Логвінова О.П.

Інститут хімічних технологій (м.Рубіжне) Східноукраїнського національного університету ім. Володимира Даля

СУТНІСТЬ І ВИДИ АУТСОРСИНГОВОГО РИЗИКУ

НА ПІДПРИЄМСТВІ

 

Необхідність адекватного реагування підприємств на численні виклики, які спричиняє розвиток ринкових відносин, зумовлює потребу у взаємодії підприємств з іншими господарюючими суб'єктами з приводу надання останніми послуг з виконання певних функцій, що забезпечують підприємству можливості сталого економічного розвитку шляхом передачі цих функцій у аутсорсинг. Мова йде, передусім, про функції, які підприємство неспроможне виконувати власними силами через відсутність фахівців з необхідною кваліфікацією та досвідом, непрофільним характером цих функцій для підприємства, або необхідністю подальшого розвитку підприємства шляхом зосередження його на профільних або нових функціях.

Аутсорсинг забезпечує підприємству численні переваги та позитивно впливає на економічні показники його діяльності, що свідчить про доцільність його використання. Світовий ринок аутсорсингу останніми десятиріччями набув стрімкого розвитку. Ринок аутсорсингу в Україні також розвивається швидкими темпами. Маючи численні різновиди, нині аутсорсинг отримав розповсюдження практично у всіх галузях економічної діяльності підприємства.

Однак, поряд з численними перевагами, аутсорсингова діяльність підприємства обтяжена певним ризиком, який спричиняє відхилення від очікуваних результатів застосування аутсорсингу, а іноді зводить нанівець зусилля щодо його впровадження. Отже, аутсорсинговий ризик слід враховувати при обгрунтуванні рішень щодо застосування аутсорсингу, а також використовувати як один з критеріїв прийняття рішень про доцільність його використання на підприємстві. Тому становить інтерес вивчення та узагальнення сутності й видів аутсорсингового ризику на підприємстві, що створює передумови для його оцінки та обмеження.

Аутсорсинговий ризик пропонується розуміти як небезпеку виникнення несприятливих відхилень економічних показників діяльності підприємства внаслідок використання аутсорсингу. До таких несприятливих відхилень, передусім, належать зменшення доходу підприємства, зростання його витрат, скорочення прибутку та рентабельності, зростання залежності від зовнішніх джерел ресурсів, погіршення якості продукції й ефективності управління та т.ін. Отже, аутсорсинг може як сприятливо, так і несприятливо позначатися на економічних показниках діяльності підприємства. Відповідно, треба встановити перелік чинників і видів аутсорсингового ризику, які можуть спричинити погіршення економічних показників, оцінити їх небезпеку для підприємства та розробити заходи з відвернення або обмеження можливих негативних наслідків прояву ризику.

Згідно теорії економічного ризику аутсорсинговий ризик належить до несистематичних ризиків, пов'язаних, передусім, з некоректним обгрунтуванням доцільності застосування аутсорсингу та неграмотним його використанням, що потребує особливої уваги керівництва підприємства саме до цих аспектів.

Чинники аутсорсингового ризику та відповідні їм види ризику є досить численними, тому для отримання необхідної інформації для прийняття рішень щодо застосування аутсорсингу необхідно упорядкувати ці чинники за певними класифікаційними ознаками.

Так, за суб'єктами аутсорсингу слід розрізняти ризики підприємства-споживача аутсорсингових послуг та ризики підприємства-постачальника цих послуг. Підприємство-споживач аутсорсингу, передусім, зазнає впливу ризику витоку інформації через порушення її конфіденційності; втрати контролю над діяльністю; ризику переходу аутсорсера до конкурента та використання відомої йому інформації про підприємство; погіршення якості виконуваних послуг; зростання вартості послуг; невиконання переданих у аутсорсинг функцій через економічні труднощі у аутсорсера; неузгодженість дій персоналу підприємства та аутсорсингової компанії та ін. До ризиків аутсорсера як постачальника відповідних послуг належать, передусім, репутаційні ризики; ризики затримки або невчасної оплати наданих послуг; зростання обсягу робіт без відповідної компенсації; перехід працівників до конкурентів та ін.

Можливо виділити специфічні ризики за різними видами аутсорсингу: аутсорсинговий логістичний ризик; ризики інноваційного аутсорсингу; ризики виробничого аутсорсингу; ризики аутсорсингу персоналу; ризики ІТ-аутсорсингу; ризики аутсорсингу фінансових послуг та ін.

За окремими стадіями застосування аутсорсингу також виділяють специфічні ризики: ризики на стадії обгрунтування доцільності аутсорсингу; ризики на стадії впровадження аутсорсингу; ризики на стадії надання аутсорсингових послуг.

Проявами аутсорсингового ризику зазвичай є зменшення доходів підприємства, зростання витрат, скорочення прибутку, втрата ринкових позицій. Всі зазначені види ризику взаємопов'язані та можуть взаємно підсилювати дію один одного. Тому кожний вид аутсорсингового ризику має бути ретельно вивчений та оцінений, що слугує основою для висновку про його небезпеку, доцільність аутсорсингу та необхідність застосування додаткових протиризикових заходів.

 

Список використаних джерел

1.   Аникин Б.А. Аутсорсинг. – М.: ИНФРА-М. – 2003. – 184 с.

2.   Бравар Ж-Л., Морган Р. Эффективный аутсорсинг: Понимание, планирование и использование успешных аутсорсинговых отношений / В.А. Денисов (пер.с англ.). – Д. : Баланс Бизнес Букс, 2007. – 251с.

3.   Плахута Г.А. Логістичний аутсорсинг: переваги та недоліки застосування. Вісник СНУ ім. В. Даля. № 11 (153). Ч.2. 2010. – С. 129-132.