Економічні науки/2.Зовнішньоекономічна діяльність

 

Поляруш М.М.

Науковий  керівник Римарева Л.М.

Вінницький торговельно-економічний інститут,Україна

 Проблеми та перспективи участі вітчизняних підприємств у міжнародних тендерах

В сучасних умовах інтенсифікації глобалізацій них процесів, швидкої інтернаціоналізації і постійного зростання числа учасників зовнішньоекономічних відносин перспективи міжнародної тендерної діяльності є вельми сприятливими. Зростає число проведених тендерів і кількість фірм-учасниць останніх; розширюється коло товарів і послуг, що реалізовуються за допомогою тендерів, виникають нові організаційні форми тендерних торгів. Тендерна практика на сьогоднішній день є дуже поширеною на ринках інженерно-консультаційних послуг, машино-технічної продукції, будівельних послуг, проте до сих пір не знайшла належного відображення в діяльності вітчизняних підприємств.

На сьогоднішній день в світовій практиці накопичено великий досвід проведення міжнародних торгів, а також досліджено переваги даного механізму. Разом з тим, далеко не всі питання тендерної діяльності знайшли оптимальне рішення з точки зору інтересів країн-учасниць світового співтовариства, компаній та державних організацій, залучених в цю діяльність. В таких умовах вкрай важливим є вирішення кола питань, які блокують участь підприємств, в тому числі вітчизняних, у міжнародних тендерах.

         Проблемам міжнародних тендерів в сучасній економічній теорії приділяється досить багато уваги, в тому числі питанню участі в міжнародних торгах. Дослідженням проблеми участі вітчизняних підприємств у міжнародних тендерах займаються такі науковці, як Панкова Л. А., Новицький В. Є., Кредісова А. І., Румянцев А. П., Климко Н. Г., Школа І. М., Козменко В. М. та інші.

Міжнародний тендер є методом міжнародної торгівлі, сутність якого полягає в конкурентному відборі зарубіжних постачальників і підрядників через організований товарний ринок шляхом залучення до певної, заздалегідь встановленої дати пропозиції від зарубіжних і національних постачальників та підрядників, проведення конкурсу (порівняння) представлених проектів (умов) та укладання контракту з тим з них, пропозиції якого найповніше задовольняють потреби і вимоги імпортерів-замовників.

Міжнародні торги є дуже поширеними у міжнародній торгівлі, оскільки є ефективним методом формування контрактних зобов’язань у сфері зовнішньоекономічних відносин, проте дотепер вони не зайняли належного місця в операціях українських підприємств.

На основі державного статистичного спостереження №1-торги (тендери) “Звіт про проведення торгів (тендерів) на закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти” головним управлінням економіки щоквартально проводиться моніторинг здійснення закупівель розпорядниками державних коштів Вінницької області.

 Відповідно до інформації головних розпорядників коштів, у 2011 році в області було використано із застосуванням торгів (тендерів) більше 143,2 млн. гривень. Це майже у 1,4 рази більше обсягів закупівель проти попереднього року та у 1,8 рази більше, ніж у 2009 році.

 Згідно з отриманою інформацією протягом 2011 року проведено 2645 процедур закупівель, за результатами яких укладено 2675 договорів на закупівлю товарів, робіт і послуг на загальну суму 140468,3 тисяч гривень.

 З кожним роком підприємці стають все обізнанішими у сфері закупівель – проходять навчання та більш активніше приймають участь у торгах, змагаючись за кошти та за можливість здійснювати поставки. Так у 2009 році свої заявки на участь у торгах (тендерах) подали 2838 суб’єктів господарювання. У 2010 році їх кількість зросла більше, ніж у двічі – 6534 заявки, а за січень-грудень 2011 року кількість учасників, які подали свої пропозиції для участі у торгах склала 6858.

 Найбільшу питому вагу за сумою укладених договорів займає основна процедура закупівель – відкриті торги (58,6%). За цією процедурою укладено договорів на суму 86,8 млн. грн. Питома вага цієї закупівлі у загальному обсязі закупівель зросла проти попереднього року на 19,4% та у 2,6 рази – проти 2009 року.  

На сьогоднішній день вкрай важливим є визначення та вирішення проблем, які заважають участі вітчизняних підприємств у міжнародних тендерах. До них  можна віднести: недосконала законодавча база регулювання тендерної діяльності; низький рівень тендерної культури вітчизняних підприємств; неналагодженість механізму участі українських підприємств у міжнародних торгах; ігнорування норм міжнародної тендерної практики, які вже давно схвалені на законодавчому рівні переважною більшістю країн світу; загальна пасивність українських підприємств та компаній щодо пошуку іноземних партнерів; повільні темпи реагування вітчизняних підприємств на оголошені тендери; нехтування світовою практикою участі в тендерних торгах; невиконання необхідних вимог участі в міжнародних торгах та інші.

         Перелік причин, що стримують участь вітчизняних підприємств у міжнародних тендерах можна продовжувати і далі, проте на сьогоднішній день важливіше запропонувати заходи для стимулювання участі українських підприємств в міжнародних торгах.

         Тому для вирішення цих проблем необхідно:

  створити єдину автоматизовану систему інформаційного забезпечення

зовнішньоекономічної діяльності, що дасть змогу іноземним партнерам швидко відшукати необхідну інформацію щодо українських підприємств;

  удосконалити законодавчу базу, що регулює проведення тендерів в

Україні;

  налагодити механізм участі вітчизняних підприємств у міжнародних

торгах;

  стимулювати активність українських підприємств та організацій щодо

пошуку іноземних партнерів;

  створення комплексної системи державних та недержавних структур з

координування виходу вітчизняних підприємств на зарубіжні ринки.

         Отже, впровадження тендерних методів укладення контрактів при імпорті в Україну може стати джерелом додаткової економії валютних засобів і підвищення якості імпортованої технології в цілому. З огляду на значні перспективи, що відкриває для українських організацій оволодіння тендерними методами укладення контрактів для розвитку вітчизняного експорту й імпорту необхідно цілком розвивати дану галузь зовнішньої торгівлі. Участі організацій України в світових зв'язках, упровадження тендерних процедур, особливо в області імпорту, у значній мірі сприяло б якнайшвидшому переходу України до міжнародних ринкових відносин.

 

Список використаних джерел

1.Козик В.В., Панкова Л.А., Даниленко Н.Б. Міжнародні економічні відносини: Навч.посіб.- К.: Знання – Прес, 2007. – с. 406

 2. Солонінко К.С., Урманов Ф.Ш., Ярошенко С.А. Світова економіка і міжнародні економічні відносини. Житомир: ЖІТІ, 2008. – с. 266

 3. Філіпенко А.С., Рогач О.І., Шнирков О.І. - Світова економіка : Підручник / К.: Либідь, 2006. – с. 582