Павлюк Анна, н. к. доц. Ліщинська Л. Б., ВТЕІ КНТЕУ, Україна
Внутрішньофірмовий контроль якості аудиторських послуг

В даний час зростає значення якості аудиту та його оцінки. При визначенні якості аудиту слід виходити із суті аудиту як виду підприємницької діяльності. Законом України «Про аудиторську діяльність» аудит визначається як перевірка публічної бухгалтерської звітності, обліку, первинних документів та іншої інформації щодо фінансово-господарської діяльності суб'єктів господарювання з метою визначення достовірності їх звітності і обліку, його повноти і відповідності чинному законодавству та встановленим нормативам.

Проблематика створення внутрішніх стандартів контролю якості аудиторських послуг у сучасні реаліях розвитку аудиту в Україні активно впливає на сучасний етап розвитку економіки країни, оскільки недостовірна інформація про фінансовий стан і результати діяльності підприємств може спричинити прийняття необґрунтованих рішень, які можуть обернутися найсерйознішими економічними втратами.

Аналіз літературних джерел дозволяє визначити основні проблеми та шляхи їх вирішення та основні напрями створення системи внутрішньофірмових стандартів контролю якості на фірмі. Вагомий внесок у вивченні проблеми контролю аудиторських послуг зробили зарубіжні та вітчизняні вчені: Ф. Бутинець, М. Білуха, Т. Мултанівська, М. Горяєва, О. Редько, Я. Гончарук, Е. Гутцайт.

Мета дослідження є теоретичне обґрунтування необхідності складання внутрішньофірмових стандартів якості аудиторських послуг та процесу контролю за якістю надання аудиторських послуг.

 Система контролю якості аудиторських послуг ґрунтується на надбаннях світової аудиторської практики, проте важливо зауважувати й особливості процесу становлення аудиторської діяльності в Україні. Запровадження в нашій країні МСА, дотримання їх вимог та у зв'язку із суспільною значністю професії аудитора визначне значення набувають питання контролю якості роботи аудитора. Якісна робота аудиторів - це робота, виконана на основі принципів аудиту відповідно до нормативних актів. Виходячи з етапів процесу аудиту, їх можна класифікувати таким чином: укладання договору на аудит; планування аудиту; документування процесу аудиту; документування результатів аудиту.

Перелік процедур перевірки якості повинен, зокрема, включати: 
-
аналіз видів аудиторських послуг, що надаються аудиторською організацією, питомої ваги наданих аудиторських послуг (за їх видами) у загальному обсязі виручки від реалізації платних послуг; 
-
зіставлення виручки, отриманої від надання послуг з проведення аудиторських перевірок, з виручкою, отриманою від надання консультаційних послуг (консалтингу); 
-
контроль наявності фактів та обгрунтованості претензій на якість проведених аудиторських перевірок з боку замовників (користувачів), податкових і правоохоронних органів, органів державної влади; 
-
встановлення ступеня відповідності висновків і рекомендацій, що містяться в аудиторському висновку, чинному законодавству України; 
-
перевірка наявності внутрішньої системи контролю якості, власних стандартів аудиторської організації, затверджених керівництвом фірми, і їх відповідності правилам (стандартам) аудиторської діяльності. 

Для отримання високої якості аудиту потрібне дотримання таких заходів:
a)
навчання і перепідготовка аудиторів;
b)
розробка й удосконалення аудиторських нормативів;
c)
самоконтроль;
d)
розробка ефективної системи контролю якості всередині аудиторської фірми;
e)
наявність жорсткої системи зовнішнього контролю якості аудиторських послуг.

На мою думку, підвищення внутрішньої культури на аудиторській фірмі вимагають від керівника прийняти на себе всю відповідальність за систему контролю якості. З цією метою керівник має заохочувати і стимулювати розвиток внутрішньої культури на фірмі, проводячи семінари, офіційні чи неофіційні співбесіди, пояснювати, надсилати інформаційні листи тощо. Всі ці заходи необхідно викласти у внутрішніх документах фірми, навчальних матеріалах і включити їх до процедур атестації персоналу.

Організація системи внутрішнього контролю та її функціонування спрямовані на усунення ризиків діяльності. Предметом розробки внутрішньофірмових стандартів аудиторської діяльності як науково-практичного напряму є організаційно-економічні відносини, які виникають у процесі надання аудиторських послуг та контролю якості.

Висновок. Таким чином, можна зробити висновок про те, що в Україні потрібно розвивати систему забезпечення внутрішньофірмового контролю якості аудиту та постійно підвищувати роль аудиторської діяльності. Також необхідно удосконалити нормативну базу, враховуючи всі аспекти аудиторської сфери діяльності в країні, спираючись на вимоги міжнародних стандартів. Підвищення якості аудиторської діяльності - важливе завдання аудиту на найближчу перспективу. Одним з основних шляхів її вирішення є розробка внутрішніх методик аудиту, робочої документації, тобто внутрішньофірмових стандартів. 

Список використаної літератури.
1. Закон України «Про аудиторську діяльність» N 140-V від 14.09.2006.
2. Бутинець Ф. Ф. Аудит : підручник для студентів спеціальності "Облік та аудит" вищих навчальних закладів / Ф. Ф. Бутинець. – [3-тє вид., доп. і переробл.]. – Житомир : Рута, 2010. – 512 с. 
3. Мултанівська Т. В. Внутрішньофірмовий контроль якості аудиту / Т. В. Мултанівська, М. С. Горяєва // Економіка розвитку. – 2009. – № 1 (49). – С. 91–95.