Ст.викл. Шеховцова І.А.

студентка факультету менеджменту і маркетингу Ігнатенко О.Є.

Національний технічний університет України

«Київський Політехнічний інститут», Україна

Основні складові циклу замолення

У сучасному бізнесі менеджмент, пов'язаний з управлінням замовленнями, стає критичним з погляду споживчого сервісу. Численними дослідженнями встановлено, що час на виконання таких процедур як прийом, підготовка, передача, обробка, моніторинг замовлень становить від 50 до 70% загального циклу його виконання для більшості підприємств, тому для підвищення якості обслуговування споживачів і якнайшвидшого задоволення їх очікувань необхідно скорочувати час і кількість складових циклу за рахунок більш ефективного менеджменту.

Загальна процедура управління замовленнями включає в себе кілька етапів, що утворюють так званий цикл замовлення:

-         прийом і попередня обробка інформації про замовлення;

-         передача;

-         конфігурування;

-         визначення джерел виконання замовлення;

-         планування;

-         моніторинг виконання і доставки замовлення споживачеві [1].

Ключовим фактором успіху менеджменту замовлень має бути знаходження ефективних шляхів задоволення безлічі різних типів споживачів з їх специфічними очікуваннями та вимогами до якості продукції. У зв'язку з цим, у багатьох фірмах прості процедури замовлення були замінені на комплексні процедури менеджменту замовлень, що включають в себе всі необхідні логістичні активності.

При управлінні повним логістичним циклом (циклом виконання замовлення) слід враховувати ймовірності випадкових величин часу виконання його окремих етапів. Їх розподіл часто підкоряється нормальному закону розподілу (зокрема, можливі й інші випадки, наприклад, підпорядкування закону логарифмічного розподілу). Звернення до теоремі додавання ймовірностей дозволяє визначити розмах тимчасового інтервалу виконання всього циклу шляхом складання мінімальних і максимальних граничних значень інтервалів часу виконання всіх його етапів [2].

Широкий вибір пропонованих товарів і послуг в умовах ринку підвищує ступінь невизначеності попиту на них, що є причиною різких коливань кількісних і якісних критеріїв матеріальних, фінансових, інформаційних та інших потоків, що рухаються через логістичні системи. Показник логістичного циклу є найважливішою характеристикою логістичних систем. Логістичний цикл визначається періодом часу, потрібним для проведення замовлення на поставку конкретного товару, його виготовлення, включаючи придбання необхідних для цього ресурсів, і безпосередньо на доставку продукції, замовленої споживачем, на склад або до іншого місця призначення [3].

Основними цілями менеджменту замовлень з позицій інтегрованої логістики є:

1.Визначення часу виконання циклу замовлення відповідно до вимог споживачів

2.Висока якість менеджменту замовлень, яке визначене мінімальними втратами при доставці замовлень і максимізацією очікувань готової продукції  логістичного сервісу

3.Зменшення всіх запасів інтегрованого логістичного ланцюга

4.Збільшення повернення на вкладений капітал, зокрема, інвестиції на складське господарство та вантажопереробне обладнання

5.Збільшення здатності задовольняти замовлення безпосередньо з виробничих підрозділів фірми за рахунок зменшення запасів готової продукції у всіх інших ланках логістичного ланцюга.

 6.Зменшення загальних логістичних витрат.

Ефективний менеджмент замовлень сприяє реалізації маркетингової стратегії фірми на ринку та отриманню конкурентних переваг за рахунок більш швидкого переорієнтування виробництва на зміну обсягу, асортименту готової продукції. Досягнення точних, добре скоординованих за часом, обсягом і якістю процедур виконання замовлень неможливо без системи планів і логістичних дій, спрямованих на реалізацію попиту з мінімальними витратами і часу циклу замовлення [4].

Отже, якщо фірма може поліпшити споживчий сервіс шляхом зменшення циклу замовлення, споживачі мають бути готові оперувати з меншими запасами.

Література:

1.      Гаджинский А. М. Оценка эффективности закупочной логистики / А. М. Гаджинский // Справочник экономиста. –2010. – № 12. – с. 12–14.

2.     Тридід О. М. Логістика : навч. посібник для студентів вищих навчальних закладів / О. М. Тридід, К. М. Таньков, Ю. О. Леонова. – К. : Професіонал, 2008. – 176 с.

3.     Корицкая А. Н. Теоретические аспекты основных концепций логистики / А. Н. Корицкая//  Управління  розвитком.    2010.      14.    с.  97–100

4.     Сергеев В.И. Логистика в бизнесе:Учебник . – М.:ИНФГА – М, 2009.-608с.