Економічні науки/5.Управління трудовими ресурсами

Стрембіцька Л.Л.

Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини, Україна

Пріоритети впровадження корпоративної соціальної

 відповідальності в Україні

 

Орієнтація бізнесових структур виключно на отримання максимального прибутку в сучасних умовах не є виправданою, що зумовлене неможливістю реалізувати таку стратегію в умовах зростаючих вимог з боку різних груп стейкхолдерів, посилення конкуренції на всіх типах ринку, необхідності ефективно протистояти новим соціальним загрозам. Досягнення зазначеної мети в сучасних умовах не можливе без  реалізації принципів корпоративної соціальної відповідальності, які в цілому направлені на реалізацію прогресивних цілей суспільного розвитку.

Досвід провідних світових лідерів переконливо доводить, що в останні десятиліття корпоративна соціальна відповідальність стала ключовою ідеологією бізнесу, що реалізується системою заходів економічного, екологічного та соціального спрямування і сприяє покращенню іміджу та діловій репутації, підвищенню конкурентоспроможності та інвестиційній привабливості компаній, а тому українським компаніям, які орієнтовані на довготривалий успіх, безперечно, необхідно долучатись до її практики .

Корпоративна соціальна відповідальність, перш за все, базується на принципі добровільності бізнесових структур досягати високих стандартів у виробничій діяльності, роботі з персоналом, споживачами, мінімізуючи при цьому вплив на навколишнє середовище та беручи участь у реалізації найгостріших соціально-економічних проблем. Тому, звичайно, це вимагає широкої популяризації ідеї корпоративної соціальної відповідальності в Україні. Виконання цього завдання покладено на Центр «Розвиток корпоративної соціальної відповідальності», що є провідною експертною організацією, яка за час свого існування реалізувала більше 20 проектів стосовно українського бізнесу, а також систематично допомагає компаніям розробляти КСВ стратегії та здійснювати підготовку не фінансових звітів. 

Однією з проблем, що перешкоджає розвитку корпоративної соціальної відповідальності в Україні є її обмежене розуміння, що зводиться більшою мірою до благочинної діяльності. На противагу цьому світова практика розвитку корпоративної соціальної відповідальності вимагає її ведення у відповідності з розробленою системою показників.

 У листопаді 2007 р. Україна долучилася до розробки міжнародного стандарту із соціальної відповідальності ISO  26000 з представництвом шести зацікавлених сторін: споживачів, органів державної влади, бізнесу, профспілок, неурядових організацій, дослідницьких інституцій. У відповідності зі стандартом ISO  26000 корпоративна соціальна відповідальність включає такі компоненти: захист прав людини, навколишнього природного середовища, безпеку праці, права споживачів, організаційне управління та етику бізнесу.

Лідерами впровадження корпоративної соціальної відповідальності в Україні є підприємства зв’язку, готельного, консалтингового бізнесу, ЗМІ, що пов’язане, перш за все, з їх динамічним розвитком, а серед  заходів, які реалізуються компаніями стосовно корпоративної соціальної відповідальності на перших позиціях стоять такі, що пов’язані з розвитком персоналу, його навчанням, невикористанням дитячої та примусової праці, захистом здоров’я та безпеки споживача. Найменш поширеними для українських підприємств є заходи щодо захисту природних ресурсів та співпраці з громадою [1].

Готовність компаній активно долучатись до практики корпоративної соціальної відповідальності стримується світовою економічною кризою, що спричинила зниження доходності бізнесу. За таких умов лише крупні високоприбуткові компанії мають достатньо коштів для впровадження програм соціальної відповідальності та висвітлення їх в ЗМІ.

Дієвим стимулом впровадження соціально відповідальних заходів та налагодження ефективного мотиваційного механізму щодо їх впровадження в господарську практику якнайбільшою кількістю суб’єктів може стати пільгове оподаткування підприємств. Вирішення цього питання також потребує зменшення адміністративного тиску на компанії з боку місцевої влади, а також покращення загального бізнес-середовища в країні.

В цілому серед пріоритетів, що спрямовані на формування ефективної системи формування корпоративної соціальної відповідальності в Україні можна виділити наступні:

- широке інформування суб’єктів господарювання про переваги корпоративної соціальної відповідальності;

- формування знань про зміст та складові корпоративної соціальної відповідальності відповідно до сучасних теоретичних концепцій та програмних документів, що розроблені на рівні світових стандартів;

- активізація   держави як основного координатора у налагодженні ефективної взаємодії між бізнесом і суспільством;

- створення економічних умов сприяння бізнесу та зменшення адміністративного тиску на нього, що збільшить фінансові можливості компаній щодо участі в соціально-відповідальних проектах;

- прискорення розробки нормативно-правової бази, що регламентуватиме впровадження принципів корпоративної соціальної відповідальності в господарську практику;

- запровадження практики обов’язкової соціальної звітності з метою вивчення тенденцій у цій сфері;

- вироблення високого рівня культури всіх груп стейкхолдерів, що сприятиме налагодженню цивілізованих форм взаємовідносин між ними та  більш свідомому та відповідальному ставленню в процесі реалізації стратегій корпоративної соціальної відповідальності та ін.

 

Література

1.            Корпоративна соціальна відповідальність: стан та перспективи розвитку. Аналітичний звіт. [Електронний  ресурс]. - Режим доступу:  http://csr-ukraine.org/doslidjennya.html