Головченко Л.М., Потапова Н.А.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

Моделювання бізнес-процесів в економіці

 

За сучасних умов нестабільності бізнес-середовища основним завданням підприємства є аналіз і дослідження змін, що відбуваються, та швидка, чітка і якісна реакція на них у вигляді впровадження необхідних адекватних заходів в організації і веденні власної підприємницької діяльності. Саме тому в наш час головною метою й завданням підприємства є ефективне здійснення бізнес-процесів.

Бізнес-процес являє собою набір взаємозалежних бізнес-процедур, у результаті яких виробляється певна група продуктів і послуг. Для дієвого здійснення бізнес-процесів існують методи і інструменти їх опису, проектування, аналізу та оцінки; правила реорганізації. Усі бізнес-процеси потрібні для виконання функцій підприємства і вони обов’язково мають відповідати встановленій на ньому ієрархії цілей.

Окрему проблему являє собою побудова процесу, що перетинає ієрархічні рівні в організації (виходи функцій вищого рівня є входами або механізмом управління функції нижчого рівня). Ця проблема ускладнюється наявністю наступних факторів: втрати інформації (утаювання, перекручування інформації, особливо інформації про відхилення та ризики), менша структурованість діяльності на більш високих рівнях управління.

Бізнес-процеси здійснюється в три етапи:

1. Опис бізнес-процесів.

2. Виконання бізнес-процесів.

3. Контроль і аналіз.

Саме поняття «бізнес-процес» є багатозначним, і на сучасному етапі не існує єдино прийнятого його визначення. Запропоновані думки об'єднує насамперед акцентування уваги на тому, що бізнес-процеси є безперервними, мають певні входи (постачання ресурсів, виникнення ідеї нового продукту, послуги тощо) і виходи у вигляді продукту, що задовольняє потреби споживачів.

Опис : C:\Users\Даша\Desktop\2.JPG

Рис.1. Поняття, що характеризують бізнес-процес

Моделювання бізнес-процесів – формалізований, виконаний за певними правилами опис послідовності дій фахівців у формі логічних блок-схем, що визначають вибір подальших дій, виходячи з ситуативного факту. У моделі бізнес-процесів певні послідовності окремих дій об'єднуються у відповідні процедури і сценарії бізнес-процесів. Описується взаємодія фахівців різних підрозділів в рамках одного бізнес-процесу.

Моделювання бізнес-процесів дозволяє не тільки визначити, як компанія працює в цілому, як взаємодіє із зовнішніми організаціями, замовниками й постачальниками, але і як організована діяльність на кожному робочому місці. Тобто, моделювання бізнес-процесів – це ефективний засіб пошуку шляхів оптимізації діяльності компанії, засіб прогнозування й мінімізації ризиків, що виникають на різних етапах реорганізації підприємства.

Метою моделювання є систематизація знань про компанію та її бізнес-процеси в наочній формі. Це робить отриману інформацію більш зручною для аналітичної обробки. Модель повинна відображати структуру бізнес-процесів організації, деталі їх виконання і послідовність документообігу.

Поєднання управлінських та інформаційно–технологічних інструментів стратегічного менеджменту можуть створити потрібний синергетичний ефект, що позитивно вплине на результати діяльності підприємства.

Як узагальнення можна сказати, що моделювання бізнес-процесів – це відображення (як правило графічне) діяльності підприємства по процесах, з тим, щоб в подальшому дані процеси можна було аналізувати і вдосконалювати.

Орієнтація на бізнес-процес – основа сучасного корпоративного управління.

 

Література

1.     Пінаєв Д., Веретенников Д. Моделювання бізнес-процесів: доступно про складне / Д. Пінаєв / / 2003.

2.     Конспект лекцій «Організаційний розвиток підприємства»/ Предмет «Економіка підприємства»/ Сутнісна характеристика бізнес-процесів.

3.     Войнов І. В., Пудовкіна С. Г., Телегін О. І. Моделювання економічних систем і процесів. Досвід побудови ARIS-моделей: Монографія. - Челябінськ: Вид. ЮУрГУ, 2002. - 392 с.

4.     Волков О. Стандарти та методології моделювання бізнес-процесів.