Экономічні науки/2. Логістика

Шеховцова Ірина Анатолівна

Кривогуз Юлія Миколаївна

Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут", Україна

Важливість застосування логістичного аудиту в логістичній системі підприємства

В сьогоднішніх умовах вимоги до логістики суттєво зростають. Все більша кількість підприємств починають розуміти всю важливість та значимість логістики, її прямий вплив на ефективність виробничої діяльності. Запровадження принципів логістики на підприємстві гарантує зниження собівартості продукції та покращення якості поставок – тобто вирішальної конкурентної переваги на українському ринку.

Метою логістичного аудиту є привернути увагу керівництва підприємства до логістичного управління процесом постачання. Адже, тільки за допомогою здійснення контролю та керуючи матеріальними потоками, можливо реально керувати підприємством. Професійна діагностика логістичної системи підприємства дозволяє повністю вивчити бізнес-процеси, що виникають в системі постачання. За її результатами будуть прийматися зважені та фінансово обгрунтовані рішення, які спрямовані на покращення всієї логістичної системи та підвищення ефективності бізнесу.

В залежності від особливості діяльності підприємства аудитор в процесі проведення логістичного аудиту повинен виконати ряд завдань. Першим важливим завданням є правильне позиціонування логістики в загальній структурі підприємства, співставлення логістичних цілей і стратегії з глобальними стратегіями підприємства. Другим завданням є фінансове, тому що саме логістичний аудит визначає основні джерела прихованих логістичних витрат, потенційні ділянки покращення логістичних процесів. Також, важливим завданням логістичного аудиту є впровадження сучасних логістичних технологій, які спрямовані на підвищення ефективності роботи підприємства.

Якщо вчасно, зважено та послідовно вирішувати дані завдання, існує можливість покращити фінансові складову підприємства за рахунок більш раціонального використання логістичної функції та значного зменшення розмірів необхідного оборотного капіталу [1].

На основі розглянутих матеріалів можемо дати визначення логістичного аудиту.

Отже, логістичний аудит є всебічним обстеженням і тестуванням всіх логістичних процесів з точки зору якості, продуктивності, технології і зовнішніх факторів. Також можна сказати, що це незалежна безстороння оцінка всіх складових ланцюжка поставок на підприємстві, яка включає аналіз системи планування та документообігу, технологічних процедур, взаємовідносин з постачальниками і клієнтами, а також аналіз ефективності логістичної інфраструктури компанії, системи контролю якості та рівня витрат на обслуговування логістичних процесів [3].

Логістичний аудит особливо затребуваний на промислових підприємствах, де задіяні в комплексі всі логістичні функції, включаючи закупівлі, виробництво і збут продукції; має сенс проводити його також у торгівлі. Результати аудиту можуть бути корисними для складських операторів та експедиторських компаній, фірм, що пропонують інформаційні та консалтингові рішення в галузі логістики [4].

Систематичне проведення логістичного аудиту дозволяє компанії вчасно виявляти можливі шляхи зниження витрат і підвищення ефективності діяльності підприємства в цілому. В результаті проведеного логістичного аудиту формується звіт, в якому керівництву компанії надаються результати проведеної перевірки та рекомендації щодо покращення існуючої логістичної системи підприємства. Також, регулярність проведення аудиту дозволяє співвідносити поточні оцінки з попередніми значеннями показників ефективності та відслідковувати динаміку їх зміни.

Залежно від цілей, які ставить перед собою керівництво компанії-замовника, оцінка логістичної системи може бути спрямована на виявлення шляхів зниження витрат, підвищення прибутку, збільшення товарообігу, максимального завантаження виробничих потужностей та ін Проведення логістичного аудиту актуально для підприємств усіх форм власності незалежно від розміру та сфери діяльності.

Якісний логістичний аудит проводиться кваліфікованими фахівцями, в обов'язки яких входить ретельне об'єктивне вивчення поточного стану компанії, виявлення шляхів оптимізації, сприяння компанії в процесі впровадження змін та моніторинг ефективності діяльності підприємства після проведення рекомендованих змін [2].

Логісти-аудитори виявляють проблемні місця, визначають можливості для удосконалень, розробляють плани впровадження нових технологій. Результати логістичного аудиту формулюються у формах і термінах звичних для фінансових директорів і вищих керівників, що приймають відповідальні фінансові рішення.

Логістичний аудит допомагає виявити приховані логістичні витрати.

Отже, можемо зробити висновки, що логістичний аудит є важливою складовою логістичної діяльності підприємства в умовах сучасного розвитку економіки. Тому для того, щоб логістичний аудит зайняв належне місце в забезпеченні ефективності логістичної діяльності підприємств та в системі контролю необхідно дотримуватися деяких умов для його подальшого розвитку, вирішення існуючих проблем та наближення до найкращої міжнародної практики. Саме тому необхідно створювати адекватну методологічну та нормативну основу для проведення аудиту логістичної діяльності, зокрема розробити та затвердити зміни й доповнення в чинне законодавство, які будуть регулювати особливості проведення аудиту. І важливу роль у вдосконаленні методології та практики логістичного аудиту відіграє створення умов для підготовки і атестації аудиторів, які могли б працювати у сфері логістики.

Література:

1.   Назаренко Я.Я. Збірник наукових праць НТУ – Логістичний аудит: проблеми та перспективи – 2009

2.   Логістичний аудит. – Режим доступу: http://logistic-consulting.com.ua/ru/consulting/logisticheskij-audit.html

3.   Організація логістики. Логістичний аудит та управління. – Режим доступу: http://www.transtutors.com/homework-help/management/supply-chain-operations-management/logistics-organization-logistics-audit-control/

4.   Правила проведення аудиту логістики. – Режим доступу: http://www.logistics.ru/21/12/i20_27463p4.htm