Г.М. Мартинюк,

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

Комерційна діяльність підприємства як економічна категорія та об’єкт управління

 

На сучасному етапі розвитку національної економіки, якій властиві поступова демонополізація виробництва та лібералізація економіки, перенасичення ринку та підсилення конкуренції, комерційна діяльність є одним із більш важливих напрямів діяльності підприємств, які забезпечують їх ефективне функціонування на ринку товарів та послуг.

Актуальність обраної теми дослідження зумовлена тим, що останнім часом в економіці України спостерігається активізація комерційної діяльності підприємств, що об’єктивно обумовлена розвитком конкурентного середовища та появою нових управлінських технологій орієнтованих на задоволення потреб ринку.

Тому одним із головних завдань підприємств стає опанування стратегією та тактикою комерції, заміна адміністративно-командної системи ринковими зв'язками та перехід до ринкових відносин рівноправного партнерства й відповідальності, за яких принципово змінюються зміст та орієнтація комерційної діяльності підприємств.

Метою статті є дослідження терміну «комерційна діяльність підприємства» як економічної категорії та об’єкта управління.

Виклад основного матеріалу. Комерційна діяльність підприємства спрямована на одержання прибутку через задоволення купівельного попиту при високій культурі обслуговування. Ця мета рівною мірою важлива як для організацій і підприємств, так і для окремих осіб, що здійснюють операції купівлі-продажу на ринку товарів і послуг.

Ефективна організація комерційної діяльності дозволяє підприємству бути чимось більшим, ніж сумою його окремих компонентів – співробітників й капіталу. Вдале інформаційне забезпечення комерційній діяльності є досить важливим для досягнення мети підприємництва та отримання прибутку.

Комерційна діяльність підприємства - це сукупність фінансово-економічних, правових та організаційних знань, навичок і дій, які направлені на організацію, проведення та удосконалення процесів обігу (купівлі, продажу) товарів та послуг з метою задоволення попиту споживачів і отримання прибутку [1].

Комерція (від латинського «commercium») означає «торгівля». Але термін «торгівля» має двояке значення: в першому випадку він означає самостійну галузь народного господарства, а в іншому – торгові процеси,  які спрямовані на здійснення актів купівлі-продажу товарів. Комерційна діяльність пов'язана з іншим поняттям торгівлі – торговими процесами по здійсненню актів купівлі-продажу з метою отримання прибутку. Торгівля й комерційна діяльність тісно пов'язані між собою: зміни у технології торгівлі супроводжуються змінами у комерційній діяльності [3].

У зарубіжних джерелах підкреслюється стратегічний підхід до вирішення завдань комерції. Поняття комерційної діяльності сформульовано представником Гарвардської школи бізнесу в 1985р.: «Комерційна діяльність існує для того, щоб із прибутком задовольнити споживчі вимоги» [1].

Різні тлумачення комерції визначаються її багатоаспектністю. Категорію комерції можна розглядати з позицій підприємця, економіста, фінансиста, товарознавця. Незважаючи на зазначені відмінності, багато дослідників сходяться на думці, що предметами комерції є купівля-продаж товарів у сфері товарного обігу з урахуванням задоволення потреб споживачів, надходження їх у власність торгового підприємства для подальшої реалізації їх [2].

Вітчизняні та зарубіжні вчені розглядають визначення комерційної діяльності підприємства з кількох позицій. Так, на думку Ф. Половцева «Комерційна діяльність підприємства - особливий вид діяльності, пов'язаний з реалізацією товарів, від якого залежить кінцевий результат торговельного підприємства, тобто товарно-грошовий обмін, в процесі якого товари від постачальника переходять у власність торговельного підприємства з орієнтацією на потреби ринку» [3].

А. Бусигін визначає комерційну діяльність підприємства як  комплекс операцій, які забезпечують купівлю-продаж товарів, і разом з торговельними процесами формують торгівлю як вид діяльності [3].

Переважна більшість авторів справедливо наголошує на важливості етапу виявлення потреби в закупівлі товарів. Разом з тим, деякі окремі автори помилково включають до змісту комерційної діяльності невластиві функції, наприклад такі, як операції зі зберігання товарів. Ми вважаємо, що комерційна діяльність не має охоплювати технологічну функцію торгівлі. Не можна погодитись також із думкою окремих авторів, що будь-яка діяльність, спрямована на отримання прибутку, є комерційною, оскільки об'єктом комерційної діяльності виступають не всі матеріально-технічні ресурси, а тільки їх частина – товари. Натомість, незважаючи на виявлені розбіжності, автори єдині в думці, що предметом комерційної діяльності виступають процеси у сфері товарообігу з обов'язковим врахуванням задоволення потреб споживачів.

Висновки. Узагальнюючи існуючі визначення терміна «комерційна діяльність підприємства», можна зробити висновок, що комерційна діяльність підприємства - це діяльність, яка в умовах конкурентного середовища спрямована на організацію та управління процесами купівлі - продажу для задоволення попиту споживачів та збільшення капіталізації підприємства.

Література:

1.     Ансофф И. Стратегический менеджмент. Классическое издание / Ансофф И. – СПб.: Питер, 2009. – 344 с.

2.     Богатирьов І.О. Управління розвитком підприємства: автореф. дис. на здобуття наук. ступ. канд. екон. наук: спец. 08.06.01 «Економіка, організація та управління підприємствами» / Богатирьов І.О. – К.: 2004. – 28 с.

3.     Друкер Питер Ф. Задачи менеджмента в ХХІ веке [Електронний ресурс] / Питер Ф. Друкер. Режим доступу: http: // books.efaculty.kiev.ua/men/4/