Цибрій І. В. Науковий керівник: Горшков М. А.

Вінницький торговельно – економічний інститут КНТЕУ

Сучасні аспекти теоретичного надбання Карла Маркса

    Сучасна економіка відрізняється від тої, яка була за часів німецького економіста, письменника, та громадського діяча Карла Маркса. Його теорії стали фундаментом політичної ідеології, відомої світові як комунізм та соціалістичного руху,отримавши назву «марксизм».  Його твори вплинули на історичні події 20 століття. Та чи використовуються теоретичні надбання мислителя у сучасному світі, як вони допомагають людству у подоланні глобальних економічних, політичних та соціальних проблем, та як застарілі теорії наповнились новим змістом?

    Величезне теоретичне та наукове надбання Карла Маркса ґрунтується на чотирьох основних фундаментальних положеннях, розгорнутих, масштабних, глибинних систем: 1)філософсько-матеріалістичної та діалектичної класифікації точок зору, мається на увазі розвиток суспільства та світу взагалі, розвинення пізнання та історії світу; 2)теорія додаткової вартості, теорії про відносини між капіталом та працею; 3) теорії класів і класової боротьби; 4) наукової теорії про соціалізм та комунізм. Головною метою дослідження, за словами Маркса було «відкриття економічного закону руху сучасного суспільства» .[1]

    Саме ці теорії вважаються найголовнішими в його працях роботами, які зробили Маркса відомим на весь світ економістом і філософом та забезпечили йому місце в світовій науці та практиці. Завдяки здобутку західної економічної науки та значному розширенню діалектичного методу дослідження сучасна марксистська теорія аналізує підсистеми цілісної економічної системи та їх розвиток. Теорія розглядає не тільки людину, як основну продуктивну силу праці,  а й форми і методи виробництва, природні ресурси, які використовує людина, різні новітні технології, розвиток науки,інформацію. Сучасне марксистське мислення висвітлює усі недоліки попереднього вчення, які з часом зникали в наслідок удосконалення та переосмислення окремих критеріїв економічних законів. На різних стадіях розвитку капіталізму вони змінювали деякі свої положення, відносно історичного періоду, набуваючи нового змісту та доповнюючись  досягненнями інших економічних шкіл.

    У сучасному розумінні марксистська політекономія  розглядає всі плюси та мінуси розвинення основних форм капіталу з точки зору розвитку нинішніх продуктивних сил, а також типи законів капіталістичної економічної власності. Основою таких поглядів можна вважати поглиблення діалектичного методу дослідження новими аспектами, застосування доцільних способів пізнання реальності західними спеціалістами. Це може бути створення різносторонніх моделей. До сучасних аспектів діалектичного методу відносять синергічні критерії, розширення основних розрядів діалектики (мається на увазі значення і структура, мотив і результат, та ін.) складниками нового призначення, а також найважливішими принципами діалектики. Такому збільшенню варто дякувати роботам сучасних теоретиків, мислителів та інших фахівців, які використовують марксистську методологію дослідження.

     Причини явища держави сучасного світу вивчає  марксистська політекономія. В основному це керівне функціонування економіки, його синтез з міжнародними та ринковими важелями, структури економічної політики поєднані з правовими та провідними важелями керування економіки.

     Марксове поняття вартості пов’язане з такими поняттями як ціна та дохід, адже воно базується на виборі тільки одного чинника виробництва, а у сучасному світі економічна думка ґрунтується на різночинному дослідженні. До цих чинників відносяться: земля, капітал, праця, підприємницькі здібності. Обгрунтування джерел доходів з допомогою формули: земля - рента, капітал - прибуток, праця - заробітна плата є помилковим, оскільки  право привласнення визначається способом виробництва.[2]

    Сучасна економічна наука бере до уваги Марксову теорію, щодо утворення цін під дією інших, на відміну від вартості, чинників. Сама ж вартість є виключно однією з ознак природи цін. Чинники формування розглядаються з точки зору теорій граничної корисності та факторів виробництва.

    Економісти всього світу визнали величезний вклад марксистських теорій та положень в науку та економіку. На сьогоднішній день актуальною залишається висловлена Марксом теоретико – економічна думка. Це пояснюється її послідовністю та викладом думок побудованих на засадах методу, заснованого на принципах діалектичності та історичності, при поєднанні досвіду та теорії, зіставлення та порівняння,застосування статистики та моделювання. Але є і негативні аспекти теоретичних положень Карла Маркса, а саме тих, які не вистояли перед часом, але продовжують з’являтися в наукових працях окремих вчених. Інколи економісту та філософу вдавалося передбачити сучасні економічні теорії. Тому марксистську економічну теорію можна вважати продуктивним курсом розвитку економічної думки.

    Враховуючи всі позитивні та негативні сторони вчення Карла Маркса можна сказати, що сучасні економісти розробляючи концепцію сучасної марксистської теорії відштовхувались від положень удосконалених західними вченими, не беручи до уваги застарілі гіпотези. Це дозволило по новому глянути на економіку, її розвиток впродовж століть і різницю між політичними та економічними аспектами сьогодення і минулих років; це дало змогу сформулювати нові положення, з метою подолання економічних та соціальних проблем людства.

Література:

1.     Шульженко Ф. П. Історія політичних і правових вчень: Підручник. - К. : Юрінком Інтер, 1999. – С. 236

2.     Орач Є. М. Історія політичних і правових вчень: Навчальний посібник. - К. : Атіка, 2005. – С. 342