Економіка

            Особливості маркетингової діяльності у туристичній сфері України

 

В процесі глобалізації ринкових відносин  туризм став пріоритетною галуззю економіки України. І це не дивно, адже Україна володіє значним туристично – рекреаційним потенціалом і має всі передумови, щоб увійти до найбільш розвинутих туристичних країн світу. Цій галузі властиві ряд специфічних рис та особливих можливостей, які викликають значну  зацікавленість українських підприємців. За своєю сутністю, туристична діяльність  є посередницькою і не потребує значних інвестицій для початку бізнесу.

Питанням маркетингу туризму присвячені праці вітчизняних і зарубіжних науковців. Зокрема такі вчені, як В.Ф. Кифяк, О.М.Савченко, В.А. Квартальний, І.М.Школа, І.Ю.Мартинов, Дж.К.Холловей, Ф.Котлер, К.Л.Келлер. Проте кожному вченому притаманне своє бачення того чи іншого аспекту даної проблеми. Тому спробуємо узагальнити різні погляди та прослідити загальну тенденцію у визначенні маркетингу туристичних послуг.

Туристичний маркетинг має ряд особливостей, зумовлених специфікою ринку та туристичним продуктом, що на ньому пропонується. У зв’язку із зростанням попиту на туристичні послуги найважливішим завданням маркетингової діяльності в туризмі є не стимулювання попиту, а можливість управління ним та розподіл його як за сезонами року так і географічними напрямам. Маркетинг туризму координує дії виробників окремих турпосллуг – готелів, ресторанів, сфери розваг. Орієнтація на споживача, яка лежить в основі маркетингової концепції, змушує підприємства виробляти так звані стандарти обслуговування туристів. Маркетинг суб’єктів туристичного ринку завжди інтегрований у маркетинг галузі, регіон і не може бути ефективним без координації зусиль усіх рівнів управління галуззю [ 3].

З позиції менеджменту туристичного підприємства розглядає маркетинг у туризмі В.Ф.Кифяк. Він визначає його, як систему координації діяльності туристичного підприємства у процесі розробки, виробництва, реалізації туристичного продукту з метою отримання максимального прибутку шляхом найбільш повного задоволення споживача [12, с.189].

         Сутність реклами полягає в переконанні потенційного споживача зупинити свій вибір саме на даній компанії та її туристичних послугах. Більшість споживачів вважає, що сучасна реклама є маніпулюванням суспільною думкою. Сьогодні реклама дійсно має певний психологічний вплив на суспільство, але це скоріше професійне формування потреб, які є актуальними на сьогоднішній день і спрямовані на розвиток людини і не слід розцінювати це як примушування споживачів до тих чи інших дій.

Успіх будь – якої фірми на ринку в першу чергу залежить від привабливості вироблюваного продукту. Він утворює основну частину маркетингового комплексу, в якої відштовхується вся решта елементів: ціна, просування на ринку і розповсюдження. Як відомо, туристичний продукт – це будь-яка послуга, що задовольняє потреби туристів.

Туристична індустрія за своїми основними характеристиками вона не має жодних суттєвих відмінностей від інших форм господарської діяльності, тому в ній цілком можуть бути застосовані усі положення сучасного маркетингу. Але варто зазначити одну з небагатьох, але суттєвих відмінностей туризму від інших сфер діяльності. В традиційному виробництві, де результатом праці є конкретний товар чи продукція – поняття маркетингу має більш конкретний зміст. На маркетингову діяльність в туризмі суттєво впливає той факт, що в даній сфері результат діяльності зводиться до туристичного продукту, який в свою чергу має ряд специфічних особливостей. Слідуючи твердженням французьких вчених Р. Ланкар і Р.Оллє, туристичний маркетинг – це серія основних методів і прийомів, вироблених для дослідження, аналізу і вирішення поставлених задач. Головне, на що мають бути направлені ці методи і прийоми, - виявлення можливостей найбільш повного задоволення потреб людей, з точки зору психологічних і соціальних факторів, а також визначення способів найбільш раціонального, з фінансової точки зору, ведення справ туристичним підприємством, які дозволяють враховувати потреби в туристичних послугах [1]. З огляду на те, що туризм являє собою складну систему, симбіоз економіки, політики, екології, культури, для досягнення позитивного маркетингового ефекту необхідна тісна координація маркетингу різних підприємств і організацій. Тому впевнено можна стверджувати, що  концепція маркетингу в туризмі носить більше, ніж будь-де, цілісний і загальноохоплюючий характер.

На перший погляд здається, що  реклама туризму має великий обсяг, але цей ринок ще несформований і вона залишається найскладнішою та малоосвоєною технологією тур бізнесу. Це можна пояснити перенасиченістю виїзного туризму і однотипністю наявних пропозицій. В умовах жорсткої конкурентної боротьби, труднощі зі збутом продукції і послуг поглиблюються. В цих умовах провідні туроператори звертаються до розширення рекламних каналів, використовуючи такий арсенал засобів, як – ТВ, радіо, пресу, Інтернет, PR, прямий маркетинг, зовнішню й нестандартну рекламу. Малим туристичним підприємствам стало складно виживати на ринку, вони почали практикувати об’єднання з підприємствами, що мають однаковий продукт для проведення спільної рекламної діяльності.

Варто зазначити, що туристичні підприємства є одними з найбільших рекламодавців. В середньому, як засвідчує світовий досвід, туристичні фірми витрачають на рекламу 5 – 6 % від доходів [ 2 ].

Туризм в Україні є відносно молодою  галуззю економіки, але з часів проголошення своєї незалежності наша держава ставила за мету зробити її пріоритетною. Туризм в Україні може і повинен стати сферою реалізації ринкових механізмів, джерелом поповнення державного та місцевого бюджетів, засобом загальнодоступного і повноцінного відпочинку й оздоровлення, а також ознайомлення з історико - культурною спадщиною та сьогоденням нашого народу і держави. Як показує досвід, на туристичних ринках можливі вдалі взаємовідносини між туристичними підприємствами. Туризм є перспективною галуззю і має тенденції до подальшого зростання. Всі ці обставини призвели до швидкого насичення туристичного ринку, а отже і посилення нецінових форм конкурентної боротьби. Що в свою чергу зумовлює підвищення ролі маркетингу у забезпеченні функціонування туристичних підприємств.

У процесі виробництва і розподілу туристичного продукту в умовах конкурентної боротьби, важливе місце займає застосування комплексу маркетингу, і реклами зокрема. Саме реклама виступає центральним елементом в застосуванні комплексу засобів з маркетингу.

 

                                             Література:

1. Кифяк В.Ф. Організація туристичної діяльності в Україні / Кифяк В.Ф. – Чернівці : Зелена Буковина, 2003. – 300 - 312 с.

2. Любіцева О.О. Ринок туристичних послуг ( геопросторові аспекти) – 2 – е вид., перер. Та доп. – К.: Альтапрес, 2003. – 436с.

3. Дурович А.П. Маркетинг туризма / А.П. Дурович. – Минск : Финансы, учет. Аудит, 2010. – 320 с.