Урусова З. П. к.е.н., доцент, Бондаренко О. С.

Запорізький національний університет

м. Запоріжжя

 

СУЧАСНИЙ СТАН ТА УДОСКОНАЛЕННЯ ДЕРЖАВНОГО АУДИТУ ЯК ФОРМИ ДЕРЖАВНОГО ФІНАНСОВОГО КОНТРОЛЮ БЮДЖЕТНИХ УСТАНОВ

 

Розвиток економіки України вимагає застосування такого контролю, який дозволить своєчасно виявляти небажані відхилення від завданих параметрів, а також факти, що потребують окремого вивчення, оцінки та прийняття відповідних рішень. Нормально функціонуючий контроль сприяє стабілізації економічного стану суб'єктів господарювання.

Бюджетні установи, на сьогоднішній день, також потребують реформування системи державного фінансового контролю, завдання якого постійно ускладнюються у зв’язку із зростанням обсягів і зміни характеру витрачання державних коштів бюджетними установами.

Незважаючи на кардинальні зміни, що відбуваються в Україні в системі державного контролю останніми роками, невирішених проблем, які стосуються контролю фінансово-господарської діяльності бюджетних установ, ще достатньо багато. [1]

Одним із напрямів державного фінансового контролю є державний фінансовий аудит діяльності бюджетних установ.

Державний фінансовий аудит є різновидом державного фінансового контролю і полягає у перевірці та аналізі фактичного стану справ щодо законного та ефективного використання державних чи комунальних коштів і майна, інших активів держави, правильності ведення бухгалтерського обліку і достовірності фінансової звітності, функціонування системи внутрішнього контролю.

Упровадження фінансового аудиту означало перехід від наступного (заключного) контролю, який здійснювався у формі ревізій, до нової форми фінансового контролю, основною функцією якого є попередження фінансових порушень.

Незважаючи на результативність та продуктивність проведення державного фінансового аудиту в бюджетних установах існує низка недоліків, які порушують систему контролю, достовірність та об’єктивність проведення різних контрольних заходів.

Серед таких проблем можна відзначити: відсутність у законодавстві передбачення розвитку державного фінансового аудиту діяльності бюджетних установ за певними напрямами, недосконалість законодавчого та нормативно-правового забезпечення, недостатня напрацьованість у сфері методичних прийомів аудиту.[2]

Важливим є розробка та рекомендація основних напрямів удосконалення існуючої системи державного фінансового аудиту

Таким чином, законодавче закріплення вимоги оприлюднення фінансової звітності бюджетних установ і організацій з обов’язковим проведенням державного аудиту, що здійснюватиметься зовнішнім незалежним органом – Рахунковою палатою України, – дозволить досягти прозорості, ефективності і публічності державного управління, що відповідає потребам громадянського суспільства.[3]

 

Література:

1. Л. Є. Клець. Державний фінансовий контроль бюджетних установ в Україні.

2. Даценко Г.В., Шаповал А.С. Перспективи розвитку державного фінансового аудиту діяльності бюджетних установ.

3. Ю. Б. Слободяник. Державний аудит бюджетних установ і організацій // Вісник Університету банківської справи Національного банку України 2012 № 1 (13).