К.е.н., доцент Безус Роман Миколайович

Дніпропетровського державного аграрного університету

Студент групи МгМР-1-12 Третьяк Михайло Миколайович

Дніпропетровського державного аграрного університету

 

Поняття «детермінант» та його значення в різних сферах

 

Поняття «детермінанта» та «детермінант» все частіше зустрічаються в публікаціях вітчизняних вчених. Поштовхом є факт прогресуючої глобалізаціїсвітової економіки. Тлумачення визначення слова «детермінант» набуваєвидозмінених трактувань, після його застосування у таких сферах, як економіка, рослинництво, агрономія, будівництво, медицина, юриспруденція та інші. Поняття «детермінант» приймає функцію складової певного сектору та його компонентів. Нажаль національними та зарубіжними науковцями трактування поняття «детермінант» приділено не достатню увагу і слід детальніше розглянути загальні визначення з історичного погляду та сучасного застосування даного терміну.

Поняття терміну «детермінант» набуває різного значення у латинській чи грецькій мовах, при використанні його у сучасних реаліях наукових підходів, вчень, галузях економіки. Слід зосередитись на тому що, «детермінант» – це складова, компонент, визначник, причина, умова. Використовуючи даний термін у диференційованих галузях економіки, він набуває вектору у рамках її функціонування. На думку Жоржа Гурвича, «детермінанта – це універсальний чинник, який стимулює інтегрування окремих реалій суспільної дійсності в соціальні рамки або середовище, які вже існують (щойно виникли, відомі давно, створені штучно); позиціонуючи зазначені реалії у визначеному місці соціального простору, детермінанта їх наповнює змістом,зумовленим функціональною спрямованістю зазначеного середовища». При цьому перспективність інтегрування факту залежить від адекватного –психологічного, соціологічного, історичного – сприйняття суб’єктом соціального обрамлення, в якому перебігає сам процес,ініційований впливом тієї чи іншої детермінанти [1, c. 137, 138].

У наукових колах терміни «детермінант» та «детермінанта» мають схоже звучання, але різне значення. Визначення поняття «детермінанта» з точки зору національних вчених:

- детермінанта (від грец. determi-nans,-ntis – визначальний) «привабливість–парадигма взаємодіїсуб’єктів»передбачає певну сукупність елементів привабливості та їх зв’язків,що обумовлюють стан і властивості взаємовідносин, на основі яких формується інтегральне стійке почуття прихильності до об’єкту привабливості [2, с. 2].

- детермінанта«привабливість–сфера існування» ідентифікує цілісну матеріально-духовну сферуіснування і прагнення людини, суб’єктів господарювання, держави, яка виражається через міру потрібності, або непотрібності об’єкта привабливості з точки зори його здатності задовольнити суспільні потреби [3].

- детермінанта«привабливість - філософське прагнення» передбачає органічне поєднання і реалізацію прагнень людини, суб’єктів господарювання до інтеграції і збереження психологічного комфорту [1, с. 19].

- детермінанта «привабливість - вектор діяльності» полягає в тому, що, виходячи з емоційнозабарвлених, суб’єктивних симпатій людей один до одного, формується інтенсивність їх взаємодії, тяжіння до спільного виду діяльності[4].

Під визначення терміну «детермінант» з позиції економічних явищ розуміють чинник, який впливає на певний економічний процес. Ці чинники в економічній науці розділяють на цінові та нецінові, бо саме вони впливають на зміну кривої пропозиції [5].

Термін «детермінант», з математичної точки зору, означає визначник, або вираз складений за певним законом з n² елементів квадратної матриці. Одна з найважливіших характеристик квадратних матриць[6].

Електронний словник «Національна психологічна енциклопедія» виділяє наступне поняття терміну «детермінант» - «… це будь-яка причина чи попередня умова або засіб.., а також даний електронний ресурспов’язує дане поняття з такими предметними сферами, як детермінанти поведінки, інституціональні, особистісні детермінанти, середовища, детермінанти сновидіння» [7].

Електронна енциклопедія «Академік» надає більше сотні визначень терміну«детермінант». Детермінанти - (від лат. determinans визначальний) визначник ... [8].

Отже, фінансовий детермінант – це комплексне поняття, яке характеризує чинник економічного процесу фінансового сектору визначеної економічної системи (ринкової, змішаної, командно-планової, традиційної), який впливає на функціонування мікро та макро суб’єкту, або є його складовою.

Сільськогосподарський детермінант – це чинник, який функціонує та має вплив на суб’єкт та предмет аграрного сектору.

В даний час не існує такої галузі, де б не використовувалися ці терміни, але трактування терміну набуває іншого значення в залежності від типу галузевої системи, а поняття «детермінант» та «детермінанта» – не є тотожними. «Детермінанта» – це чинник, а «детермінант» – причина, фактичність.

Класифікація детермінантів формується в залежності від типу галузі, підходу, кута зору сектору, який розглядається. Наприклад, детермінанти економічної безпеки зображені за методом ланцюга-поставок, але детермінанти зовнішнього та внутрішньогосередовища підприємства не можуть бути концептуально аналізовані за цим методом. Внаслідок, можна спостерігати зміну значення терміну «детермінант» в залежності від секторів економіки та їх підсистем. Вірне розуміння трактувань термінів, автоматично забезпечує чіткий алгоритм розуміння системи, яку розглядають.

 

Література:

1. Дорошенко С.І. Соціально-історичні детермінанти виявлення традиційного ставлення французів до політики в епоху Давнього порядку / С. Дорошенко // Українська національнаідея:реалії та перспективи розвитку: Вип. 19. – Львів:НУ “Львівська політехніка”, 2007. – С. 11-19.

2. Максименко С.Д.Особистість починається з любові /С.Д Максименко //Практична психологія тасоціальна робота. –– 2004. –– № 9. –– С. 1-8.

3. Карасев В. И. Стратегииуправленияпредприятием: выбор партнера для стратегическогоальянса / В. И. Карасев //Вісник національного технічного університету“Харківський політехнічний інститут” :зб.наук.праць. Тематичний випуск: технічний прогрес і ефективність виробництва. –– Харків : НТУ “ХПІ”, 2005. –– № 31. –– 155 с.

4. Снетков В.М.Психологиякоммуникации в организациях /В.М.Снетков. ––М. :Институтобщегуманитарныхисследований, 2002. –– 192 с.

5. Кучин С. Вплив нецінових детермінантів на рівень пропозиції в сучасній Україні [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://conftiapv.at.ua/publ/konf_6_7_traven_2010/12_vpliv_necinovikh_determinantiv_na_riven_propoziciji_v_suchasnij_ukrajini/1-1-0-16

6. Национальная психологическая энциклопедия [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://vocabulary.ru/dictionary/487/word/determinant

7. Вікіпедія. Вільна енциклопедія [Електронний ресурс]. – Режим доступу:http://uk.wikipedia.org/wiki/Детермінант

8.  Словари и энциклопедии на Академике [Електронний ресурс]. – Режим доступу:http://dic.academic.ru/

9. Гозман Л. Я., Ажгихина Н. И. Психология симпатий / Л. Я. Гозман, Н. И. Ажгихина –– М.: Знание, 1988. – 76 с.