Тодерич Д.Б.

Науковий керівник: к.е.н.,старший викладач,  Голобородько А.Ю.

 

ОСОБЛИВОСТІ АНТИКРИЗОВОГО УПРАВЛІННЯ ФІНАНСОВИМИ РЕЗУЛЬТАТАМИ ПІДПРИЄМСТВА

 

Незважаючи на позитивні зміни в розвитку економіки,  за останні роки існує стійка тенденція зростання кількості неплатоспроможних та збанкрутілих підприємств практично в усіх галузях економіки країни. Це пояснюється тим,  що на сучасному етапі підприємства знаходяться під постійним впливом зовнішніх та внутрішніх чинників, що призводять їх до фінансової кризи. В сучасних умовах розвитку ринкової економіки та конкуренції особливе значення має система управління фінансовими результатами підприємства,  яка спрямована на беззбиткову господарську діяльність. Та особливого значення набуває антикризове управління фінансовими результатами у зв’язку з поширенням фінансової кризи у світі.

На вирішення відповідних проблем повинна бути націленою система заходів антикризового фінансового управління підприємствами, що дозволить передбачити та пом’якшувати кризові явища,  а також управляти кризовими процесами та мінімізувати їх наслідки. [3]: 

Питання антикризового управління розглядається у працях багатьох фахівців:   Євтушевський В.А., Дєєва Н.М., Олійник В.Я., Григораш Т.Ф., Буряк А.В., Мостенська Т.Л., Новак В.О., Луцький М.Г., Симоненко Ю.Г.  та багато інших. Разом з тим,  сучасна українська практика зумовлює необхідність розробки проблеми впровадження механізму антикризового управління, адаптованого до українських підприємств.

Можливість настання банкрутства підприємства являє собою кризовий стан підприємства при якому воно втрачає здатністьрозраховуватись за своїми фінансовими зобов’язаннями та здійснювати фінансове забезпечення господарської діяльності.  Тому в діяльності фінансових менеджерів необхідним є розробка оптимальності стратегії та тактики антикризового фінансового управління, що спричинить попередження та вчасне виявлення фактів про настання кризового стану підприємства та напрями його подолання. 

Відповідно до цього  антикризове управління фінансовими результатами  підприємства передбачає комплекс постійно діючих, взаємозумовлених і взаємопов'язаних складників управлінського процесу,  спрямованих на запобігання,  попередження та подолання негативної динаміки фінансових показників та усунення негативних наслідків кризових явищ,пов’язаних з фінансовою діяльністю підприємства. [2]

Суть антикризового фінансового управління підприємством полягає в

тому, що заходи щодо запобігання кризовій ситуації повинні бути вжиті ще задовго до настання такої ситуації. У разі появи тенденції до спаду необхідно коригувати тактику вже з урахуванням появи в майбутньому кризових явищ, акумулювати фінансові кошти з метою успішного протистояння спричиненим кризовою ситуацією збиткам,  щоб уникнути банкрутства.

Метою управління фінансовими результатами є вироблення і реалізації управлінських впливів чи рішень для формування необхідної поведінки керованої системи в умовах різних впливів навколишнього середовища для досягнення сформульованих цілей.

Процес антикризового управління фінансовими результатами підприємства базується на таких основних етапах [1]:

-         здійснення постійної діагностики фінансового стану підприємства з метою раннього виявлення симптомів фінансової кризи;

-         розроблення системи профілактичних заходів щодо запобігання фінансовій кризі в ході здійснення діагностики фінансового стану підприємства;

-         ідентифікація параметрів фінансової кризи в разі діагностування її настання;

-         вибір механізмів фінансової стабілізації підприємства,  адекватних масштабам його кризового фінансового стану;

-         розроблення і реалізація комплексної програми виведення підприємства з фінансової кризи;

-         контроль за реалізацією програми виведення підприємства з фінансової кризи;

-         розроблення і реалізація заходів щодо усунення підприємством негативних наслідків фінансової кризи.

Зниження загрози погіршення фінансового стану підприємства та настання банкротства  можливе за рахунок діагностики та прогнозування фінансових результатів. У процесі прогнозування і діагностики банкрутства потрібно, спираючись на теоретичні і практичні розробки вітчизняних економістів, проаналізувати сукупно такі показники:  ліквідність і платоспроможність, фінансову стійкість, ділову активність. [3]

Отже головною метою антикризового управління фінансовими результатами  є забезпечення стабільного розвитку підприємства, та стійкого фінансового стану при будь-яких економічних,  політичних,  соціальних ситуаціях.  Для вирішення даного завдання важливим є комплексний та систематичний аналіз фінансових показників діяльності підприємства.

Література:

1.  Фокіна Н.П. Криза на підприємстві: економічний зміст, причини виникнення та систематизація кризових факторів / Н.П. Фокіна, В.І.Бокій // Актуальні проблеми економіки. – 2003. – № 6 (24). – С. 43−45.

2.  Важинський Ф. А. Антикризове фінансове управління як економічна система / Ф. А. Важинський // Науковий вісник НЛТУ України. – 2010. − Вип. 20.3

3.  Макаренко І.О. Критерії економічної ефективності роботи підприємства в умовах антикризового управління / І.О. Макаренко // Актуальні проблеми економіки. – 2006. – № 7(61). – С. 121−125.