Экономические науки / 16.Макроэкономика

 

Скриньковський Р.М.

Національний університет Львівська політехніка”, Україна

асистент, кафедра менеджменту і міжнародного підприємництва

Процевят О.С.

Національний університет Львівська політехніка”, Україна

студентка 4 курсу, навчально-науковий інститут економіки і менеджменту

 

СУЧАСНІ ПРОБЛЕМИ ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ УКРАЇНИ

 

Сучасний стан економіки України є вкрай складним. Розвиток економіки України пов’язаний із вирішенням багатьох економічних проблем, що потребують нагального вирішення. Сьогодні ключовими проблемами української економіки є [1]: спад промислового виробництва, перевищення імпорту товарів над експортом, значне відхилення державних доходів від плану, негативне сальдо платіжного балансу, погіршення міжнародних резервів, негативна ситуація на міжнародних сировинних ринках, незрозуміла перспектива співпраці з МВФ, неспроможність уряду повністю виконати план запозичень, висока частка соціальних витрат по відношенню до ВВП та ін.

Падіння промислового виробництва та обсягів вантажоперевезень викликали скорочення зовнішньої торгівлі. Зниження експорту через зменшення попиту на продукцію металургії та транспортного машинобудування відбулося вперше з осені 2009 р. коли в Українi був розпал економічної кризи. За даними Державного комітету статистики України за січень – серпень 2012 р. обсяги експорту та імпорту товарів нашої держави становили відповідно 45267 млн. дол. США та 55367,2 млн. дол. і збільшилися проти січня – серпня 2011 р. на 3% та 6,3%. Від’ємне сальдо зовнішньої торгівлі товарами становило 10100,2 млн. дол. США (за січень – серпень 2011 р. також від’ємне – 8167,7 млн. дол. США) [2].

Більшість міжнародних організацій та рейтингових агенцій погіршили свої прогнози щодо зростання української економіки як поточного року, так і наступного. Так, у липні Світовий банк зменшив свій прогноз щодо України до 2% зростання ВВП за підсумками поточного року, а у жовтні Європейський банк реконструкції та розвитку знизив свій прогноз для України на цей рік ще більше – до 1% зростання ВВП, і до 2,5% - наступного. Міжнародна рейтингова агенція “Fitch” знизила свій цьогорічний прогноз зростання української економіки до 0,5%. На тому, що справи в національній економіці погіршуються, наголошували і низка українських експертів, проте і президент, і уряд України стверджували, що владі вдається утримувати економічну стабільність, а у багатьох напрямках є навіть покращення завдяки проведеним реформам та соціальним програмам [3].

Поряд з тим, в 2012 р. українська економіка увійшла з невирішеною газовою проблемою (“газова війна України та Росії”), прогалинами в співпраці з Міжнародним валютним фондом (МВФ) і черговими неефективними новаціями для зменшення вагомості наявних проблем.

Дані держкомстату за січень-вересень 2012 р. свідчать про подорожчання безалкогольних напоїв, фруктів, маргарину – на 3,7–2,4 %, м’ясопродуктів, кондитерських виробів з борошна, хліба та макаронних виробів – на 1,8–0,7 %, послуг ЖКГ – на 0,7 %. Доходи громадян при цьому збільшилися на 16,3%. [2].

Доволі слабким є ріст інвестицій, який виникає через велику вартість запозичень. Ставки за позиками сьогодні перевищують інфляцію. Іншою проблемою для економіки є витрати уряду. Запланований рівень дефіциту бюджету на поточний рік становитиме 2 % ВВП. Однак існує проблема невиконання плану внутрішніх та зовнішніх запозичень. Сума боргів, які Україні доведеться повернути в 2012 р. становить 65,9 млрд. грн. У бюджеті заплановано покрити й перевищити погашення новими позиками на суму 86 млрд. грн. Лише на користь МВФ Національному Банку України доведеться виплатити 2,63 млрд. дол. США протягом поточного року. Для уряду така цифра становитиме 787 млн. дол. США. Ці кошти Україна виплачуватиме по першій кредитній лінії stand-by, якою вона скористалася в 2008 – 2010 рр. Погашення боргів України має відбуватися шляхом їх рефінансування. Однак Україна, фактично, відрізана від зовнішніх запозичень через побоювання щодо кризи в країнах ЄС. Дедалі частіше зустрічаються прогнози підвищення податків. Причиною цього має стати мінімізація зниження соціальних трансфертів. Цьогорічний бюджет був уперше затверджений зі спеціальною поправкою, яка дозволить уряду корегувати обсяги соціальних витрат протягом року “відповідно до наявних ресурсів у державному бюджеті та пенсійному фонді” [4].

Покращення в економіці очікуються не раніше 2013 р. Низькі темпи зростання економіки можуть посилити проблеми в банківському секторі, але не менш критичним може стати зменшення надходжень до бюджету.

В основі майбутнього економічного зростання України лежить підтримка національного виробника заради вітчизняного споживача. Цей підхід має місце в багатьох урядових програмах, зокрема в програмі стимулювання внутрішнього виробництва та інвестиційно-інноваційного розвитку. Спад попиту на продукцію експортно-орієнтованих галузей можна компенсувати за рахунок внутрішнього споживання власної продукції. Цьому допоможе підтримка інвестиційних проектів державою, де така продукція потрібна. Для покращення розвитку вітчизняної економіки необхідно працювати над зниженням енергозалежності України, імпортувати новітні техніку і технології та стимулювати національне виробництво, не забуваючи при цьому про паралельне нарощування експорту.

Крім цього, слід враховувати [5; 6], що центральне місце у вирішенні проблем структурної перебудови економіки України належить активізації інвестиційної діяльності щодо прискорення темпів економічного розвитку та підвищення рівня ефективності функціонування вітчизняного машинобудівного комплексу. Інвестиції у машинобудування є не тільки одним з факторів їх економічного зростання, а й виступають основним економічним індикатором реалізації стратегічних цілей розвитку економічних процесів на галузевому, регіональному та національному рівнях. Машинобудівний комплекс забезпечує технічне переоснащення та переозброєння всіх галузей національного господарства та реалізує досягнення НТП.

Література:

1.    Кудрін розповів, як би він вирішував проблеми економіки України: Колишній міністр фінансів РФ радить обмежити темпи зростання зарплат [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ukr.lb.ua/news/2012/09/18/170984_kudrin_rasskazal_reshal.html

2.    Офіційний сайт Державного комітету статистики України. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua/

3.    Веб-сайт ВВС Україна: У третьому кварталі ВВП впав на 1,2% [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.bbc.co.uk/ukrainian/business/2012/10/121031_ukraine_gdp_contraction_az.shtml

4.    Мазурець Ю. Українська економіка 2012: ризики, виклики та перспективи: Матерiали Gazeta.ua [Електронний ресурс] / Ю. Мазурець // Інститут української політики. – Режим доступу: http://gazeta.ua/articles/business/_ukrajinska-ekonomika-2012-riziki-vikliki-ta-perspektivi/424235

5.    Скриньковський Р.М. Вплив трансформаційних процесів інвестування в Україні за 1991 – 2000 рр. на сучасний стан інвестиційної привабливості машинобудівних підприємств / Р.М. Скриньковський // Зб. тез доп. учасн. Міжн. наук.-практ. конф. [“Фінансово-кредитний механізм в соціально-економічному розвитку країни”], (Макіївка, 16-17 лют. 2011 р.): у 2 т. / ред. рада: В.І. Веретинников [голова та ін.]. – Макіївка: Макіїв. екон.-гуманіт. ін-т, 2011. – Т.1. – С. 199 – 201.

6.    Скриньковський Р.М. Основні проблеми використання державних методик до оцінювання інвестиційної привабливості машинобудівних підприємств / Р.М. Скриньковський // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2011. – № 2. – С. 242 – 252.