Экономика/Экономика АПК

 

Янченко О.Ю., Недбалюк О.О.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

Бізнес-план підприємства як передумова отримання  інвестицій  у виробництво

 

Вступ. В Україні склалася реальна ситуація, коли і вітчизняні, і західні інвестори зацікавлені вкладати гроші в проекти довгострокового розвитку. При цьому розглядаються вже не просто окремі проекти. Перевага найчастіше віддається підприємствам, які мають пророблений обґрунтований комплексний інвестиційний проект, який складається з декількох окремих проектів та визначає обсяг, структуру і напрямки інвестицій як усередині підприємства, так і поза ним з метою розвитку виробництва, підвищення його ефективності, збільшення прибутку тощо.

Аналіз останіх досліджень. Окремі аспекти даної проблеми знайшли своє відображення в працях таких зарубіжних фахівців: М. Бромвіча, В. Мильника, Д. Норткотта, Р. Фатхутдінова, Д. Хана та інших. У вітчизняній економічній літературі також значна увага приділена дослідженню важливих питань інвестиційного планування, про що свідчать праці І. Бланка, А. Наливайка, А. Пересади, О. Ястремської та інших.

Метою статті є розкриття сутності бізнес-плану підприємства як передумови отримання  інвестицій  у виробництво.

Результати дослідження. Бізнес-план інвестиційного проекту дає можливість всебічно оцінити якість розробленої бізнес-ідеї проекту, ефективність майбутнього бізнесу, спрогнозувати й оцінити можливі ризики, визначити комерційну і бюджетну ефективність проекту, довести ідею і мету проекту до акціонерів, потенційних партнерів і інвесторів [1].

Написання інвестиційного проекту (ІП) вимагає дотримання певних стандартів:

- по формі написання ІП повинен бути стислим, але водночас адекватно розкривати сутність підприємницької ідеї. Слід використовувати загальновідомі терміни; інформацію потрібно викладати в діловому стилі, але якомога доступніше;

- по стилю викладення матеріалу ІП має бути функціональним, тобто містити лише корисну інформацію, яка цікавить або може цікавити потенційного інвестора. За необхідності додаткова, пояснювальна, первинна інформація може бути винесена в додатки (обсяг додатків не обмежується);

- по методу підбору інформації ІП повинен ґрунтуватися на фактичних даних та реалістичних припущеннях;

- по структурі подачі інформації ІП має бути легким для сприйняття, чітким та логічним; таким, щоб у ньому можна було швидко знайти потрібну інформацію;

- по стилю роботи з представленням готового бізнес-плану інвестиційного проекту до потенційного інвестора має забезпечуватися охорона конфіденційної інформації про фірму та її діяльність [2].

Необхідно розрізняти бізнес-план інвестиційного проекту і бізнес-план розвитку підприємства. Їхня відмінність полягає, насамперед, в об'єкті планування. Перший розглядає конкретну інвестиційну ідею, здійснення якої в принципі може бути прив'язане до різноманітних підприємств. Другий пов'язаний із розвитком конкретного підприємства і може включати перспективи реалізації декількох різноманітних інвестиційних ідей, тобто включати комплекс інвестиційних проектів.

Можна сформулювати такі цілі розробки бізнес-плану:

- визначення перспектив реалізації інвестиційної ідеї в сформованій економічній ситуації для ухвалення рішення про доцільність її здійснення.

- розробка плану необхідних дій по реалізації рішення.

- наочна аргументація ефективності і реальності здійснення розробленої програми дій.[1]

Важливість написання бізнес-плану при організації бізнесу складно переоцінити. Будь-яка бізнес-ідея, як коштовний камінь, вимагає хорошого «ограновування». В ролі цього «ограновування» виступає бізнес-план, який повинен показати потенційним інвесторам і банкам актуальність і прибутковість бізнес-проекту, а також можливість його реалізації в сучасних ринкових умовах.

Грамотно написаний бізнес-план є і путівником для самої компанії — відбиті в ньому питання допоможуть керівникові правильно розставити пріоритети, вибрати шляхи розвитку компанії.

Інвесторам і банкам необхідно детально і достовірно донести інформацію по бізнес-проекту.

Оформленню бізнес-плану повинна приділятися особлива увага, як відомо, «зустрічають по одягу». Інформація має бути розбита на розділи і підрозділи (з тематики).

Висновки. Отже, наявність гарної бізнес-ідеї і передумов для її реалізації ще не гарантує одержання фінансування проекту. Необхідно привернути увагу потенційного інвестора, переконати його в доцільності участі в проекті за допомогою конкретного документу, яким є бізнес-план інвестиційного проекту, розробці якого потрібно приділяти серйозну увагу.

Література:

1.          Калёнов А.Е. Методика написания разделов бизнес-плана: «Анализ рынка», «План продаж и стратегия маркетинга», 2007

2.          Таха, Хэмди А. Введение в исследование операций, 2007г., с.596-663