Шеховцова І.А., ст.викладач ФММ НТУУ «КПІ»,

Пироженко Ю., гр.УВ-92, ФММ НТУУ «КПІ»

Проблеми логістичної інфраструктури в Україні.

На  сьогоднішній  день  логістика відіграє важливу роль на підприємстві, адже  завдяки логістичним системам формується  стратегія  діяльності  підприємств, від- бувається зменшення логістичних витрат, підвищення якості логістичного сервісу та загалом показники ефективності господарювання. Основне   завдання  логістики – досягнення  фірмою  найбільшого  прибутку.  На жаль,  логістика  розглядається  крізь  призму   досягнення   фірмою   стратегічних цілей  і оптимізації її основних оперативних процесів.

 Цілями сучасної логістики є  :

1.     надходження всіх матеріалів у відповідних кількостях, якості й асортименті до місця споживання;

2.     зміни  запасів  матеріалів  у  відповідь  на  інформацію  про  можливості  їх швидкого придбання;

3.     зміна політики  продажу  вироблюваних  товарів  на політику виробництва товарів, що продаються;

4.     зменшення оптимального розміру партії постачання та обробки до одиниці;

5.     якісне виконання усіх замовлень у мінімальні строки.

На сучасному етапі розвитку, так як  Україна – це досить молода держава в запровадженні логістичної системи на підприємствах, вона істотно відстає від середньосвітового рівня розвитку інфраструктури, що ускладнює процес розвитку вітчизняних підприємств в цілому. У зв'язку з нестабільністю економіки сучасної України вирішенням логістичних проблем необхідно займатися на всіх рівнях управління логістичними потоками. Для сучасного ринку логістичних послуг в Україні характерними є ряд тенденцій  [ 2]:

1.     мінімізація витрат, пов’язаних з транспортуванням, зберіганням, переупакуванням, митним документооборотом призводить до актуалізації менеджменту та маркетингу що, своєю чергою, призвело до підвищення попиту на логістичні послуги та складську нерухомість;

2.     підвищення попиту на якісні логістичні послуги;

3.     зниження витрат виробників за рахунок логістики та строків між етапами виробництва та споживання.

Керівництво багатьох вітчизняних підприємств доволі часто стикається із складними проблемами у сфері перевезень. Транспорт є одним з головних об'єктів витрат в логістичній системі, і відсутність належного контролю за його роботою, нераціональне його використання може привести до значних збитків і навіть банкрутства підприємства. І як результат виділяють п’ять головних  проблем, які заважають нормально функіонувати логістичним системам на українських  підприємствах [4]:

1       Проблема розташування елементів.

2       Неефктивне використання основних засобів підприємства;

3       Висока вартість  обладнання  та технологічних засобів елементів інфраструктури.

4       Непрофесійна підготовка , які займаються управлінням логістичної інфраструктури.

5       Низький рівень організації  інформаційної  інфраструктури підприємств, відсутність інтегрованого інформаційного центру продовж всього логістичного ланцюга.

Розглянувши головні проблеми логістичної інфраструктури вітчизняних підприємств, можнва віділити певні підходи та принципи вирішення цих  проблем:

1.     Моделювання процесів розташування елементів логістичної інфраструкту-ри. Елементи повинні бути розташовані таким чином, щоб витрати на їх ви-користання були максимально низькими [1].

2.     Вдосконалення системи управління і контролю над фондами і активами підприємства, з метою зменшення виробничих витрат на експлуатацію обладнання продовж всього життєвого циклу.

3.     Розподіл стратегічних основних фондів.

4.     Зменшення витрат підприємства за рахунок оренди, а не купівлі деяких будов, споруд, обладнання або придбання їх в кредит.

5.     Комплексне  планування  технічного обслуговування, проведення заходів, щодо ремонтування та модернізації основних  засобів підприємства.

6.     Підвищення кваліфікації, перекваліфікація персоналу, проведення практичних навчальних заходів, конференцій.

Отже, з ряду перелічених проблем логістичної інфраструктури можна сказати, що вітчизняні підприємства знаходяться на первинному етапі розбудови та впровадження логістичної системи на підприємстві, але слід зауважити, що  пропозиції, які були перечисленні раніше мають досить загальний характер,кожне підприємство повинно адаптувати до своїх умов праці та стратегії в цілому. В українським підприємствам потрібно звертати значну увагу на логістичну інфраструктура, адже завдяки інтеграції елементів логістичної інфраструктури мож-ливо ефективно управляти  матеріальними, інформаційними потоками та запасами продовж всього логістичного ланцюга, що призведе до підвищення рентабельності та фінансового стану в цілому.

Література:

1.     Т.В. Алесинская. Основы логистики.Общие вопросы логистического управления. Учебное пособие. Таганрог: Изд  во ТРТУ, 2005. - 121 с.

2.      Бакаєв О.О., Кутах О.П., ПономаренкоЛ.А. Теоретичні засади логістики: Підручник. Т. 1. — К.: Київ.ун-т економіки і технологій транспорту, 2003. — 430 с.

3.     Савіна Н.Б. Інфраструктура логістичних процесів економічної діяльності / Н.Б.СавінаРежими  доступу: www.nbuv.gov.ua  portal/natural/Vnulp…2009…34.pdf

4.     www.lib.wsu.ru/books