моніторингу індикаторів безпеки, обґрунтування і встановлення їх граничних значень, вживання заходів протидії загрозам і ризикам.

В даний час, більшість українських підприємств, працюючи в нестабільному економічному середовищі, є збитковими, переживають глибокий спад виробництва і знаходяться в критичному стані або на грані банкрутства. Причин депресивного розвитку багато, але головні з них криються в інерції існуючої структури виробництва, його технологічній відсталості і фізичному зносі основних фондів, у відсутності пріоритетів державної науково-промислової політики, визначення яких дозволило б провести необхідну реструктуризацію потужностей, в умовах господарювання, що склалися в результаті неефективних, з погляду реального сектора економіки, перетворень, що не дозволяють підприємствам заробляти достатній обсяг коштів на модернізацію.

Під загрозою розуміється сукупність умов, процесів, факторів, що перешкоджають реалізації економічних інтересів суб’єктів господарської діяльності чи створюючи небезпеку для них [3].

Причини загроз економічній безпеці багато в чому обумовлені не тільки минулим розвитком, але і помилками, які мали місце за роки реформ економічного курсу, аморфністю поточної науково-промислової політики, втратою керованості економіки.

Різноманіття процесів, які відбуваються в межах суб’єктів господарювання, численність і складність чинників зовнішнього середовища визначають широкий спектр загроз, які можуть впливати на їх діяльність.

В науковій літературі наявні різні підходи до їх класифікації.

Так, В. Ярочків розрізняє загрози за відношенням до об’єкта, ймовірністю виникнення, об’єктами, причинами появи, характером впливу, розміром збитків[6].

А. Соснін і П. Пригунов пропонують класифікувати загрозами джерелами, видами, способами, об’єктами, місцями, факторами виникнення [4].

М. Зацеркляний і О. Мельников класифікують загрози за джерелом виникнення, мірою тяжкості наслідків, рівнем ймовірності настання , впливом на стадії підприємницької діяльності, об’єктами зазіхань, суб’єктами, видами збитків, характером відповідальності суб’єктів, діяльність яких може кваліфікуватися як зазіхання на економічну безпеку підприємницької діяльності [2].

У свою чергу, О. Грунін і С. Грунін вважають, що достатньо повною є класифікація загроз за джерелами, природою виникнення, ймовірністю реалізації, розміром збитків, відношенням до людської діяльності, об’єктами посягань, можливістю прогнозування, наслідками [1].

Така неоднозначність у підходах вчених щодо класифікації економічних загроз, їх неточність, неповність та недостатня обґрунтованість є причинами того, що підприємство не здатне розробляти програми заходів реагування на конкретні загрози, гальмується впровадження системи управління економічною безпекою підприємства в цілому.

Отже, зважаючи на те, що об’єктом дослідження є діяльність підприємства, необхідним є вдосконалення існуючої класифікації шляхом усунення відзначених недоліків та акцентування уваги на динамічній складовій економічної безпеки підприємства. 

Узагальнення підходів окремих авторів до класифікації загроз економічній безпеці суб’єктів господарювання дозволяє, передусім, виділити такі види загроз (рис.1).

 

 

Рис 1. Розширена класифікація загроз економічній безпеці суб’єктів господарювання

Вказані загрози, з одного боку, взаємозалежні між собою, зумовлюють одна одну, але з іншого боку, дуже автономні. Це визначається складними підпорядкованими зв’язками, що характерні для держави, регіонів і підприємств. Автономність аналізованих загроз залежить від ступеня свободи і прав, які держава надає підприємствам, а також від рівня втрат, що випливають за проявом загрози.

Наведена класифікація загроз не є вичерпною, оскільки ознак її класифікації може бути багато. Разом з тим вона дозволяє мати загальне уявлення про складність і множину можливих загроз функціонуванню суб’єктів господарювання, які необхідно врахувати для забезпечення високого рівня їх економічної безпеки [5].

Отже, загроза економічної безпеки може бути визначена як деякий збиток, інтегральний показник якого характеризує ступінь зниження економічного потенціалу за визначений проміжок часу.

 

Література:

 

1. Грунин О. , Грунин С. Экономическая безопасность организации / О. Грунин, С. Грунин. – СПб.: Питер, 2002. – 160 с.

2. Зацеркляний М. М. Основи економічної безпеки: навч. посіб. / М.М. Зацеркляний, О.Ф. Мельников. – К.: КНТ, 2009. – 337 с.

3. Пономаренко В.С., Клебанова Т.С., Чернова Н.Л. Экономическая безопасность региона: анализ, оценка, прогнозирование: монография. / В.С. Пономаренко, Т.С. Клебанова, Н.Л. Чернова  – Х.: ИД «ИНЖЭК», 2004. – 144 с. 

4. Соснин А.С. Менеджмент безопасности предпринимательства: учеб. пособие / А.С. Соснин , П.Я. Прыгунов. – К.: Узд–во Епроп. ун–та, 2004. – 357 с.

5. Швиданенко Г.О. Економічна безпека бізнесу: навч. посіб. / [Г.О. Швиданенко, В.М. Кузьомко, Н.І. Норіцина та ін.]; за заг. та наук. ред. Г.О. Швиданенко. – К.: КНЕУ, 2011. – 511 с.

6. Ярочкин В.И. Система безопасности фирмы. / В.И. Ярочкин.  [3-е узд. перераб. и доп.] - М.: «Ось -89», 2003. – 352 с.