Асист. Сусіденко Юлія Валентинівна, Антіпов Станіслав Андрійович

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

Проблеми і перспективи розвитку страхового ринку в Україні

 

У період нестабільного розвитку економіки виникає необхідність в підвищенні ролі страхового ринку, визначається необхідність створення дієвої системи страхового захисту з метою забезпечення стабільності розвитку та ефективності економічних відносин, підвищення рівня життя населення, соціальної стабілізації.

Страховий ринок - це особлива сфера грошових відносин, де об’єктом купівлі-продажу виступає специфічна послуга - страховий захист, формується пропозиція і попит на неї. Учасниками страхового ринку є страхувальники, застраховані, вигодонабувачі, страховики, перестраховики, товариства взаємного страхування, страхові та перестрахові брокери, страхові агенти, актуарії, аварійні комісари, а також професійні об’єднання страховиків, страхових посередників та інших учасників страхового ринку. [1]

В умовах обмеженості джерел фінансових ресурсів страхові компанії варто розглядати у якості потужних інвесторів розвитку економіки, адже страховий ринок може сприяти формуванню додаткових джерел фінансування.

Світовий досвід показує, що страхові компанії можуть акумулювати фінансові ресурси у декілька разів більше, ніж середні комерційні банки. Однак  це відбувається тільки за певних економічних умов: при високому рівні розвитку фінансового і, передусім, фондового ринку, при зростанні добробуту населення. Саме останній фактор, а також формування умов для збільшення прибутковості діяльності підприємств, формують передумови для розвитку страхового ринку. Але останнім часом доведено, що існує велика можливість розвитку страхового ринку і в період економічної кризи. Як вже відомо, що економічна криза дуже сильно вплинула на пенсійне забезпечення. Існує можливість відмови держави від пенсійного забезпечення. Це може статися в результаті постійного збільшення дефіциту пенсійного забезпечення. Вирішення проблеми з пенсійним забезпеченням на даному етапі є неможливим. При ситуації один працюючий на одного пенсіонера ситуація дійсно є безвихідною. А передбачається через декілька років така ситуація: один працюючий на двох пенсіонерів, потім один на трьох. Якщо в Україні не буде пенсійного забезпечення то люди зможуть акумулювати кошти на своє майбутнє тільки за рахунок страхових компаній.

На сьогодні, страхування досягло великого розвитку в багатьох країнах світу ( США, Англія, Франція, Німеччина, Швейцарія і т. д.). Також значного  розвитку і піднесення досягло страхування й в Україні, що супроводжується зростанням кількості страхових компаній, розширенням напрямків страхової діяльності, збільшенням обсягів страхових операцій. Але якщо порівнювати розвиток вітчизняного страхового ринку зі світовим, то можна розгледіти, що страховий ринок в Україні все ще перебуває на початковому етапі розвитку, окремі його сегменти стрімко розвиваються, проте рівень страхового покриття залишається на низькому рівні (він складає лише 3-5%, тоді як у країнах Західної Європи - понад 95%).  [2]

Значного розвитку в Україні досягло майнове страхування, а також страхування відповідальності. На жаль, особисте страхування на сьогодні знаходиться тільки на етапі зародження. Причиною цього є: малозабезпеченість людей, а також не проінформованість людей щодо їхніх послуг. Значного уповільнення темпів розвитку особистого страхування додає недовіра людей до страхових компаній, причиною цього є  найчастіше, переплутування страхових компаній з іншими фінансовими інститутами. Але передбачається дуже стрімкий розвиток особистого страхування в Україні. Причиною цього є: велика кількість смертей (по здоровю або по трагедії), через що велика кількість дітей та дорослих залишаться без годувальника.

Вітчизняний страховий ринок має ряд недоліків, які потрібно урахувати для подальшого розвитку страхового ринку:

   - недосконалість нормативно-правової бази у сфері страхових послуг;

   - недостатність фінансових ресурсів для забезпечення довгострокових зобовязань з приводу страхування життя;

   - відсутність обовязкового медичного страхування за участю страховиків;

      - недостатня прозорість фінансової звітності страхового сектора та відсутність якісної стратегічної інформації. [3]

Значна кількість наявних проблем розвитку страхового ринку України пояснюються передусім прагненням страхових компаній максимізувати прибуток, незважаючи ні на довгострокові інтереси галузі, ні на професійну етику.

Для удосконалення та прискорення темпів розвитку страхового ринку України необхідно:

   -    активніше співпрацювати з НБУ;

   - надати страховим компаніям доступ до коштів резервів, що знаходяться на депозитах в банках;

   - проводити валютні аукціони для потреб страхувальників;

   - запровадити медичне страхування;

   - змінити та доповнити нормативно-правову базу з страхування сільськогосподарських ризиків;

  - збільшувати розвиток страхового брокерства та залучення до цього бізнесу професійних компаній.

Отже, страховий ринок України вже пройшов стадію формування і знаходиться на етапі розвитку. Він набув певного рівня розвитку, але не став реальним чинником стабільності і за своїми характеристиками не відповідає завданням випереджального розвитку української економіки та тенденціям світових страхових ринків. Це зумовлює його суттєве відставання у глобальному процесі формування світової фінансової системи.

 

Список використаних джерел

1. Лебединська Л. Д. Страхування як чинник фінансової стабілізації економіки / Л. Д. Лебединська // Актуальні проблеми економіки. - 2006. - №9. - с. 65-74.

2. Сіренко І. О. Аналіз розвитку страхового ринку та оцінка його перспектив / І. О. Сіренко // Страхова справа. - 2009. - №3. - с. 23-25.

3. Мухіна О. В. Страховий ринок України: стан та проблеми розвитку/ О. В. Мухіна // Інвестиції: практика та досвід. - 2010. - №3. - с. 50-52.