Глова Христина

Львівський національний університет імені Івана Франка

Основні проблеми та шляхи вдосконалення якості аудиторських послуг в Україні

В умовах активного розвитку ринкового середовища в Україні особливої уваги доцільно приділити розвитку різних форм незалежного контролю, одним із яких являється аудит. Актуальною на сьогодні є проблема забезпечення якості роботи та дотримання етичних норм вітчизняними аудиторами.

Якість аудиторських послуг на сьогодні переходять на якісно новий рівень, а саме забезпечення якості аудиторських послуг, що в подальшому стане базисом для визначення розвитку ринку українського аудиту на міжна­родному рівні. Цьому поштовху сприяло те, що вітчизняний аудит завершив період  свого становлення та перебуває в активній фазі свого розвитку.

Проблеми якості аудиторських послуг в Україні досліджувало багато науковців, серед яких доцільно виділити таких як: М.Т.Білуха, Б.І.Валуєв, Н.І.Дорош, В.І.Драч, Т.А.Калінська, О.А.Кузуб, Н.Г.Максименко та інші.

Ситуація, що склалася в Україні, потребує вирішення низки проблем, які мають місце у професійній діяльності аудиторів, аудиторських служб і роблять неможливим стрімкий розвиток аудиту в Україні [1,с.22].

Проблеми розвитку ринку аудиторських послуг є доволі різноманітними, оскільки пов’язані з розвитком аудиторської діяльності в Україні, а, отже, потребують нагального вирішення.

Реальної потреби в послугах аудитора, як захисника інтересів існуючого чи потенційного інвестора, сьогодні, нажаль не існує. Не дивлячись на законодавчу вимогу щодо обов’язкового підтвердження незалежним аудитором показників річної фінансової звітності, інвестори та інші користувачі не відносяться з належною довірою до висновку аудитора про достовірність показників фінансової звітності.

Надзвичайно важливим завданням є підвищення кваліфікації кадрів і їхнього навчання не тільки теоретичній частині, а в більшій частині на практич­ні заняття. Наявна чисельність сертифікованих аудиторів в Україні не відпові­дає існуючим на сьогодні потребам вітчизняного ринку аудиторських послуг.

Ще одним із основних напрямів підвищення якості аудиту є розроблення внутрішніх методик аудиту, оформлення поточної та звітної документації тощо.

Однією з ключових проблем, які впливають на ринок аудиторських послуг є спроби зміни в законодавстві щодо скасування обов’язкового аудиту суб’єктами господарювання, звуження аудиторської діяльності, витіснити з ринку приватні підприємства та малі приватні аудиторські організації.

Підвищення ефективності в роботі аудиторів є використання різних комп’ютерних програм, які допомагають в роботі аудитора. Наприклад використання автоматизованої  системи обробки інформації та автоматизованої оброки робочих місць вносить до роботи аудиторів багато нового [2, с.12].

Вагомою проблемою уряду є те, що він  хоче гармонізувати аудит для України спираючись на зарубіжний досвід. Проте, не можна гарантувати того, що добре для Америки, наприклад, буде хорошим для України. Тому шляхом вирішення такої проблеми буде розроблення нової стратегії, яка б задовольняла і аудиторські служби і їхніх клієнтів.

Для вирішення зазначених проблем аудиту потрібним, в першу чергу, є:

1)    стимулювання аудиторських служб до якісного виконання роботи (наприклад, шляхом санкцій матеріального і морального характеру);

2)    запровадження обов’язковим підписання договору між аудиторською одиницею і клієнтом;

3)    суворіший контроль за дотриманням чинного законодавства як аудитором, так і суб’єктом господарювання;

4)    дотриманням суб’єктами аудиторської діяльності професійних стандартів, стандартів аудиту, положень Кодексу професійної етики, тощо.

Отже, підсумовуючи вищевикладене можемо, зробити висновок, що є багато позитивних моментів у розвитку ринку аудиту в Україні, проте, багато чого треба доопрацювати і зробити належні висновки за вже пройдений етап.

Вдосконалення аудиту в Україні це складний та багатогранний процес, який потребує: вдосконалення системи економічного контролю в країні в цілому шляхом оптимізації організаційної структури; використання передових комп`ютерних технологій в аудиторському процесі; вдосконалення процедур і техніки аудиту та підвищення кваліфікації аудиторів.

Література:

1.     Про аудиторську діяльність: Закон України від 14.09.2006р. №140-V / [Електронний ресурс]. – Режим доступу:      http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/3125-12

2.     Дорош Н.І. Аудит: методологія і організація.– К.: Т-во "Знання", КОО, 2001. – 402 с.

3.     Калінська Т.А. Сучасний стан і проблеми вітчизняного аудиту // Бізнес-Навігатор. – 2010. – №3 (20). – С.15-21.

4.     Кузуб О.А. Контроль якості аудиторських послуг – реалії та сподівання // Аудитор України. – 2008. – №15(143). – С.12-15.

5.     Максименко Н.Г. Проблеми розвитку аудиторської діяльності в Україні // Аграрний вісник Причорномор’я. Економічні науки. – 2009. – № 49. – С. 112-116.