Економічні науки/3. Фінансові відносини

 

К.е.н. доцент  Шевчук Л.П.

      Студентка  Чабан Ю.С.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

 

Аналіз фінансових ресурсів підприємства – оцінка фінансового стану

 

В умовах ринкової економіки, суттєвого розширення прав підприємств у галузі фінансово-економічної діяльності значно зростає роль своєчасного  й якісного аналізу фінансового стану підприємств, оцінки ліквідності, платоспроможності  й  фінансової  стійкості  та  пошуку  шляхів  зростання  і  зміцнення  фінансової стабільності.

Вагомий внесок у розробку теоретичних та методичних засад аналізу фінансових ресурсів та оцінки фінансового стану вітчизняних підприємств внесли вчені - економісти такі як: М.М. Бердар, А.Л. Романчук, І.С. Адамова, А.О. Азарова, О.В. Рузакова.

Предметом фінансового аналізу підприємства є його фінансові ресурси, їх формування та використання. Для досягнення основної мети аналізу фінансового стану підприємства - об'єктивної його оцінки та виявлення на цій основі потенційних можливостей підвищення ефективності формування й використання фінансових ресурсів - можуть застосовуватися різні методи аналізу.  

Фінансові ресурси підприємства - це грошові доходи і надходження, які переходять у розпорядження підприємства. Вони призначені для виконання фінансових зобов'язань перед бюджетом, банками, страховими та іншими організаціями. Крім того, фінансові ресурси служать для здійснення витрат для розширеного відтворення, а також використовуються для економічного стимулювання працівників підприємства [2, с.133].

Нераціональне використання фінансових ресурсів призводить до низької платоспроможності і, як наслідок, до можливих збоїв у постачанні, виробництві й реалізації продукції, невиконання плану прибутку від операційної діяльності, збільшення відсотків за банківський кредит, зростання економічних санкцій за рахунок прибутку, що залишається в розпорядженні підприємства [2, c.134].

Метою аналізу стану фінансових ресурсів підприємства є надання об'єктивної оцінки процесу формування фінансових ресурсів підприємств та виявлення резервів збільшення їх розмірів, і підвищення ефективності їх використання. Результати фінансового аналізу створюють підґрунтя для розробки програми перспективного розвитку підприємства, тобто аналітична робота є необхідним та важливим етапом у формуванні стратегії та тактики діяльності суб'єктів господарювання.

На сьогодні, особливого значення набуває своєчасна й об'єктивна оцінка фінансового стану підприємств, оскільки  жодний  власник  не  повинен  нехтувати потенційними  можливостями  збільшення доходу підприємства. Систематичний аналіз фінансового стану підприємства, його платоспроможності, ліквідності та фінансової стійкості необхідний ще й тому, що дохідність будь-якого підприємства, розмір його прибутку багато в чому залежать від його платоспроможності.

Фінансовий стан підприємства - це комплексне поняття, яке є результатом взаємодії всіх елементів системи фінансових відносин підприємства, визначається сукупністю виробничо-господарських факторів і характеризується системою показників, що відображають наявність, розміщення і використання фінансових ресурсів[3, с.64]. Важливим аспектом при оцінці фінансового стану має бути оцінка активів, що використовують для розрахунку окремих показників. Так, зокрема, при розрахунку показників ліквідності і платоспроможності враховують всю дебіторську заборгованість за оцінкою їх у балансі.

Фінансовий стан підприємства треба систематично й усебічно оцінювати з використанням різних методів, прийомів та методик аналізу. Це уможливить критичну оцінку фінансових результатів діяльності підприємства як у статиці за певний період, так і в динаміці - за ряд періодів, дасть змогу визначити «больові точки» у фінансовій діяльності та способи ефективнішого використання фінансових ресурсів, їх раціонального розміщення [3, с. 116].

Аналіз фінансового стану проводиться за допомогою різного типу моделей, що дозволяють структурувати й ідентифікувати взаємозв’язки між основними показниками. Можна виділити три основні типи моделей: дескриптивні, предикативні і нормативні.

Дескриптивні моделі, відомі також, як моделі описового характеру, є основними для оцінки фінансового стану підприємства. До них відносяться: побудова системи звітних балансів, надання системи звітних балансів у різних аналітичних розрізах, вертикальний і горизонтальний аналіз звітності, система аналітичних коефіцієнтів, аналітичні записки до звітності [1, с.64]. Дані моделі широко використовуються сучасними підприємствами, хоча вони постійно удосконалюються, для того, щоб бути більш ефективними.

Предикативні моделі застосовують для прогнозування доходів і  майбутнього фінансового стану. Найбільш поширеними з них є: розрахунок точки критичного обсягу продажів, побудова прогностичних фінансових звітів, моделі динамічного аналізу, моделі ситуаційного аналізу.

Нормативні моделі дозволяють порівнювати фактичні результати діяльності підприємств з очікуваними, розрахованими по бюджету. Ці моделі використовуються в основному у внутрішньому фінансовому аналізі. Їх суть зводиться до встановлення нормативів по кожній статті витрат, по торгово-технологічних процесах, видах виробів тощо.

На нашу думку, в сучасних умовах, для забезпечення задовільного фінансового стану на кожному підприємстві, у загальній системі фінансового менеджменту, необхідно розробити та забезпечити реалізацію системи аналізу та оцінки фінансового стану, адаптованої до особливостей функціонування підприємства на ринку, завдань його фінансової стратегії та політики, фінансової ментальності власників тощо.  Така система повинна забезпечити наявність необхідної інформаційної бази для проведення ґрунтовного аналізу фінансового стану як в оперативному, так і поточному режимах, з врахуванням всіх чинників,  що його визначають,  проведення аналізу і розробку заходів щодо його зміцнення в майбутньому.  Дана система може функціонувати тільки за наявності компетентних і висококваліфікованих спеціалістів з фінансового управління, що спроможні забезпечити виконання даних завдань.

Відoмо, щo в мiжнародній прaктиці для oцінки фінaнсового стaну підприємcтв ширoко викoристовують мaтематичні мoделі, за дoпомогою якиx фoрмують узaгальнений покaзник фінaнсового стaну підприємcтва - йoго інтeгральну oцінку,  серeд якиx зaслуговують нa увaгу модeлі Альтмaна, Тaффлера, Лiса, Чессeра. Однaк цi мoделі пoказують прaвдиві рeзультати лишe в тиx кoнкретних умoвах, для якиx вoни рoзроблені. У зв'язкy з нaявними вiдмінностями пoказники вiтчизняних пiдприємтв, введені в модель, повинні мати інші критеріальні значення. Величина цих коефіцієнтів істотно впливає на результати розрахунків і правильність висновків про фінансовий стан підприємства [1, с.88].

Важливе місце у оцінці фінансового стану займає індексний метод, який передбачає переведення оціночних показників в індекси, шляхом порівняння з еталонним значенням, попередньо досягнутими показниками або показниками інших підприємств. На основі індексного методу розраховується інтегральний показник, який комплексно характеризує фінансовий стан підприємства. Цей метод можна застосувати, як у випадку, коли в керівництва підприємства немає обмежень щодо фінансової (бухгалтерської) звітності підприємств-конкурентів, так і у випадку, коли керівництво має фінансову звітність лише свого підприємства. Крім того, цей метод дозволяє застосовувати вагові коефіцієнти при розрахунку інтегральної оцінки фінансового стану підприємства, що підвищує точність результатів досліджень.

Таким чином, фінансовий аналіз, сьогодні, повинен орієнтуватися на ринкові умови, що змінюються, державну політику в галузі реформування і становлення бухгалтерського обліку і аудиту, давати практичні напрями поліпшення фінансового стану підприємств і подолання кризових станів, в т.ч. банкрутства. Фінансовий стан підприємства залежить від результатів його виробничої, комерційної та фінансово-господарської діяльності. Тому на нього впливають усі види діяльності підприємства. Передовсім на фінансовому стані підприємства позитивно позначаються безперебійний випуск і реалізація високоякісної продукції. Велику допомогу у виявленні резервів поліпшення фінансового стану може надати маркетинговий аналіз з вивчення попиту і пропозиції, ринків збуту і формування на цій основі оптимального асортименту і структури виробництва продукції.

 

Література:

 

1.Азарова А.О. Математичні моделі та методи оцінювання фінансового стану підприємства [Текст]: монографія / А.О.Азарова, О.В. Рузакова ; ВНТУ. - Вінниця: ВНТУ, 2010. - 172 с.

2. Бердар М. М.Управління процесом формування і використання фінансових ресурсів підприємства / М. М. Бердар // Актуальні проблеми економіки. - 2009. - №5. - С.133-138

3. Романчук А.Л., Адамова І.С. Аналіз фінансового стану підприємства: проблемні аспекти та шляхи їх розв’язання //Облік, аналіз, аудит. - 2011.- №2.- С. 64-71.

4. Романчук А.Л. Методологічні основи експрес-аналізу фінансового стану // Науковий вісник БДФА - Вип. 1 - 2011 - 0,3 др.арк.