Экономические науки/3. Финансовые отношения

 

Ст. викл. Лимар Олена Федорівна

Студ. Гапченко Денис В’ячеславович

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Фінансові відносини України з МВФ

 

На даний момент можна спостерігати значну нестачу фінансових ресурсів, необхідність залучення коштів для сприяння збільшенню виробництва й товарообігу, реалізації інновацій, відтворення, а також створення своєрідної опори, звідки вона могла б отримати додаткові фінансові ресурси. Україна, як і інші держави потрапила у смугу глибокої фінансової кризи і перед нею постало питання – як забезпечити стійкість її фінансового стану?

Однією з найгостріших проблем, яку необхідно вирішити сьогодні – знаходження коштів для свого подальшого успішного розвитку. Досвід взаємодії України з міжнародними фінансовими інституціями підтверджує необхідність істотного удосконалення її реформ та механізмів. Головним у цьому контексті має стати мінімізація державного боргу. В основі фінансової стратегії необхідно покласти досягнення оптимального співвідношення між внутрішніми та зовнішніми джерелами фінансування потреб економічного та соціального розвитку. Взаємовідносини України з МВФ є вкрай важливими не тільки для поточного стану розвитку держави, але й можливостей побудови довгострокової моделі стійкого економічного розвитку.

Визначають три шляхи у подальшій формі співпраці: пошук нових можливостей залучення коштів МВФ за одним з механізмів, або відмова від кредитів з боку МВФ і запровадження програм консультаційної підтримки експертами МВФ і супроводження ними програм уряду України, або використання права в будь-який час припинити своє членство у Фонді [1].

На підтримку України Міжнародний валютний фонд (МВФ) в 2012 році виділив трохи більше 15 млрд. доларів. Рекордну позику в історії національної економіки. Цих грошей Україні могло б вистачити на будівництво розвиненого капіталізму. Нарощуючи таким чином розмір позики, МВФ перетворює Україну на свого найбільшого боржника.  До того ж в обмін на гроші МВФ уряд України чи не вперше в своїй історії гарантує проведення по-справжньому жорстких і непопулярних реформ, вже піднявши ціни на газ для населення і підвищивши пенсійний вік.

Серед вимог МВФ - підвищення пенсійного віку. Жінкам до 2020 року на п'ять років підняли пенсійний поріг. Завдяки цьому нововведенню Кабмін планує заощадити біля 2 млрд грн.

Ще одна умова МВФ – скорочення дефіциту бюджету до 3,5%. Для того щоб досягти бажаного, уряду терміново необхідно скоротити соціальні витрати [2].

Співпраця з МВФ розглядається світовою фінансовою спільнотою як фактор довіри та підтвердження кредитоспроможності держави. Саме тому аналіз етапів співпраці України з Фондом може бути зроблений одночасно і з точки зору надходження до України приватного капіталу.

В умовах розвитку глобальної фінансової кризи 2008-2009 років, з боку МВФ проведена трансформація основних принципів співробітництва з країнами-реципієнтами на базі створення нових механізмів фінансування.

За період поширення світової фінансової кризи МВФ розробляє такі пріоритети фінансово-економічної політики [3]:

1)     оздоровлення балансів фінансового сектора;

2)     рекапіталізація комерційних банків шляхом їх реструктуризації;

3)     забезпечення повноцінного функціонування кредитних ринків;

4)     підтримка грошово-кредитної політики з урахуванням специфіки внутрішнього ринку.

Для активізації бюджетних стимулів глобального значення, МВФ рекомендує країнам-членам, які мають відповідний бюджетний потенціал, використання інструментів стимулювання сукупного попиту. Глобальна фінансова криза підтверджує важливість бюджетного потенціалу, що дозволяє вживати заходи антикризового макроекономічного регулювання [4].

У липні 2010 року МВФ схвалив програму stand-by для України, в рамках якої був готовий виділити близько 15,5 млрд. доларів до кінця поточного року. Відразу після схвалення програми співпраці Україна отримала перший транш кредиту МВФ у розмірі $1,89 млрд.22 грудня 2010 року був виділений другий транш кредиту stand-by у розмірі 1 млрд. доларів SDR, що становить $1,5 млрд. Однак для отримання чергового траншу кредиту МВФ Україна має виконати ряд вимог, зокрема підвищити тарифи для населення на газ і теплопостачання.

Експерти МВФ вважають, що український уряд виявляє здатність до адаптації і наполегливість у вирішенні багатьох обумовлених кризою проблем в сфері фінансово-економічної політики і координації дій. Йдеться про зниження процентних ставок, нестандартні заходи в грошово-кредитній сфері і стрімке збільшення бюджетного дефіциту, що в цілому сприяє призупиненню падінню економічної активності в країні. Численні інтервенції у кредитно-фінансовому секторі також дозволяють знизити системні ризики і підвищити ціни активів, навіть незважаючи на складнощі в проведенні та координації таких інтервенцій на початковому етапі.

Зміни в основі кредитування МВФ включають: модернізацію пропонованих умов МВФ для всіх позичальників; введення нової гнучкої кредитної лінії (ГКЛ); підвищення гнучкості традиційної домовленості Фонду про кредит «стенд-бай»; подвоєння звичайних лімітів доступу до ресурсів; спрощення структур вартості й строків кредитування; ліквідацію деяких рідко використовуваних механізмів.

Головним є те, що Україна завершила розрахунки з Міжнародним валютним фондом по зобов’язаннях 2012 року, зазначивши, що в рамках таких розрахунків Україна перерахувала МВФ сумарно близько $3,5 млрд.

Відновлення співпраці України з Міжнародним валютним фондом не вимагає нічого нового і залежить від готовності влади країни вирішувати завдання, обумовлені в діючій, але замороженої в даний час, програмі.

Найбільш очевидним результатом отримання грошей МВФ для багатьох аналітиків стало те, що Україна опинилася в числі найбільших позичальників фонду. Але експерти не схильні драматизувати ситуацію. Навіть країни  з ситою економікою не можуть вижити без позик.

 

Література:

1. Галабуда Г. Україна і МВФ: досвід і перспективи співпраці // Економіст //-2003.- №8.- 6-9 с.

2. Пасховер О. В. Сделали одолжение / О. В. Пасховер // Кореспондент - 2010. - №30. - 22-23 с.

3. Саакадзе Л.В., Панфілова Т.О. Аналітичний матеріал щодо огляду Центру економічних і політичних досліджень (Вашингтон, США) «Макроекономічна політика, яка підтримується МВФ та світова рецесія». - Київ: Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, 2009. - 14 с.

4. Regional Economic Outlook: Europe. Securing Recovery. - Wash., D.C.: IMF, 2009. - October 2009. - 80 р.