Економічні науки/10. Економіка підприємства

 

Шафранська Т.Ю., Гегельська М.В.

Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького, Україна

Особливості підприємств в залежності від форм власності

 

Ринкова економіка вимагає необхідність переорієнтації підприємств на діяльність у сучасних умовах.  Це, насамперед, вивчення ринкової кон'юнктури, систематичне удосконалення організаційно-технічного рівня підприємств, забезпечення високого ступеня соціального розвитку, перебудова організаційних структур керування. Діяльність жодної виробничої системи неможлива без механізму господарювання, тобто система управління підприємством приводиться в дію господарським механізмом.

У структурі національної економіки підприємство є первинною ланкою. Саме тут безпосередньо поєднуються різноманітні фактори виробництва для створення матеріальних благ та надання послуг, реалізуються особисті та колективні інтереси. Упорядкована сукупність підприємств та їх об'єднань утворює економічну систему країни.

Залежно від форм власності в Україні можуть діяти підприємства таких видів: приватне підприємство; підприємство, що діє на основі колективної власності; комунальне підприємство; державне підприємство; підприємство, засноване на змішаній формі власності.

Приватне підприємство - це організаційно-правова форма підприємства, заснованого на власності фізичної особи. Визначення приватне, крім форми власності, виражає головну особливість правового становища підприємств цієї організаційної форми. Згідно із законодавством України власник у даному разі водночас є і підприємцем, тобто власність і управління майном у приватному підприємстві не розмежовуються.

Відповідно до суб'єктів права приватної власності, визначених Законом «Про власність», можна виділити три види приватних підприємств:

1)      індивідуальне приватне підприємство, що ґрунтується на приватній власності і роботі однієї фізичної особи (підприємство однієї особи);

2)      сімейне приватне підприємство, яке ґрунтується на приватній власності і роботі громадян, що проживають спільно як члени однієї родини (наприклад,  сімейним підприємством може бути селянське (фермерське) господарство);

3)      приватне підприємство з правом наймання робочої сили, що ґрунтується на приватній власності окремого громадянина України, який використовує найману працю.

Колективне підприємство засноване на власності трудового колективу. Підприємство належить колективу співвласників (засновників, учасників), які діють як один суб'єкт права колективної власності. Право колективної власності у такому підприємстві безпосередньо здійснюють його органи управління - вищий орган управління (загальні збори або конференція) і правління. Його засновники і учасники є власниками часток (паїв, вкладів) у майні підприємства. Колективні підприємства можуть функціонувати у вигляді колективного сільськогосподарського підприємства, акціонерного або іншого статутного господарського товариства, виробничого кооперативу, підприємства суспільної або релігійної організації, підприємства, створеного господарським об'єднанням. Специфічним видом колективного підприємства є орендне підприємство.

Комунальні підприємства діють на основі комунальної власності і виробляють продукцію, виконують роботи, надають послуги на визначеній території з метою забезпечення потреб інших суб'єктів господарювання та мешканців, що проживають на цій території. На комунальній власності засновано чимало підприємств із обслуговування місцевих енергетичних систем, транспорту та зв'язку, шляхового господарства, а також закладів соціального спрямування, побутового обслуговування, просвітництва, культури і охорони здоров'я.

Державне підприємство являє собою організаційно-правову форму підприємства, що ґрунтується на державній власності і поділяється на державне унітарне або комерційне підприємство. Таке підприємство має особливості правового становища щодо недержавних підприємств. Ці особливості обумовлені способом відчуження функцій власника від функцій керування майном у державному підприємстві. Саме державне підприємство як майновий комплекс є об'єктом права державної власності. Підприємству як суб'єкту права це майно належить на праві повного господарського ведення.

Підприємства змішані — це підприємства, які створюються шляхом переплетення приватних підприємств з державним капіталом, а також шляхом укладання угод між підприємствами різних форм власності. Такі підприємства  створюються акціонерними товариствами шляхом продажу і купівлі чужих акцій. Підприємство, що має більшу частину капіталу або голосів іншого підприємства, вважається пануючим, тобто наділеним більшістю голосів. Підлегле підприємство є залежним, але юридично можливо, що залежне стосовно капіталу підприємство не залежить від підприємства, наділеного більшістю.

Формування ринкової структури економіки України призвело до появи різноманітних форм підприємств, функціонування яких оптимізує умови ведення бізнесу.