Захаренко О.В , студентка

Науковий керівник старший викладач Лимар О.Ф.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Перспективи розвитку інвестиційного клімату в Україні

         На сучасному етапі розвитку економіки актуальним питанням є створення сприятливого інвестиційного клімату в Україні . Саме збільшення обсягів залучення інвестицій виступає засобом забезпечення умов виходу з економічної кризи , сприяє процесу економічного зростання , стимулює впровадження новітніх технологій , зростання продуктивності праці , підвищення життєвого рівня населення.

         Забезпечення сприятливого інвестиційного клімату в Україні залишається питанням стратегічної важливості , від реалізації якого залежать динаміка соціально - економічного розвитку та можливість модернізації на цій основі національної економіки.

        Питанням залучення інвестицій в економіку України та удосконалення її інвестиційного клімату займалися  І.Бланк , С. Гутеквич, М. Мельник , А. Музиченко , П. Фішер , П. Ковалишин , П. Гайдуцький , Б. Гунський , О. Козак , В. Комаров , В.Ланового , Ю. Макогон ,А. Філіпенко , М.Ісаєвої, О.Ткаченка та інші .

         Згідно з Законом України «Про інвестиційну діяльність» [1] «інвестиціями є всі види майнових та інтелектуальних цінностей, що вкладаються в об’єкти підприємницької та інших видів діяльності, в результаті якої створюється прибуток або досягається соціальний ефект. Такими цінностями можуть бути: кошти, цільові банківські вклади, паї, акції та інші цінні папери; рухоме та нерухоме майно; майнові права, що випливають з авторського права, досвід та інші інтелектуальні цінності; сукупність технічних, технологічних, комерційних та інших знань, навиків та виробничого досвіду, необхідних для організації того чи іншого виду виробництва. Інвестиції у відтворення основних фондів і на приріст матеріально-виробничих запасів здійснюються у формі капітальних вкладень». Значну питому вагу в загальному обсязі інвестицій займають іноземні  інвестиції. Відповідно до Закону України «Про режим іноземного інвестування» [1], «іноземні інвестиції – це цінності , що вкладаються  іноземними  інвесторами в об’єкти інвестиційної діяльності відповідно до законодавства України з метою отримання прибутку або досягнення соціального ефекту».

       Інвестиційна активність підприємств багато в чому визначає ефективність роботи в довгостроковій перспективі, можливість вистояти в конкурентній боротьбі, вийти на нові ринки, освоїти нові види продукції.

       Інвестиції, у тому числі іноземні, є не лише механізмом розвитку, але й способом регулювання економіки шляхом переливання капіталу.  На сучасному етапі розвитку ринку іноземні інвестиції виступають основним джерелом отримання новітніх конкурентноздатних технологій. Купівлю українських підприємств чи їх частки, тобто здійснення процесів злиття, іноземні інвестори розглядають як привабливий спосіб інвестування з тих позицій, що зменшується ризик через неефективний менеджмент

У січні-вересні 2011 року в економіку України іноземні інвестори вклали 177459,8 млн. дол. США прямих інвестицій, що на 39% більше відповідного показника за аналогічний період 2011 року. Про це УНІАН повідомили у Державній службі України.

Інвестиції надійшли зі 128 країн світу. У десятку основних країн-інвесторів, на які припадає більш як 83% загального обсягу прямих інвестицій, входять: Кіпр -12,09 млрд. дол., Німеччина - 7,29 млрд. дол., Нідерланди - 4,91 млрд. дол., Велика Британія - 2,5 млрд. дол., Франція - 2,22 млрд. дол., Швеція - 1,76 млрд. дол., Віргінські Острови (Британія) - 1,56 млрд. дол., США - 1,082 млрд. дол.

Потрібно зауважити, що темп приросту іноземних інвестицій в економіку України значно зросли протягом останнього року, не зважаючи на вплив світової фінансово – економічної кризи. Сьогодні з’явилися загальні тенденції до поліпшення економічної ситуації. Окрім того, інвестиційний потенціал України зростає, зважаючи на те , що нещодавно пройшло Євро-2012. Не слід забувати, що в країні було затверджено програму підготовки до чемпіонату, в якій передбачено 125 млрд. дол. інвестицій. Уряд у 2009 році заклав до бюджету 37 мільярдів доларів під державні гарантії, які можна було надавати під інвестиційні проекти в рамках Євро-2012. Тобто уряд стимулював залучення іноземних інвестицій під державні гарантії [3].

Інвестори побоюються вкладати кошти в інші країни, як в розвинуті, так і з перехідною економікою. Найпривабливіші в інвестиційному сенсі країни наразі характеризуються зменшенням обсягу інвестицій. Це пов’язано з тим, що інвестори «взяли перерву», для того, щоб переоцінити і ще раз визначити свої пріоритети [4].

Але загалом прогнозуючі організації припускали вирішення у 2012 році проблем банківської сфери як всередині країни, так і на зовнішніх ринках. Повинен був покращитися доступ до кредитних ресурсів і посилитися довіра до банківської системи з боку населення та бізнесу, що позитивно вплине на відновлення виробничої діяльності корпоративного сектору. В той же час, зростанню обсягів залучених кредитних ресурсів сприятиме їх помірне здешевлення - прогнозується зниження ставок банків за кредитними операціями. Разом з цим, поступово зростатиме притік іноземного капіталу як у вигляді прямих іноземних інвестицій, так і портфельних інвестицій [5].

Позитивним для інвесторів стане завершення без ексцесів виборчої кампанії, після виборів ризики країни зменшаться. Звісно інвестиційний клімат не зміниться різко, але багато закордонних інвесторів чекають настання політичної стабільності в Україні.

Щодо 2012 року, то більшість експертів вважали, що обсяг прямих іноземних інвестицій збільшиться. А також передбачали зростання економіки України в межах від 4,5% до 8,3%. В основному передбачається, що основним важелем економічного зростання буде розширення інвестиційного попиту: усереднене значення реального приросту інвестицій 10,7%, яке перевищує реальний приріст приватного споживання (5,8%) [5].

 Світовий досвід свідчить, що країни з перехідною економікою не здатні вийти з економічної кризи без залучення й ефективного використання іноземних інвестицій, адже інвестиції не тільки сприяють формуванню національних інвестиційних, та інших ринкових чинників, а також ринки товарів і послуг. Отже, щоб країна не відставала від світової економіки, не зіткнулась із стратегічним дефіцитом, вакуумом пріоритетів, відсутністю взаємозв’язку та взаємозалежності складових частин економічної політики держави слід підтримувати необхідні нові пріоритети  в економічній, промисловій та науково-технічній політиці за рахунок інвестування. Інвестиції є основою розвитку підприємств, окремих галузей та економіки країни в цілому. Від уміння інвестувати залежить розквіт чи занепад власного виробництва, можливості вирішення соціальних й екологічних проблем, сучасний рівень і потенціальний динамізм фізичного, фінансового та  людського капіталів. Отже, інвестування – важлива умова економічного розвитку будь-якої країни.

 

Список літератури

1.    Офіційний сайт Верховної Ради України. Режим доступу: www.rada.gov.ua

2.    Офіційний сайт Державного комітету статистики України. Режим доступу: www.ukrstat.gov.ua

3.    Данилишин Б. Другої хвилі кризи не буде // «День». – 2011. - №136

4.    Пригожина А.П. // Ділова Україна. – 2010. - №9

5.     Міністерство Фінансів України // Україна: перспективи розвитку. – 2011. - №20 – С.15