Багрій А.В.,Доц.Татаренко В.О.

                                          Кафедра фінансів  

                  Донбаський Державний Технічний Університет

                       ЕФЕКТИВНІСТЬ УПРАВЛІННЯ ЗАЛУЧЕНИМИ   

     РЕСУРСАМИ  КОМЕРЦІЙНОГО БАНКУ В СУЧАСНИХ УМОВАХ

Бан­ківські ресурси є основою діяльності будь-якого бан­ку. Це пояснюється тим, що від їх формування зале­жать масштаби його діяльності та обсяги отримуваних прибутків. Поняття «банківські ресурси», як зазначає Ж. Довгань [1, с. 17] може визначатися за двома під­ходами. У вузькому розумінні банківські ресурси – це акумульовані банком вільні грошові кошти економіч­них суб’єктів на умовах виникнення зобов’язань влас­ності чи боргу для подальшого розміщення на ринку з метою отримання прибутку. У широкому розумінні по­няття «ресурс» (від французького «resources») тракту­ється не лише як «засоби» і «запаси», а й як «можли­вості». Тому, окрім традиційних ресурсів, у дане по­няття необхідно включити й реальні можливості бан­ку не лише акумулювати грошові кошти в зобов’язання боргу чи власності, а й здатність отримувати прибуток від проведення доходних банківських операцій. Розмір прибутку має бути достатнім для створення резервів, зростання банку і виплати дивідендів.

Портфель залучених коштів становить основну частину пасивів банку, а наявність надійної клієнтської бази є визначальним чинником його ліквідності. Ана­ліз портфеля залучених коштів як складовий елемент цілісного, комплексного та всебічного аналізу банків­ської діяльності є необхідною передумовою підготов­ки та прийняття оптимальних управлінських рішень [2, с. 11].

Основою аналізу є класифікація ресурсів бан­ків України та її критерії, що мають багато трактувань. Так, Л. Кутідзе та О. Гранько [3, 4] поділяють усі залу­чені ресурси комерційних банків на депозитні та неде­позитні. Депозитні залучені ресурси – кошти, вне­сені в банк фізичними і юридичними особами на пев­ні рахунки і використані ними відповідно до режиму рахунка і банківського законодавства. Недепозитні за­лучені ресурси банку – це позики на грошовому рин­ку, які залучаються у формі міжбанківських кредитів і кредитів НБУ, операцій з цінними паперами на вторин­ному фондовому ринку , а також позик на ринку євро­доларів. Ці ресурси є надважливими для підтримання достатнього рівня банківської ліквідності і тому з кож­ним роком все активніше використовуються комерцій­ними банками України. На нашу думку, подібна класи­фікація є правомірною, оскільки у сучасних умовах іс­нують два основні джерела залучення коштів – депози­ти населення та позики на грошовому/міжбанківсько­му ринку, причому перша група потребує особливої уваги у рамках формування ресурсної бази комерцій­ного банку.

Так, аналіз кредитно-івестиційного портфелю АТ «УкрСиббанк» свідчить що за результатами 2011 року обсяг міжбанківських кредитів складає не більше 1%.          

Серед інших відмінних рис структури джерел фінансування періоду кризи необхідно виділити зна­чну, близько 37,3% частку фінансування материнської компанії BNPParibas,і 19,1% коштів – інші міжнарод­ні джерела фінансування. Подібна ситуація є характер­ною для більшості українських банків з іноземним ка­піталом, оскільки з огляду на кризову ситуацію у бан­ківській системі держави банки зазнали суттєвих ви­трат на формування резервів під кредитні ризики,  більшість з них закінчила 2011рік з прибутком.

Аналіз структури депозитних ресурсів восьми найбільших вітчизняних комерційних банків свідчить, що у сучасних умовах більшість вкладників- фізичних осіб (від 53,04% до 92,75%, у середньому по банківській системі – 75,71%) віддають перевагу стро­ковим вкладам, оскільки умови залучення депозитів від населення є найбільш привабливими, зокрема, у частині відсоткових ставок, що банк лишає за собою право змінити у односторонньому порядку, керуючись загальноекономічною ситуацією, коливаннями курсів валют та ризиків банківської діяльності тощо.

Структура депозитів юридичних осіб характеризується протилежною тенденцією: частка строкових депозитів у загальній структурі депозитних ресурсів галузі складає 53,4%, причому у структурі депозитів таких системних банків, як, зокрема, «Райф­файзен Банк Аваль» суттєво переважають кошти до запитання (близько 80% загального обсягу депозитів юридичних осіб). [5,6]

Сьогодні ефективність діяльності комерційного банку значною мірою залежить від впровадження сучасної ефективної системи управління залученими ресурсами.

Запропонований нами варіант системи управління ресурсами показано на рис. 1:

Рис. 1. Система управління залученими ресурсами комерційного банку в сучасних умовах

У сучасних умовах господарювання виникає необхідність залучення нових видів ресурсів; найбільш перспективними з них є ті, що передбачають організацію особливих схем виробництва та реалізації продукції, спільного виробництва тощо, оскільки фон­довий ринок в Україні є недостатньо розвиненим, до того ж потерпає від наслідків фінансово-економічної кризи. Це обумовлює необхідність встановлення зв’язків з реальним сектором економіки.

  Отже, в результаті аналізу механізму формування ресурсної бази комерційного банку в су­часних умовах, зокрема структури залучених ресурсів, доходимо наступних висновків:

– залучені ресурси банку класифікуються за кількома ознаками, зокрема джерелами надходження, строком, ризикованістю, доходністю тощо;

– управління ресурсами, що залучені у діяльність банківських установ України, проводить­ся як на макрорівні (адміністративні методи), так і на макрорівні (економічні методи);

– для підвищення ефективності депозитної політики банків, основою для якої є процентна політика Національного банку України, необхідним є знижен­ня впливу курсу іноземної валюти на національну економіку та підвищення ступеню розвиненості фінансового ринку.

Література

1. Довгань Ж.М. Ресурси комерційного банку: формування та управління: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Ж.М. Довгань; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. – К., 2006. – 19 с.

2. Клименко Д.Б. Методика аналізу залучених коштів банку: Дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Д.Б. Клименко; Київський національний економічний ун-т. – К., 2004. – 188 с.

3. Кутідзе Л. Структура залучення фінансових ресурсів комерційним банком: деформація під впли­вом світової фінансової кризи / Л. Кутідзе, О. Гранько // Економічний простір. – 2009. – № 23/2. – С. 131-139.

4. Роженцова Д. Складати гроші - безприбутко­во. Депозити не вигідні? Д. Роженцова //Ділова Укра­їна. – 2010. – 8-14 жовтня. – С. 36-37.

5. Річний звіт АТ «УкрСиббанк» за 2011 рік. – К., 2012. – 181 с.

6. Офіційний веб-сайт Асоціації українських банків / [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http:// aub.org.ua/