Митрофанова О. Є.,

магістрант спеціальності 8.03050401 «Економіка підприємства»

Науковий керівник: к.е.н., доц. Дарченко Н.Д.

Донбаська державна машинобудівна академія

 

УДОСКОНАЛЕННЯ МОТИВАЦІЙНОГО МЕХАНІЗМУ ЕФЕКТИВНОГО ВИКОРИСТАННЯ ТРУДОВОГО ПОТЕНЦІАЛУ

 

Ефективність процесу генезису соціально орієнтованої ринкової економіки все більшою мірою визначається станом використання трудового потенціалу, зростанням ролі й значення людського капіталу як визначального елементу розширеного відтворення благ та послуг. Реалізація інноваційної моделі розвитку вимагає створення на державному рівні відповідних системних умов мотивації та стимулювання трудової діяльності населення. Досягти підвищення ефективності використання трудового потенціалу можна, перш за все, шляхом розробки та впровадження в практику господарської діяльності як на макро-, так і мікрорівнях сучасного мотиваційного механізму, який би об’єктивно спонукав до зростання продуктивності праці, збільшення доходів, гармонійного розвитку особистості і суспільства в цілому.

Мотивація не є рівномірним процесом, який від початку до кінця пронизує поведінку індивіда, членів спільноти. Вона формується на основі тих різнорідних процесів, які здійснюють функцію саморегуляції на окремих фазах поведінки. Саме від мотивації залежить як і в якому напрямку будуть використовуватися різноманітні функціональні здібності особи. Мотивацією пояснюється вибір між різноманітними можливими діями, між різноманітними варіантами сприйняття і можливим змістом мислення, пояснюється інтенсивність та наполегливість обраної діяльності та досягнуті результати [1, c. 73].

Вітчизняна та світова практика знає безліч способів впливу на мотивацію конкретної людини. Варто зауважити, що способи забезпечення ефективного впливу на мотивацію трудової діяльності не є сталими. Більше того, той самий чинник, який сьогодні мотивує конкретну людину до інтенсивної ефективної праці, завтра може сприяти зниженню мотиваційних настанов. Це ще один доказ принципової важливості вивчення потреб людини, її настанов, бажань, пріоритетів для розробки дійових заходів впливу на поведінку кожного працівника.

Методичною основою формування мотиваційного механізму ефективного використання трудового потенціалу за сучасного стану національної економіки має бути системний, комплексний і ситуаційний підходи до вирішення існуючих тут проблем з урахуванням закономірностей і особливостей функціонування ринку праці, економічних, політичних, організаційних, соціальних та інших факторів, які впливають на рівень мотивації трудового потенціалу. Суспільству важливо, щоб самостійна особистісна позиція працівника стала джерелом його особистих внутрішніх мотивів і була відправною точкою вирішення фундаментальних проблем забезпечення єдності особистих інтересів працівника, організації і суспільства в цілому. В основі такої єдності необхідно розглядати відносини “праця – капітал”, де визначальна роль належить людському капіталу [2, c. 186]. Основним чинником, який визначає якість трудового потенціалу, є рівень загальної та професійної освіти, тому пропонується при визначенні вартості формування трудового потенціалу всі потенціалоутворювальні витрати поєднувати терміном здобуття тих чи інших видів освіти та напрямів підготовки кадрів. В цілому ж підвищення конкурентоспроможності вітчизняного виробництва можливе лише за умов ефективного використання всіх елементів відтворювального процесу. При цьому підвищення ефективності використання трудового потенціалу є домінантою в контексті його соціально-економічного зростання і забезпечення сталого розвитку.

В основу формування мотиваційного механізму підвищення ефективності використання трудового потенціалу в умовах ринкової економіки має бути покладено систему соціально-економічних, законодавчих та адміністративних методів, важелів, заходів та організаційних форм як ринкового, так і державного регулювання та управління системою відтворення трудового потенціалу, які охоплюють всю сукупність ознак останнього і приведення в дію яких забезпечує зростання ефективності його використання.

Стратегічний розвиток сучасної економіки та ринку праці потребують розробки та впровадження вітчизняної моделі переходу від дешевої до високооплачуваної, конкурентоспроможної, високопродуктивної робочої сили, виходячи з позицій формування середнього класу, з принципу, що кваліфікований працівник, фахівець, менеджер-підприємець складають основу суспільства, є запорукою соціальної стабільності та національної безпеки у будь-якій країні.

Створення і запровадження нового ринкового механізму мотивації і стимулювання ефективного використання трудового потенціалу до праці потребує істотних перетворень у цій сфері, які б сприяли подальшому розвитку вітчизняного конкурентоспроможного виробництва, зростанню продуктивності праці. Такий механізм повинен враховувати максимально можливу кількість факторів, що формують мотиви до високоефективної праці.

Серед основних напрямів державної політики удосконалення мотиваційного механізму підвищення ефективності використання трудового потенціалу можна виділити: поліпшення природної бази відтворення трудового потенціалу; надання повної загальної, середньої та вищої освіти, професійних послуг з підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації відповідно до суспільних потреб; збалансування попиту і пропозиції на ринку праці; забезпечення ефективного відтворення робочої сили шляхом гарантії основних соціальних показників і нормативів на рівні не нижчому за прожитковий мінімум; забезпечення належного рівня охорони праці, зниження рівня втрати здоров’я і життя працюючих; відновлення відтворювальної та стимулюючої функцій заробітної плати; формування раціональної структури грошових доходів та витрат населення в результаті змін в оподаткуванні особистих доходів та легалізації тіньової економіки; забезпечення захисту прав і гарантій громадян; зменшення диференціації населення за рівнем життя тощо.

В цілому розробка та реалізація державної стратегії ефективного управління відтворенням трудового потенціалу, механізмів її реалізації є важливим важелем та рушійною силою подальшого соціально-економічного розвитку України.

 

Література

1.     Ареф’єва О.В. Економічні засади формування потенціалу підприємства / О.В. Ареф’єва, Т.В. Харчук // Актуальні проблеми економіки. – 2008. №7(85). – С. 71-76.

2.     Гольда А.В. Теоретико-методологічні передумови генезису мотивації трудового потенціалу в системі економічних категорій / А.В. Гольда // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наук. праць. Вип. 3 (70). / Наук. ред. І.К. Бондар. – К., 2007. – С. 185-192.